Propásl příležitost mlčet

petříček ct screen youtube
13.12.2018 14:13
Tak se kdysi vyjádřil francouzský prezident Jacques Chirac na adresu středo- a východoevropských zemí NATO, v souvislosti s jejich podporou invaze do Iráku, organizované v roce 2003 Američany. Tehdy Francouzi a Němci, konkrétně prezident Chirac a kancléř Schröder, varovali před politickým dopadem invaze do Iráku bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Jak se po čase ukázalo, měli pravdu.

Američany stála válka v Iráku ohromné sumy peněz a výsledkem je, že, pokud pominu již zřejmě udolaný Islámský stát (vznikl jako byproduct Saddámova pádu), Irák je státem, který je do značné míry ovlivňován šíitským Iránem, což by se za Saddáma nikdy nemohlo stát.

Nyní se objevily na některých serverech informace o tom, že český ministr zahraničních věcí Petříček, okomentoval velmi kontroverzní ukrajinský zákon, kterým se dávají výsluhy banderovcům, kteří bojovali za II. světové války proti Rudé armádě. Podle Petříčka jde o „vnitřní záležitost z dávno minulé doby – složité stránky dějin si každá země musí sama vyřešit“. Petříček dále na svém twitterovém účtu dodal, že "český dialog s Ukrajinou je zaměřen do budoucna, na posilování právního státu, demokracie a ochrany lidských a občanských práv".

Už v minulém týdnu jsem ve svém článku upozornil na pravdoláskařský přístup Petříčkův v řadě zahraničněpolitických otázek blízký pojetí TOP 09. Také v tomto případě argumentuje velice dialekticky. Ať si Ukrajina platí ze svých peněz své fašisty a teroristy, ale nás to nezajímá. No, ale nás to přece musí zajímat. To je jako by Němci najednou začali velebit Reichsfűhrera SS H. Himmlera a jeho SS a současně by přitom dávali druhým lekce o posilování právního státu, demokracie a ochrany lidských a občanských práv.

Organizace ukrajinských nacionalistů dělaly na Ukrajině, tedy v menším měřítku, totéž, co dělala v celoevropském měřítku Himmlerova SS. Na Ukrajině se podíleli zejména banderovci a další teroristické bandy na vyvražďování Židů (z dvou milionů sovětských Židů povražděných za války, byla velká část povražděna právě na Ukrajině, společným úsilím SS a ukrajinských nacionalistů), Poláků, Rusů, ale také Čechů a dalších národností. Etnické čistky jistě do arsenálu lidských práv nepatří, jsou jejich opakem.

Ministr Petříček po několika pochvalách v pravdoláskařském tisku z poslední doby ztratil soudnost. V případě banderovců a jejich „ocenění“ Porošenkovou ukrajinskou administrativou se jedná o kolosální politickou chybu. Již v minulém týdnu jsem uvedl, že T. Petříček zřejmě vůbec netuší, jaké voliče měla, má a může mít česká sociální demokracie.

Patří do okruhu těch funkcionářů ČSSD, kteří sní svůj nesmyslný sen o levicovém liberálním voliči. Ten je v českých podmínkách asi tak vzácný jako bílý nosorožec v Africe. Se znalostí věci musím říct, že největší část voličů ČSSD tvořili vždy voliči, kteří měli pozitivní či alespoň pozitivně neutrální vztah k Rusku. Myslet si, že pochvaly banderovců a ukrajinského Himmlera Stepana Bandery, někoho pozitivně naladí k volbě ČSSD, je prostě omyl.

Ministr Petříček by měl rychle vyměnit své poradce, kteří mu podhazují taková stanoviska. Osobně se domnívám, že v krátké době začne dělat mnohem fatálnější chyby, které jej připraví o ministerské křeslo. To, bohužel, opět oslabí sociální demokracii.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Autor píše, že by měl ministr Petříček co nejrychleji změnit své poradce. Já soudím, že by se měl pan Petříček chytit za ruku s panem Pochem a dalšími sociálními liberálními demokraty (ponejvíce z Prahy) a společně odejít nejen ze svých vládních a stranických postů, ale z ČSSD vůbec!

Jan Kopecký

http://casopisargument.cz/2018/12/14/starosti-mistodrziciho/