Průzkum k hodnocení českých europoslanců

europarlament
19.1.2019 11:57
Agentura STEM v říjnu ve svém průzkumu veřejného mínění zjišťovala, jaký je názor občanů na jednotlivé poslance Evropského parlamentu (EP). Je třeba říci, že pouze čtyři čeští poslanci EP jsou známější nežli ti zbývající. Jsou to P. Telička, E. Tošenovský, J. Pospíšil a J. Zahradil. Nejméně neznámým poslancem je Pavel Telička v závěsu s Jiřím Pospíšilem.

U P. Teličky je také vysoké pozitivní hodnocení, když 35% občanů vyhodnocuje pozitivně jeho činnost. Podobně je na tom E. Tošenovský s 34% pozitivních hodnocení. J. Pospíšil a J. Zahradil jsou na tom stejně, s 31% pozitivních hodnocení. Pokud jsem tedy radil ve svém nedávném článku ČSSD, aby využila „služeb“ P. Teličky a postavila jej do čela své evropské kandidátky, mělo to - jak se ukazuje - racionální základ. Nebyl to dojem, ale velmi opodstatněný názor, který se může opřít o empirické hodnocení.

Je zajímavé, že za pět let se nepodařilo vytvořit si větší voličské zázemí někdejšímu lídrovi kandidátky ČSSD do EP Janu Kellerovi, jehož pozitivně hodnotí 18% občanů. S tímto počtem hodnocení (18 %) jsou i následující europoslanci: M. Šojdrová, J. Štětina a L. Niedermayer. Další zajímavostí je, že dva poslanci EP, kteří dostávali poměrně dost příležitostí v českých médiích, lidovecký P. Svoboda a komunistka K. Konečná, jsou pozitivně vnímáni jen 17%, resp. 16% občanů. A neznají je téměř dvě třetiny občanů.

Ostatně 16% pozitivních hodnocení má i europoslanec J. Payne. Za ním následuje S. Polčák s 13% a novopečený lídr kandidátky ČSSD do EP Pavel Poc. Stejné hodnocení jako Poc má i nedávný bývalý budoucí bývalý ministr zahraničí M. Poche. Naopak, Pocheho 41% lidí hodnotí negativně a téměř polovina lidí (46%) jej nezná. To je smutná vizitka práce poslance po deseti letech jeho působení v Evropském parlamentu. Je to tristní výsledek práce poslance, ale také personální práce, pokud by se takový člověk s, v podstatě nepříliš pozitivním a spíše dosti negativním hodnocením, měl stát ministrem zahraničních věcí. O. Sehnalová sice patří v Bruselu mezi dosti vážené poslance EP, ale pozitivně ji hodnotí pouze 11% respondentů.

Za zamyšlení pro A. Babiše a jeho marketingové odborníky stojí pozice velmi pravděpodobné budoucí lídryně kandidátky hnutí ANO do EP Dity Charanzové. D. Charanzová je jistě velmi inteligentní a krásná dáma, kterou však české publikum prakticky nezná (81% lidí ji v Čechách nezná, což je rekord mezi poslanci). Politický potenciál této zajímavé ženy je jistě větší, nežli tato čísla naznačují, je ale otázkou, zda se zásadním způsobem změní její obraz v médiích za čtyři měsíce natolik, aby to pro hnutí ANO ve volbách znamenalo jasný přínos.

Ostatní poslanci EP z hlediska pozitivního hodnocení a své nízké známosti v české veřejnosti představují již naprostý politický plankton.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Vzpomenu na velmi aktivního Taťku Falbra. Rád bych viděl jeho "Soubor vystoupení v Evropském parlamentu". Europarlament je sbírka figur, které bylo zapotřebí, jak se říká i u nás "vykopnout nahoru". Pak dají pokoj. Vezměte si takového Štětináče. Jak ten se uklidnil a zmlknul. Brusel to je Štace, po které jste nadosmrti mimořádně dobře zabezpečeni.

No řekněte uipřímně (cituji klasika): KDO Z VÁS TO MÁ ???