První dějství války policajtů skončilo

obrazek
3.11.2015 14:34
Olomoucká kauza měla – jak už v jejích prvních hodinách prozradil A. Babiš – za cíl, kromě jiného, rozhoupat židli pod šéfem GIBS Bílkem. Ten je totiž jasně člověkem I. Langera, a proto nepřekvapuje snaha současných vládních politiků se takového vrchního dohlížeče nad policií zbavit. Ostatně laická veřejnost, ale ani politici, kromě pár zasvěcených do činnosti policie a zpravodajských služeb, nemohou kvalitu výkonu šéfa inspekce policie objektivně posoudit.

Spíše půjde o to, kdo přijde na jeho místo. Bílek vydržel ve funkci dva roky od voleb do sněmovny, kdy ODS, tedy Langerova strana, naprosto ztratila vliv na dění ve státě a udržovala si jej pouze v několika málo enklávách v policii či státní správě. Spíše než ODS si ovšem vliv v policii udržoval I. Langer. Do jaké míry ale Bílek plnil nebo mohl plnit Langerovy pokyny, si dnes nikdo netroufá říct… A. Babiš ostatně v jedné nepříjemné kauze, která postihla jeho Agrofert (Agrotec) údajně s I. Langerem bez skrupulí spolupracoval…

Celá věc vypadá spíše jako boj o ovládnutí policie a zdá se, že A. Babiš má, i s ohledem na průběh a zaměření olomoucké kauzy, vytvořenu svou silnou agenturní síť jak v policii, tak ve zpravodajských službách. Je otázka, zda to předáci ČSSD chápou a zda jsou schopni vůči tomu činit nějaké protitahy.

 Odvolání Bílka, respektive jeho odchod z funkce, a tlak, který na něj vyvinuli premiér a ministr vnitra, svědčí o tom, že ČSSD o takový krok bude usilovat. Bylo by ovšem naivní se domnívat, že to může být krok, který bude zcela proti mysli a zájmům šéfa hnutí ANO Babiše…

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Ve prospěch Babiše hraje i fakt, že by to podle zvyklostí neměla být ČSSD, která bude navrhovat Bílkova nástupce. ČSSD má ministra vnitra a tak vše ukazuje na to, že si tam dá svého člověka právě Andrej Babiš.