Půjde to bez krve? Těžko…

amerika občanská válka
6.11.2020 11:45
Amerika je unikátní zemí světa a nepochybně i nejdůležitější zemí Západu. Unikátní jak v tom dobrém, tak ještě více ve zlém. Začalo to nezbytně agresivním postupem kolonistů při vymanění se z vlivu domovské Británie, který se bez rozhodujících střetů neobešel. Kolonisté po krvavých bojích zvítězili. Později následovala krutá občanská válka v podstatě mezi svými, mezi liberálnějším Severem a otrokářským Jihem, válka, která v podstatě dodnes určuje kontury moderních USA.

Poutavé slogany o demokracii a boje za svobodu, se prolínala s  krví vyvražďovaných původních obyvatel Indiánů a později zotročených černochů, kteří za cenu mnoha úmrtí za nelidských podmínek byli zneužíváni jako nucená pracovní síla. Co bychom si namlouvali, i při příjezdu Pattonovy armády do Československa, existovaly oddělené tábory pro bílé vojáky a pro černé.

A když už jsme u toho násilí, USA bez nadsázky vedou v historii válek na cizím území k zajištění svých imperialistických zájmů. Proto zbraně a násilí spojované se slovy o svobodě a demokracii je Američanům tak blízké…

I proto násilné bouře a nepokoje jsou víceméně pravidelnou součástí protestů, jak společenských, tak zejména politických. A to, že je velice často někdo zastřelen je prostě běžné.

Právě probíhající volby, které zřejmě skončí až definitivním přiklepnutím soudcovského kladívka předsedy Nejvyššího soudu byly zřejmě nejdrsnější v historii USA, protože odpor proti zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi vedenému opozičními demokraty započal ihned po jeho zvolení a při zapojení veškerých silně progresivistických médií byla  celou dobu hnětena atmosféra konfrontace až do nepříčetnosti..

V okamžiku, kdy píši tyto řádky, ještě není definitivně dopočítáno (6.11.2020 v 9:02 SEČ), ale i kdyby bylo, není to z hlediska mé úvahy zas tak důležité.

Než tyto volby včetně konsekvencí  totiž skončí nějakým ustáleným výsledkem se zřejmě, téměř zákonitě uděje mnohé a vzpomeneme-li si na násilí v ulicích Black Lives Matter v posledním půlroce i faktu ozbrojování bílých mužů ze středozápadu, krev může téci. Jde vlastně jen o to, aby jí bylo méně než více.

Projde-li jako vítěz včetně soudního projednání u Nejvyššího soudu Trump, vzbouří se silná liberální část obyvatelstva.

Naopak, bude-li jako vítěz potvrzen Biden, zcela jistě to odmítne Trump a jeho stoupenci.

Zkrátka a dobře bez krve si to nedovedu představit. A jak říkám:  V USA je od vznešených slůvek ke zbrani velice blízko.

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.