Putin na procházce v Damašku, Trump zalezlý u počítače, EU kůl v plotě

8.1.2020 10:07
Každý chvilku tahá pilku.

Po roce 1989 si Západ vedený USA myslel, že může kdekoliv zabíjet a může cokoliv. Vlastně to platilo ještě před pěti lety, kdy tandem Merkelová – Obama chtěli zatlačit k zemi Rusko prostřednictvím ukrajinského dobrodružství. Celá EU se přidala k tomu jančení a celá EU dnes je v situaci, že sice může prodlužovat sankce proti Rusku, to jako jo, ale k ovlivňování světových dějin je naprosto bezmocná.

Kdo co ve světě znamená, jakou má geopolitickou sílu se dnes ukazuje na Blízkém východě. Tak jako při turecké invazi do oblasti obývané Kurdy, tak nyní při likvidaci íránského generála Sulejmáního se vlastně ukazuje jedno: Trump chce za každou cenu  odejít jak z Blízkého východu, tak i z Afganistánu. Nemylme se momentálními zmatky o odchodu či příchodu amerických jednotek do Iráku. Trump je oproti svým předchůdcům důsledný izolacionista. Války jsou pro něho něčím, co stojí moc peněz a nenesou USA žádné výhody. Nemá je rád. Když má pocit, že musí, hodí raketu či bombu.

Vnitropoliticky s vraždou Sulejmáního chtěl ukázat, že je silný chlap a neohrožený vůdce. A tato vražda jej zbavuje povinnosti zahájit agresivní válku, jako to před ním dělali Clinton, Bush, či Obama. Mimochodem raketové ostřelování jako odvedení pozornosti od apeachmentu zavedl Clinton, když projednávali jeho styk stážistku. Bush válkou proti Iráku, Obama válkou proti Sýrii a Libyi  byli neskonale odpudivější a z mezinárodního práva naprosto nedůvodní..

Uprostřed vzrůstajícího napětí a statisícových protiamerických demonstrací si Vladimír, Vladimírovič vyrazil na procházku do Damašku spolu s ministrem obrany Šojguem a šéfem generálního štábu Gerasimovem a samozřejmě Bašárem al Asadem, ostentativně jezdil po městě, v umajjádské mešitě předal darem starý korán, v pravoslavném chrámu zase starou ikonu…a mohl chválit, jak se Damašek například na rozdíl od Bagdádu rapidně mění k lepšímu. Ani Putin zase nad akcemi Sulejmáního nejásal. Je známo, že ho Sulejmání kdysi přemluvil k vojenskému zásahu v Sýrii s tím, že jen Rusko může situaci změnit. Což Irán je spojencem, ale čeho je moc, toho je příliš. Assad začal příliš koketovat s Iránem, možná i na úkor Ruska. A tak je očividné, že Rusko může rychle vyplnit vakuum, které po Sulejmáním vzniklo a posílit své pozice v Sýrii na úkor Teheránu. A potom následují bezprostředně rozhovory s Erdoganem, kdy mají společně slavně zahájit provoz plynovodu TurkStream a oslabení íránského vlivu v Sýrii může Erdoganovi svým způsobem zvednout náladu ještě víc. A na sobotu se setká Putin s Angelou Merkelovou. Konec konců, kdo chce i z „evropských představitelů“  ovlivňovat alespoň zdánlivě Blízký východ, mohou tak činit jen přes Putina. Jinak sami, ani Německo, ani Francie o EU ani nemluvě jsou v zásadě bezvýznamní.

Zatímco Vladimír Vladimírovič si v poho vede svou strategickou politiku všech azimutů se všemi a lehce proti všem (ale jen v rozsahu, aby si uvědomili, že si vše sami zavinili ), Donald Trump zalezl k počítači a napůl megalomansky a napůl zkormouceně napsal na svůj facebook : Po úderu raket na americkou vojenskou základnu v Iráku konstatuje, že mají nejlepší armádu na světě, ale …zároveň silně pochybovačně :

So far, so good!Zatím je to dobrý......Máme nejlepší armádu…by far…zatím.

Překlad dole je překladem Facebooku.

Donald J. Trump

„All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.“

(Všechno je v pořádku! Rakety zahájena z Íránu na dvou vojenských základny se nacházejí v Iráku. Hodnocení obětí a škody, které se právě nyní konají. Zatím je to dobrý! Zatím máme tu nejmocnější a dobře vybavenou armádu kdekoliv na světě! Zítra ráno udělám prohlášení.)

A když už jsme o tom jinak v zásadě neškodné raketovém útoku Iránců proti americké vojenské základně, je nesmírně zajímavý post iránského ministra zahraničních věcí, který zajímavě napsal:

“Americans know now that their bases can be targeted by Iran ... Their bases will be targeted if the United States responds to Iran’s missile attacks in Iraq,” state TV cited the Guards as saying.

A senior official in Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei’s office said Iran’s response to the killing of its top commander Qassem Soleimani so far had been the “weakest” of the Iranian revenge scenarios, state TV reported.

Američané nyní ví, že jejich základny mohou být cílem Iránu…Jejich základny budou cílem, jestliže USA odpoví na raketový útok v Iráku, uvedly státní televize. Vyšší představitel u nejvyššího vůdce úřadu Ajatoláha Ali  Chameneiho uvedl, že odpověď na zavraždění jejich vrchního velitele Solejmáního je pouhým nejslabším scénářem, uvedla též.

A ministr zahraničních věcí to uzavřel.  útok byl v souladu s článkem 51 charty OSN a USA na něj nemají reagovat.

Ruka podaná k míru?

A snad jenom na závěr, zda lidvidace generála Trumpovi u Američanů prospěla či ne…

Vcelku nepřekvapivě  realativně pomohla.

43 procent Američanů souhlasí se zabitím Sulejmáního, 38 procent má opačný názor, přičemž celých 60 procent přiznává, že o něm nikdy ani neslyšelo…

Dobré co? My tady tak hysterčíme a Američani ani neví, o čem je řeč.

Tak hlavně nepanikařme. Kdo má být spravedlivě oslaben, tedy USA a EU za své války v posledním  třicetiletí, oslaben  na Blízkém východě  bude.  A to je dobře. Ne jak říká Babiš, že bychom se do toho měli vložit. Není kým. EU nemá ani jediného vojáka…

V regiónu bude převládat koncert jedné světové a několika regionálních velmocí: Ruska,Turecka, Iránu. A sem tam se pokusí příštipkařit Francie a Německo a Vladimír jim pustí nějaké informace.

Nevypadá to špatně…

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Stále sa zabúda, alebo nechce sa zvýrazňovať to, že posledných temer 100 rokov iniciátorom vojen a vojenských útokov na cudzie štáty sú okrem USA - Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko. Všetko sa pripisuje len Spojeným štátom. Trochu v závetrí je Nemecko, Španielsko, Holandsko, Dánsko, Nórsko... Najväčší kontigent vojakov v Iraku, Afganistane ... majú okrem amíkov práve Veľká Británia a Francúzsko. Všetky štáty NATO horlivo podporujú politicky aj vojensky vojnové dobrodružstvá- rovnakým dielom a váhou ako USA. Darmo má USA najlepšiu a najväčšiu armádu - bez tichého súhlasu Britov, Francúzov a ostatných lokajov, alebo poriadne nahlas podporujú členské štáty vojny - nikdy nie je americká armáda vo vojnovom konflikte sama. 

Ako druhé - obchádza sa fakt, že zmluvne je EÚ podriadená NATO.

Ako tretie - tí istí politici, čo riadia EÚ , rozhodujú a riadia aj NATO. Tento fakt ignoruje každý analytik, komentátor, "expert"..

Ako štvrté - vystúpiť z NATO môže člen po uplynutí 20 rokov členstva a to písomným oznámení americkej vláde - lebo hlavným veliteľom sú USA.

Ak dnes niekto obviňuje EÚ zo slabosti, či straty vplyvu - tak je to bianco šek na legalizovanie zbabelosti a pokrytectva politikov EÚ. Takto sa pred verejnosťou skrývajú európski politici za chrbát Spojených štátov ( a je jedno kto je tam prezidentom ), ktorí na RADE NATO súhlasia s každou vojenskou agresiou proti vopred naplánovanému nepriateľovi.

Ak  dnes tvrdia európski politici, že oni nemajú vplyv na riešenie konfliktu na Blízkom východe - tak je to hnusná lož. 

Nikto nemôže rýchlo , bez strát a bez vojny zastaviť USA - iba 28 členských štátov NATO = naši prezidenti, ministri obrany, veľvyslanci pri NATO, ministri zahraničných vecí. Je možné, že dokonca politici EÚ schválne robia zo seba neschopných a tajne dúfajú, že Rusko, Čína... sa namočia do vojny kvôli Iránu. Že niekto iný, najlepšie nech sa Rusko vyčerpá - oni potom zrazu " ožijú " a s veľkým rachotom sa po boku USA pustia do Iránu, Ruska a Číny . Tomu sa hovorí proxy vojna v réžii európskych politikov.

Lenže plánovaný útok Spojenými štátmi na ruskú zem prostredníctvom propagandy rusofóbie majú našinci ( vrátane obyvateľstva ) zafixovanú v mozgu tak  hlboko, že už nedokážu inak myslieť, inak vidieť situáciu, vykročiť z tieňa  politiky Spojených štátov. S takto zamrznutými mozgami nevedia a ani nechcú riešiť politiku EÚ zásadným spôsobom, t.j. ísť cestou samostatnosti. Príliš dlho sú lokajmi a vazalmi, príliš dlho otrocky slúžia záujmom USA, príliš sú závislí na hospodárstve USA  - až tak, že nie sú schopní riadiť svoje vlastné štáty v EÚ. Majú strach zo slobody a nezávislosti. Vedia, že museli by začať od piky. A tento strach im nedovolí kvalitne rozhodovať a riadiť.