Putin zbavil Zelenského ukrajinské politické megalomanie

20.11.2019 13:09
Kdyby Andrej Babiš nechytil včera svou obyklou megalomanskou zahraničněpolitickou slinu, ve které vyhrožoval Rusku, že je pro nás nepřijatelná jeho agrese na východě Ukrajiny či anexe Krymu, asi bych nepsal tyto řádky. Jen jsem se musel smát.

Protože o tom, jaký bude osud Ukrajiny a co může být předmětem jednání a za jakých podmínek dnes rozhoduje Putin, Macron, Merkelová a vzdáleně i Trump

Jak známo, prezident Zelenský se po dlouhé měsíce snažil o osobní setkání s Vladimírem Putinem, ale ten to odmítl. Trval na tom, že nejprve musí Ukrajina splnit několik podmínek, aby setkání mělo smysl a navíc, nejprve je ochoten se setkat ve formátu tzv. normandské čtyřky. Prostě je to rozdíl tříd. Putin je dnes představitel nikoliv ekonomické, ale nesporně geopolitické světové špičky.

Jak známo, myšlenka rozšíření sankcí je oblíbenou mantrou všech ukrajinských politiků a stále se o ně pokouší i Zelenského štáb. No v situaci, kdy Rusko s Německem prosadilo Nord Stream II, v situaci, kdy za Ruskem stojí italští politici, Maďarsko, zčásti i Německo a hlavně momentálně nejaktivnější eurounijní politik Emanuel Macron a fakticky Donald Trump, který během tiskovky se Zelenským utnul jeho úvahy o sankcích a bodře opakoval: Dohodněne se s Putinem, je to vstřícný člověk.

Putin už dnes nemá problémy. Budou sankce? No tak budou. Kde je problém?

Pokojně, ale tvrdě trvá na svých podmínkách. Ale zároveň ví, že Zelenského situace je složitá a nacionalistické a fašistické síly, byť politicky prohrály, si stále pohrávají s myšlenkou nového majdanu.

I proto povzbudil Zelenského pozici navrácením zadržených plavidel mimo jiné u vědomí skutečnosti, že Zelenského předchůdce Porošenko bude stíhán za předchozí trestné činy…

Teprve včera po vyhodnocení příprav na setkání v Paříži a vyloučení nesmyslů typu anexe Krymu, o které mluvil Andrej Babiš, dal Vladimír Putin souhlas s účastí na schůzce normandské čtyřky.

Ať tak či onak, bude to historická chvíle. Po pěti letech se začnou podle předpokladu realizovat minské dohody, které byly výrazem kompromisu a jsou kompromisem.

A mohly by Ukrajinu ne na základu fantasmagorií se kterými přichází náš Petříček, ale realistických dohod posunout dál. I to, že se nakonec prosadila myšlenka dlouhodobé dohody o dodávce plynu přes území Ukrajiny, je slušným kompromisem.

To, že výsledek řešení problémů na Ukrajině bude do značné míry dle představ Putina, je jasné.

On si nevymyslel euromajdan, on nechtěl budovat nejsilnější vojenskou základnu USA na Krymu.

On nenechal střílet do demonstrantů i policistů Berkutu.

Ukrajina z principu musí trochu utrpět, tak jako například utrpěla Gruzie po absolutně nesmyslném útoku proti Rusku. To to prostě na světě chodí.

A jinak přejme Zelenskému ať nepřijde další euromajdan.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Naprosto souhlasím s autorem. Kdykoliv reaguji na situaci v Rusku či na Ukrajině, tak se chlubím faktem, že jsem delší dobu s oběmi zeměmi obchodoval a v obou mám tím pádem řadu dobrých známých. V obou zemích jsme měli svá obchodní zastoupení a tím pádem jsem tam prožil (po částech, samozřejmě) řadu měsíců. 

Aby někdo výrazně změnil situaci na Ukrajině, je neřešitelný úkol. Jestli je tam něco dobře zorganizováno, potom je to systém korupce. Pokud něco potřebujete, počítejte s tím, že Vám bude jasně naznačeno, že platí se dopředu a v podstatě za jakékoliv služby. Já bych to tamnímu "lidu obecnému" nevyčítal - je to způsob jak přežít. Poznal jsem tam případy, kdy rodina, která měla příjem z různých úplatků, si brala domů děti svých příbuzných. Jejich pojetí rodiny je velmi široké.  My tady v řadě případů neznáme ani svého bratrance. Tam u nich existují také "dvojní" či "trojní" bratranci. Nedivte se, že mraky Ukrajinců v produktivním věku pracují v Polsku, Německu a čím dál tím více i u nás. Takzvaní řemeslníci pochopitelně žádnou učňovskou školu nestudovali, prostě to okoukali od známých, kteří je vzali do ciziny. 

Vstup do EU? Když jsme tam chtěli založit firmu, tak jsme museli vyplňovat složité žádosti na pronájem, elektřinu, plyn atd. Urychlit se to dalo pouze pomocí obálky. Chápejte, že k tomu tam nejsou v pořádku cesty, dopravní systém či vhodné budovy. O rozvodu vody, plynu a elektřiny ani nemluvě. 

Ve stručnosti: Situace v Rusku je jiná. A jak píše autor, tak se nějakých sankcí Rusové nemusí bát. Dokonce tvrdím, že jim ty sankce pomohly. Rusové SAMI omezili dovozy potravin a začali využívat ohromný potenciál, který mějí v dosud zanedbávaných vesnicích. A pod pojmem "vesnice" se tam chápou i  obce s více než 20-ti tisíci občany. 

A rovněž souhlasím s tím, že problém "majdanu" a Krymu byl motivován tím, že budou Rusové vystrnaděni z jejich ponorkové základny a začalo se tam připravovat uvítání ponorek USA. V. V. Putin nemohl jednat jinak. A kromě toho se zamlčuje, že již takřka STO let je Krym AUTONOMNÍ oblastí. Ano: už za V.I.Lenina.  A tedy se mohl Krym rozhodnout, na kterou stranu se přikloní. Západ zcela záměrně neposlal na ono referendum na Krymu zpravodajce, aby mohl lhát o nějakém násilí při tom rozhodování. 

Děkuji za článek, pane.