Putinův triumf a CO CHYBÍ RUSKU?

putin plave
4.7.2020 10:18
Změny v ruské ústavě, v určitém smyslu slova "VŠELIDOVÉM HLASOVÁNĺ O PUTINOVI", schválilo v referendu 77,9 procent voličů, vyplývá po sečtení všech hlasů. Proti změnám v základním zákoně se vyslovilo 21,27 procenta hlasujících. To je o dost víc, než se většinou čekalo.

Komicky se zachovaly Novinky, které zveřejnily jen výsledky po sečtení 30 % hlasů. Ty byly o něco horší, než finální: "Po sečtení hlasů ze 30 procent volebních okrsků schválilo změny v ruské ústavě 74 procent voličů... Proti změně ústavy se vyjádřila čtvrtina účastníků referenda. To začalo 25. června a skončilo ve středu večer. Účast dosáhla téměř 65 procent...", viz:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-v-referendu-schvalili-zmeny-v-ustave-putin-muze-zustat-u-moci-dalsich-16-let-40329423

"Kyselé" komentáře se objevily i v dalších mainstreamových mediích. Budiž. I v těch seriózních komentářích mně však chybělo dvojí:

Za prvé: Čím vysvětlit Putinův úspěch?

Za druhé: Co je Putinova největší slabina, resp. co chybí Rusku?

Na první otázku je odpověď snazší: Rusové ve velké většině nechtěji "jelcinizaci" Ruska. Chtějí SVÉ RUSKO a ne jeho výprodej. Jednak mají stále v živé paměti to, k čemu došlo za Jelcina, jednak vidí to, jak západní země (ke kterým v určitém smyslu také patříme) nezvládají řešení současných problémů a nenašly nic lepšího, než vyrábět z Ruska nepřítele, strašit Ruskem a vyvolávat vůči němu animozity.

Nastolení druhé otázky vyplývá z té první, je jejím pokračováním a odpověď na ni je obtížnější. Tak se ji pokusím dát, tak jak ji chápu. Rusko potřebuje sjednocující ideu, ale tu nemůže hledat jen v minulosti, v tom, jak se dokáže bránit a ubránit, ve vítězství nad Napoleonem a Hitlerem. Základem musí být pozitivní vize zaměřená na budoucnost, vize, která z nadhledu řekne, proč se svět (ten "nikoli ruský", ale i ten ruský) dostal do situace, ve které je. Jde o pochopení změny, kterou budou muset oproti setrvačným trendům prosadit ti (ty země), kteří (které) budou chtít vstoupit do lepšího světa. S minulými zásluhami nikdo nevystačí (i když o ty se vedou velké spory), právě tak jako nikdo nevystačí s tvorbou bohatství jen na základě pouhé těžby surovin (i když i o ty se vedou velké boje).

Putin může být u moci ještě dost dlouho a tak otázka odsud vyplývající je: Dokáže být současný Vladimír tím, kdo vytvoření strategicky důležité vize umožní, nebo přetížen operativou a starostmi o udržení pozice, nasměruje Rusko do "brežněvovské" pasti setrvačného vývoje?

Nás se tato otázka týká bezprostředně. Pokud se totiž taková vize nenajde, porostou rizika budoucího vývoje. Mohou být ještě mnohem větší než dnes. Mj. po drastických změnách odstartovaných v roce 1917 Rusko přežilo jen díky tomu, že předcházející Vladimír vizi měl, v určitém a pozitivním smyslu to byl fantasta. Ale právě tím byly kompenzovány jiné problémy, které byly s tehdejší radikální změnou spojeny. Pravda je, že přecházející Vladimír zemřel už ve svých 54 létech. Ale můj dědeček říkal, že nadhled a schopnost vnímat skutečně nové (tj. zásadní invence, nikoli konjunkturálně zabalený stereotyp) dokáže člověk až v hodně vyšším věku. Tak uvidíme.

 

 

Ilustrační foto

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

doporučujem článok Oskara Krejčího

http://casopisargument.cz/?p=30250

Standa

Vždy je vše trochu jinak. Lidé, politologové, komentátoři, analytici, novináři atd. se dívají na problém nové ruské ústavy očima západní propagandy a přejímají její nazvosloví (prptože jsou její součástí) i přejímají tzv. objevné myšlenky podsunuté loukovodiči davů stojícími mimo dosah reflektorů pravdy. Vůbec se nejedná o Putina - ten jednou odejde - jedná ae o suverenitu Ruska, jedná se o to, aby si Rusové rozhodovali sami o sobě a aby se jim do toho nenavážel anglosaský svět. Aby si Rusko mohlo rozhodovat samo os sobě, proto bylo referendum, aby to nešlo zase jednoduše zhora zvrátit. A výtahy k moci budou moci obsazovat kompetentní lidé a ne věrchuška dosazená Američany s lidmi s dvojím pbčanstvém a účty v zahraničí ! My si o naší suverenitě můžeme již jen nechat zdát. Sami kolikrát vidíte kolemsebe nekompetentní lidi, pracující proti Česku i českému národu. Je s podivem, jak US ambasáda a Brusel dokáže zasahovat do našich voleb, ovlivňovat justici, policii a státní zástupce. Také máme jako poslance lidi s dvojím občanstvím a velkými účty v zahraničí. Také máme množství lidí pracující proo cizí zájmy. Nemáme zákon o cizích agentech, ať jednotlivcích nebo neziskovách ! Zajímavý fór: Jaký je rozdíl mezi americkým politikem a českým politikem ? Žádný ! Oba pracují pro americké zájmy !

Roland Olbert

Autorovi doporučuji  článek pana  Campbella z 21.6.t.r  "Patrušev,Putin a pandemie" 

a následující ze dne 30.6. t.r  "Nebezpečné druhé pololetí 2020".

V těchto článcích nalezne  jasné odpovědi na své  intelektuální trápení typu  ...sjednocující idea, pozitivní vize, strategicky důležité..."

protože pan J.Campbell  je na rozdíl od autora  znalcem  ruského prostředí  a nadnárodních procesů řízení  a navštěvovat takové stránky, jako jsou  novinky.cz, je zcela jistě pod jeho úroveň.

To nejtěžší je a bude i v blízké budoucnosti  Ruska, výrazněji omezit  rozkladný vliv   NGO, viz odstavec z článku pana Campbella :

1)V období let 2015 - 2019 obdržely NGO působící v RF politicky (ne hospodářsky nebo tzv. projektově aktivní) oficiálně ze zahraničí nejméně 4 miliardy rublů, tj. cca 55 milionů Euro. 2) Roste snaha znehodnotit ruské duchovní a morální hodnoty. 3) Potvrzuje se, že přirozená záměna ve vedení státních, privátních a NGO organizací mladou generací (27–30 let) je ukončena.*  Záměna vedení na střední úrovni (30–40 let) bude ukončena k roku 2026 a záměna vyššího a vysokého vedení (40–50 let) do roku 2036. Uvedené připomíná, že se nesmí ignorovat skutečnost umožňující uměle urychlit proces záměn na vysoké politické úrovni.

Západ Jelcinovi  a  rozbitému  Rusku tleskal, Clinton se prohýbal smíchy při tanečku  s opilým Jelcinem, tehdejší Ústava  se rodila s americkými  "poradci", suverenita  Ruska se rozplynula v mlze,začalo rabování těmi, kteří rabují okolní svět již od nepaměti...

A mají dodnes na  důležitých postech své poslušné lokaje, kteří by se pro své páníčky rozkrájeli.

Navzdory všemu nepochybuji o tom, že  vlastenecké jádro ruské populace nechce a nedovolí, aby se opakovaly  "svaté devadesátky"  v jakékoliv podobě. 

*  bod 3 ) v ČR  jak přes kopírák.

Dona

Keď som počúvala a čítala komentáre k ruskému referendu - všetky boli rovnaké . Začali otázkou : " Bude Putin vládnuť do roku 2036 ? "  Vytáčalo ma to do najvyšších otáčok !  9 z 10 správ neobsahovali ani slovo o obsahu návrhu novej ústavy ! V niekoľkých boli zmienené okrem mena Putin, dve - tri položky , aj to stručne a povrchne. Nakoniec som vystopovala jeden jediný článok, z ktorého sa dalo vedieť o čom je tá nová ústava :

https://www.hlavnespravy.sk/roku-1993-hlasovali-za-americku-ustavu-teraz-za-nasu-rusku-com-ruske-referendum-ustave/2217628

Dlho mi trvalo, kým som pochopila zbožštenie, vysvätenie, boskávanie nôh a hviezdy na podlahe, mučednícku smrť, zmŕtvychvstanie.... ale prečo sa robí z VVPutina boh na Olympe, či Antikrist na Západe - to je nad moje rozumové schopnosti, uznať a schvaľovať. Pracovníkom novín, médií, politikom, analytikom, politológom, expertom .... sa tuším každý deň sníva o Putinovi. Jeden jediný človek spôsobil stihomam a paranoiu , ktorou je postihnutý svet na západ od ruských hraníc. Fantastické ! Geniálne ?

Na referende o novej ústave bol Putin , podľa mojej mienky, nepodstatný. Vôbec to nebolo referendum o Putinovi pre väčšinu Rusov. Len 21% hlasujúcich brali referendum ako referendum o Putinovi. Samozrejme, opozícia. A na čej strane stojí Západ, ak sa mu ten - či onen prezident " nepáči", čiže nejde po ruke Západu ? No predsa na strane opozície v danom štáte. 

Ak aj niektorý Rus myslel pri hlasovaní aj na Putina , určite preto, lebo je to posledný prezident, ktorý zachránil aspoň časť Ruska z pazúrov chamtivého Západu. Po Jeľcinovi by každý  Rus - vlastenec bol lepší prezident.

Chápem, ale neuznávam, nenávisť Západu voči Rusku - a voči VVPutinovi. Ale každá posadnutosť je choroba.

V novej ruskej ústave sú zakotvené závideniahodné pre nás, položky v prospech obyvateľstva a prerozdelenia moci. Vysoko kvitujem novú ústavu RF. Či bude, alebo nebude VVPutin prezidentom, je nepodstatné. Rusko môže len dúfať, že prezidentom sa nikdy nestane liberál a zapredanec západu. Dovtedy sa môže všeličo udiať - tak v politike, ako aj v živote VVPutina. Aj preto sa nemusí Západ triasť strachom pred Putinom.

 Vaša otázka : Čo chýba Rusku ? Európania so zdravým sedliackym rozumom, normálni ľudia v Anglo - saskom svete, jeden meter na všetko a všetkých, česť a spravodlivosť v politike, rešpekt k iným národom, úcta k hrdinom každého druhu a v každom štáte rovnako, fair trade, morálka v politike a obchode, klasická ľudská dôvera a dodržiavanie slova, či zmlúv ..... to si myslím chýba aj iným národom a štátom. S tým rozdielom, že niektorí to vydierajú od iných, samy však porušujú všetky pozemské i božie zákony.

Rusko má svoju víziu, aj VVPutin - určite aj vtedy, keby bol zvolený do roku 2036. Lenže každá vízia sa dá splniť v dnešnej dobe len v spolupráci s ostatnými štátmi, alebo aspoň susedmi, obchodnými a politickými partnermi.

Každý štátnik má dva druhy vízií : jednu pre domácu politiku, druhú smerom do zahraničia. Príkladom sú štátnici USA : vízia pre domácnosť sa im dodnes deň nedarí plniť, zato vízia smerom do zahraničia sa nemení, nech je prezidentom ktokoľvek. A nikto nežiada prezidenta USA, aby prišiel s novou víziou pre zahraničnú politiku, však ?  Zato od Putina už teraz politológovia, médiá, analytici, politici dúfajú v zmenu zahraničnej politiky - samozrejme predať ruské bohatstvo. A boja sa, že Putin nebude mať túto Západom želanú víziu - ba dokonca, či vôbec nejakú bude mať.

O blaho ruského národa im vôbec nejde - to je evidentné z komentárov k referendu.