Radil Němcům, prohráli válku

cssd ruze
19.12.2018 08:35
V pondělním článku Jiřího Peheho v Právu se objevuje kompletní sestava vedení ČSSD, jak by podle Peheho (a asi i Práva a možná také podle pana Růžičky z Bison & Rose) mělo po sjezdu ČSSD v březnu 2018 vypadat.

Chtěl bych připomenout panu Pehemu, že on to byl, kdo se od podzimu 2010 snažil, tedy po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, spolu s Právem upevňovat pozici B. Sobotky jako lídra ČSSD. Žádný z lídrů ČSSD před ním neměl tak silnou podporu Práva a jeho redaktorů, jako právě B. Sobotka. A v této institucionální podpoře Práva vynikal právě J. Pehe a A. Mitrofanov. Jak to dopadlo, všichni víme. Politická pozice ČSSD se díky působením dua Sobotka – Chovanec, zcela zhroutila. A dnes můžeme mluvit spíše o pokusech o resuscitaci této strany.

Je potřeba se na věci podívat úplně realisticky. V tomto měsíci dvě renomované agentury pro výzkum veřejného mínění přisoudily ČSSD ve volebním modelu, který zkonstruovaly, 5% podpory voličů. Skoro bych odhadl, že těch 5% podpory je jaksi ze slušnosti a že už to ani tolik nemusí ve skutečnosti být. Prostě sociální demokracie je na rozhraní, nikoli na rozcestí. Pokud spadne v preferencích pod úroveň 5%, tak už se z toho nemusí vůbec dostat. Bude proto velice záležet na tom, kdo na sjezdu obsadí funkce ve vedení strany.

Kritériem Práva a Peheho je zaklínání se blízkostí jejich favoritů evropské politice. Ale která socialistická či sociálně demokratická strana v Evropě může být české soc. dem. dnes opravdu vzorem? Socialistické strany v Evropě nejsou schopny pružně reagovat na společenské změny změnami svého programu. Jsou zapouzdřené, vlastně si přejí být a jsou součástí establishmentu, postrádají nové myšlenky a ztrácejí důvěryhodnost. Až na výjimky nikde po Evropě nevidíte silné lídry.

Představa, že by ve vedení strany byli lidé jako je Petříček, donedávný asistent donedávna neznámého europoslance anebo dva hejtmani, kteří tak úplně nevědí, zda je jejich politika ještě socialistická - Bernard a Netolický - anebo jiná, je děsuplná. Jestliže hlavním kritériem podle Práva má být odpor k M. Zemanovi, maskovaný údajně prozápadní orientací zmíněných tří osob, je to blud.

Představa, že je v situaci, kdy ČSSD má volební elektorát (snad) přesahující mírně 5%, složený převážně z nevoličů Miloše Zemana, je další blud. Prostě s Milošem Zemanem je potřeba vycházet a respektovat ho, už kvůli voličům. To ovšem neznamená, že je potřeba s ním souhlasit ve všem.

Je potřeba si také vynucovat jeho respekt, ale obávám se, že ty tři zmíněné kandidáty Práva do vedení ČSSD on prostě nikdy respektovat nebude. Nejsou to těžké politické váhy. A to nejsou schopni změnit ani tehdy, pokud budou mít funkci místopředsedy. Prostě k Hamáčkovi a Maláčové je potřeba dovolit jiné lidi. Pokud parťákům Netolického a Pocheho nevyhovuje Zimola, je to pro mě nejlepší doporučení pro to, aby se do nového vedení dostal. Stejně tak M. Hašek a další.

Všichni si musí uvědomit kritičnost, mimořádnou vážnost současné situace ČSSD. Pokud strana bude mít v evropských volbách pod 5%, jak to v tuto chvíli vypadá, bude to moc špatné. A záviset to bude do značné míry právě na tom, kdo ji bude po sjezdu ČSSD reprezentovat.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Vzácná slova. Žádné vzory pro českou sociální demokracii na Západě už nejsou. V USA kvůli většinovému systému a multikulturní struktuře společnosti a v západní Evropě kvůli zanedbané modernizaci. Ale to, co byla sociální demokracie v západní Evropě, je stále potřeba, jak v jižní Americe tak v postkomunistické Evropě. Paroubkova analýza postihuje podstatu věci. 

paysan

A kdo je takový pan Pehe, aby radil straníkům, koho si mají zvolit do čela strany? Pokud běžní členové strany ještě neztratili zdravý, chcete-li selský rozum, pak se naopak musí zbavit Pehem a Právem protěžovaných lidí! Plně stačí, že dosavadní krajské konference stojí jednoznačně za Hamáčkem, mužem, který nemá na to, aby pozvedl stranu z marasmu!

antoninsebek

Souhlas. Poslechnout si Hehe-ho a udělat opak.