Radim Valenčík: Velký úspěch "páté kolony"

rouska
22.8.2020 09:05
Jak by asi dopadl ten, kdo by po zahájení bombardování Londýna nacistickou Luftwaffe volal: "Nechejte se zavřít pod zem!" - "Nenechejte se pohřbít zaživa!" - "Bomby jsou jen ohňostroj!" - "V bunkrech se šíří nemoci!" - "Nebojte se bomb, zabíjí vás jen leknutí či to, že nemůžete jít k lékaři!"

Asi by ho v lepším případě považovali za blázna, ale spíše by si to s ním lidé vyřídili na místě jako s nacistickým agentem, zrádcem, příslušníkem "páté kolony".

Ale čím se to liší od dnešního: "Nenechejte si nasadit náhubek!" - "Nenechejte se se zotročit či srazit na kolena!" - "Koronavirus je jen chřipečka!" - "V roušce se množí choroby jako v Petriho misce!" - "Zabíjí ne koronavirus, ale strach, včetně strachu jít k lékaři!"

A my si tuto propagandu necháme líbit. Jako ovce.

Že ten náš virus nebyl nikým výroben na rozdíl od nacistických bomb? – Z určitých důvodů (podle jeho specifického chování) si to také myslím. Ale slovy Yossariana z Hlavy XXII: "A je v tom nějaký rozdíl?"

Ostatně i v případě, že by byla pravděpodobnost jen 1:100, že byl vyroben uměle s cílem zabíjet a škodit, by si každý měl dávat pozor na to, kdo je nepřítel.

Těmi, kteří u nás vyvolali absurdní protirouškovou hysterii a použili hesla "páté kolony" se to začíná dařit. 506 za jeden den, to už se šíření dostává mimo kontrolu. Ještě před tím než nastane hromadný návrat z dovolených a prázdnin, ještě před tím, než se lidé začnou shlukovat ve školách a na pracovištích, navštěvovat instituce.

A do toho kratší den, další nákazy, které patrně povedou k závažným souběhům a průběhům nemoci, podstatně sníží možnost včasného rozpoznávání choroby či nastaví falešné terče.

Jste na pokraji velkého úspěchu, "pátá kolono"! Dokonce i vláda se bojí vašeho tlaku a začíná střečkovat. A co my, normální lidé? Poděláme se před arogancí nepřátel či v lepším případě jen bezohledných idiotů jako vláda, nebo se postavíme na účinný odpor alespoň tím, že každému, kdo říká nebezpečné pitomosti řekneme, že říká nebezpečné pitomost?!

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

Pane Moskalíku, ta mrška se bohužel šíří i funěním, rozpravou, smíchem a radostným zpěvem (při kterém si možná někdo zakryje ústa a jen potají v případě, že pěje něco sice radostně, ale hodně nedobrovolně). 

Supman

Pane docente, většinou s Vámi naprosto souhlasím a rád čtu Vaše příspěvky. Nicméně v tomto případě se mi zdá, že jste netrefil. To není výhra páté kolony a ani zásluha. O politizaci "covidového" problému se postarali všichni zůčastnění aktéři. Vzpomeňte na teatrální Hamáčkův svetr (červený je barvou záchranářů), který mu bezpochyby vybral PR team (opět na tom staví kampaň...), všichni dobří chlapci z Lidového domu (dokonce i Sobotka který neumí žádný cizí jazyk) "přiložili ruku" k dílu a dopravě předražených roušek a zdrav. materiálu (nepochybuji že s nimi proběhla i sanace dluhu ČSSD), náš poľnohospodársky imperialista dodal dezinfekcije (vskutku příšerné kvality) do každého zdravotnického zařízení (pochopitelně nezištně) a v neposlední řadě Prymula a Maďar, kteří jsou tak namočeni v zájmech farmaceutického kšeftu, že to již víc nejde. Otázkou není jak porazit "Covid-19", ale jak ho udržet při životě alespoň mediálně do doby, než se podaří nakoupit nasmlouvané vakcíny (pravděpodobně pochybné účinnosti) a politicky z toho vytěžit co nejvíc. Mohla to být příležitost, ale byla promarněna. "Měli jsme jen ty nejlepší úmysly a dopadlo to jako vždycky." (V. Černomirdin)

Respondent

Co s těmito lidmi, nebo s těmi, co volají po hromadné migraci, jste naznačil již na začátku článku. Teď to půjde do stovek. Příště, neřízeně a s ulicí v zádech do statisíců.....