Rakousko lepšího lídra než Kurze nemá a nemá ho ani Evropská unie…

vyvadil jiří nový
26.3.2021 15:07
Když jsem přemýšlel, jak popsat včerejší jednání rakouského kancléře Sebastiána Kurze, jednání sice brutální, ale z hlediska zájmů jeho vlastní země, ale i spojenců ad hoc včetně Česka či Chorvatska, Slovinska či Bulharska (ne už dalších zemí V4, což ukazuje, že je vždy ideální politika všech azimutů a nejen slepě poslouchat Varšavu či Budapešť) hledal jsem jak věci uvést. Výsledek summitu byl totiž z hlediska hlavního moderátora, tj předsedy Evropské rady, Charlese Michela fiaskem, a z hlediska Sebastiána Kurze a tím i Rakouska, ale i Česka ho lze popsat jako: Veni, vidi, vici.

Sebastián Kurz rozbil summit k vakcínám, jakmile zjednodušeně řečeno západoevropští představitelé odmítli nový způsob rozdělení na požadovaný počet rozdělení dle počtu obyvatel. Neřešme detaily. Podstatné je, že Kurz neuhnul a donutil ostatní představitele států a vlád přesunout tuto otázku k dopracování na diplomatické zástupce jednotlivých států EU, mimochodem nikoliv na řídící odborný orgán pro vakcinaci. Diskuze byla osmihodinová, dramatická a rozhádaná.

Sebastián Kurz má pokerové nadání a už několikrát dovedl přivést k hysterii staré harcovníky Angelu Merkelovou i Emanuela Macrona.

I nyní rozhodil Angelu Merkelovou či nizozemského premiéra Rutteho ale nijak ho to nevzrušilo. Výsledek je úspěšný a hlavně pro všechny spravedlivý. Mimochodem dle Euroskopu jej nakonec podpořila i Ursula von der Layen. Kdo by to do ní řekl….

Nuže, když jsem načetl dnešní vydání Vaší věci ohledně Rakouska, pak kolega Seeman lehce dramaticky přináší informaci z Rakouska, že ve čtvrtek vyzvala jednotně opozice k rezignaci rakouského lidoveckého spolkového ministra financí Gernota Blümela. Důvodem k odstoupení nejbližšího spolupracovníka Sebastiana Kurze je existence důkazů, jakým způsobem stanovil nákladový strop na nákup vakcín, který zapříčinil jejich nedostatek. Místopředseda parlamentního klubu sociální demokracie SPÖ Jörg Leichtfried to označil za jeden z největších skandálů v rakouských dějinách.

Nuže obratem jsem se šel podívat na Poll of polls Politica, jestli to s Kurzem a jeho stranou je tak nahnuté.

Takže na rovinu: Kdyby každý premiér v Evropě byl na tom tak skvěle jako Sebastian, jak z něho vyplývá, vlastně by se ani nemuseli konat nové volby.

Jaká je situace?

Lidovci Sebastiána Kurze 36% (-1% oproti volbám, které jednoznačně vyhráli)

Socialisti 23% ( tedy -2% méně než ve volbách)

Svobodní 17% ( o 2% více než ve volbách)

Zelení 9% ( tedy – 4 % než ve volbách)

Jinými slovy: Plakat jisté mohou zelení, na posilující trajektologii jsou Svobodní a tradiční vítězové rakouských voleb Socialisté činí spíše zoufalé kroky.

Tím se vracím k Sebastiánu Kurzovi. Zatímco naše ANO podle téhož poll od polls pokleslo z předchozích 29% na dnešních 24%, tedy o 5 %, ale hlavně dramaticky vzrostla podpora nových koalic Piráti + STAN na 26% a Spolu 18%, v Rakousku opozice v zásadě klesá či stagnuje a v tom je zásadní rozdíl.

A mimochodem nejen náš Babiš oslabuje, a opozice dramaticky posiluje.

Podívejme se i na sousední Německo: CDU/ CSU poklesla z 32% % od minulých voleb k dnešním 28%, zatímco naopak Zelení vzrostli z 9% na 28%.

Jinými slovy Kurz nemá konkurenci na politickém nebi v Rakousku a po odchodu Merkelové do politického důchodu a pokračujícím oslabování Macrona ( už je o 4 % v průzkumech za Marine le Pen) je v zájmu Česka podporovat Sebastiana Kurze jako přirozeného lídra střední Evropy a možná i Evropy jako celek. Je inteligentní, má geopolitické myšlení. Pravidelně si volá s Putinem, bojuje proti migraci, ale zároveň si přeje silnou, ale racionální Evropu a umí v případě potřeby získat podporu i mezi západoevropskými kolegy.

Držme si palce.

Ten by EU pořádně provětral.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

U nás platí príslovie : " Doma nie je nikto prorokom ".  Ako pozorovateľ, tak vidím, že to platí aj vo svete.

Ľudia sú už raz takí. Na domácich nadávajú, kritizujú, s ničím nie sú spokojní. Všetko vedia lepšie. Všetko by robili inak.

Ale keď treba priložiť ruku k dielu - jáj, hneď majú  milión výhovoriek. Hlavne - tých druhých by nedbali aj lynčovať, zatvárať, vyhodiť, vymeniť... akoby kvalitní politici na strome rástli.

Ku svojim sme nadmieru kritickí, cudzích ospevujeme. To platí tak v rodinách, v manželstve i v politike. Česť výnimkám.

Čo sa týka kancelára S. Kurza, máte pravdu. Európa môže Rakúšanom závidieť. To je tá výnimka.