Rezoluce OSN proti americké ambasádě v Jeruzalémě

jeruzalém
22.12.2017 15:33
V uplynulém týdnu použily USA v Radě bezpečnosti OSN veto, aby zabránily přijetí odsuzující rezoluce Rady bezpečnosti vůči rozhodnutí D. Trumpa považovat Jeruzalém za hlavní město Izraele a umístit tam v průběhu příštích let svou ambasádu.

Proto některé státy – Jemen a Turecko – přišly ve Valném shromáždění OSN s iniciativou na vznik rezoluce Valného shromáždění odsuzující toto Trumpovo rozhodnutí. Pro rezoluci Valného shromáždění hlasovalo, přes silný nátlak USA a nepokryté vyhrožování D. Trumpa těm, kdo ji podpoří, 128 států.

Naopak proti rezoluci hlasovalo 9 států, které jsou vesměs silně závislé na americké rozvojové pomoci. S výjimkou Guatemaly a Hondurasu se jedná o státy, které jsou opravdu spíše kapesními státy v Tichém oceánu. Pozoruhodné je, že Slovensko se rovněž rozhodlo hlasovat pro tuto rezoluci. Naopak ČR patří k těm 35 státům, které se zdržely hlasování. Česká diplomacie i v této otázce zachovává rozumné stanovisko EU, která se od Trumpova vyjádření distancovala, ale nechtěla přistoupit k politickému odsouzení svého spojence.

V každém případě je to velká diplomatická porážka USA, i když očekávatelná. A můžeme říci, že celá práce dvou funkčních období B. Obamy a jeho týmu, vedená snahou významně změnit pozici USA v rozvojovém světě, přichází Trumpovým rozhodnutím jaksi vniveč.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Je to hlavně porážka zdravého rozumu.

A celé toto rozhodnutí nemá vůbec žádný význam. Každý stát, a tím Stát Izrael nepochybně je, SI MŮŽE ROZHODNOUT, KTERÉ MÍSTO NA JEHO TERITORIU BUDE JEHO HLAVNÍM MĚSTEM. Jsem přesvědčen, že to pan Jiří Paroubek velmi dobře ví.

Nechci se pořád opakovat, takže uvedu jenom fakta ve stručnosti: Žádný "stát" Palestnina NIKDY nebyl, není a těžko může být. Nejsou schopni SPLNIT ZÁKLADNÍ ÚDAJE PRO EXISTENCI ŘÁDNÉHO STÁTU. A ve vztahu ke Státu Izrael mají muslimské státy hodně másla na hlavě - celkem JEDENÁCT států plus Palestinci chtěli rozbít STÁT IZRAEL. Tuto bezduchou ideu začal znovu hlásat Irán.

Netuším, proč je panem Paroubkem zaujímáno stanovisko tzv. Nezávislé Veřejnoprávní, dosud řízené Kalhouskem, Hajným a podobnými existencemi. Znovu opakuji, že vše, co jsem napsal, pan Jiří Paroubek VELMI DOBŘE DÁVNO VÍ.