Richard Seeman: A K K

akk
10.12.2018 10:26
Vzhledem k složitosti jména nové předsedkyně německé Křesťansko-demokratické unie Annegret Kramp-Karrenbauerové nejen pro zahraniční komentátory stala se přes noc tato značka výrazem, který se od včerejška masově používá. Tato 56letá politička, že je matkou tří dětí to neopomenula zdůraznit ve svém volebním projevu na 31.sjezdu CDU v Hamburku. Není to však jediné co ji od své bezdětné předchůdkyně odlišuje. Osvědčila se jako dlouholetá katolická politička z nejzápadnější části Německa Sárska oproti zkušené protestantky z východního Německa Angely Merkelové. Je její favoritkou i když v řadě otázek má odlišné stanovisko a v únoru letošního roku ji uvedla do funkce generální tajemnice strany.

Na osmi předvolebních oblastních konferencí strany, kterých se účastnilo na dvě desítky tisíc jejich členů získala přesvědčivou podporu. Přesto 999 delegátů mimořádného sjezdu ji zvolilo teprve až v druhém kole těsnou většinou. Političtí pozorovatelé na tento vývoj upozorňovali, protože složení delegátů, většinou stranických funkcionářů bylo odlišné od mínění členské základny. Kramp-Karrenbauerová získala tak 517 hlasů, proti 482, kterou obdržel její konkurent 63letý bývalý předseda poslanecké frakce CDU Friedrich Merz. V prvém kolem kdy vypadl třetí kandidát 38letý ministr zdravotnictví Jens Spahn se 157 hlasy byl poměr 450 k 392. AKK zvítězila přes porušení dohody, že vedoucí funkcionáři CDU se již na kongresu k jednotlivým kandidátům nebudou vyslovovat. Zatím co Merkelová tuto dohodu dodržela, předseda Bundestagu Wolfgang Schäuble tak neučinil a veřejně podpořil ještě těsně před volbou svého politického přítele Merzela. Ani ten nedodržel dvaceti minutovou dohodu o kandidátském projevu, kterou překročil o čtvrthodinu, přesto že ji splnili jeho konkurenti. AKK se však přes tento hendikep podařilo přesvědčit i když těsnou většinu svým projevem, který zaměřila na budoucnost, že je nutno především nyní řešit problematiku migrace a bezpečnosti. Merzel jak poukazují komentátoři se však dlouze zabředl podle názoru komentátorů do nejistého možného důsledku brexitu a nepředvídatelných kroků Donalda Trumpa. Jako hlavní recept na jejich překonání vidí ve vytlačení Alternativy pro Německo z politické scény změnou kursu obratem ze středu doprava.

Annegret Kramp-Karrenbauerová je si vědoma této složité situace a podařilo se jí získat dosavadního předsedu Mladé unie 33letého Paula Ziemiaka, i když proti ní hlasoval , aby kandidoval na její předchozí funkci. To se jí zdařilo a 503 delegátů, tedy 62,8 procenta jej zvolilo za generálního tajemníka strany. Bylo to její první personální rozhodnutí, které ukázalo že je reálnou političkou, která si uvědomuje nebezpečí rozkolu strany. Ziemiak navíc přichází ze Severního Porýní – Vestfálska , kde členy tamní stranické organizace je jak Friedrich Merz tak Jens Spahn.

Hamburský sjezd jasně ukázal, že nyní musí všichni funkcionáři a členové CDU soustředit především na zachování jednoty strany. To si musí uvědomit velmi rychle, protože v nastávajícím roce bude vystavena řadě volebních výzev. Musí i přemýšlet koho vygeneruje jako příštího kandidáta na spolkového kancléře nejpozději v roce 2021 a v jaké koalici, pokud sociální demokracie bude pokračovat v sestupné tendenci. AKK má pomoci řešit tuto situaci i nově zvolené prezidium strany do které však Merz odmítl kandidovat a naopak byl do něho zvolen Spahn. Spolu s dolnosaským ministrem hospodářství Berndem Althusmannem, státní ministryní pro kulturu Monikou Grüttersovou, šéfem podnikatelského křídla strany Karl-Josefem Laumannem, stranickým pokladníkem Philippem Murmannem jakož saským ministerským předsedou Michaelem Kretschmerem a předsedou duryňské zemské organizace Mike Mohringem budou muset usilovat o její jednotu a posílení politické pozice v době postupného odchodu Angely Merkelové.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Tak nějak spontálně, mě při pohledu na tuto paní napadlo, že její šatník musí být bohatě zásoben kuličkami proti molům...

paysan

Těžko říct zda by bylo Německo pod vedením AKK nějaké terno. Ze střípků jejich vyjádření ohledně zahraniční politiky plyne, že by ve vztahu k Rusku byla radikálnější, než Angela Merkel, ke Kyjevu vstřícnější, k EU a NATO naprosto loajální. Také se přikláním k názorům těch komentátorů, kteří tvrdí, že s AKK v čele německá CDU zvolila směr ke ztrátě společenských pozic, protože promarnila nezbytnou modernizaci, chcete-li přizpůsobení se novým výzvám, se kterými přišel její soupeř Merz.