Richard Seeman: Sjezd SPD otevřel cestu k jednání

schulz spd sjezd 17
8.12.2017 09:57
Po tvrdé šestihodinové diskusi na berlínském sjezdu sociální demokracie SPD, otevřelo 600 jejich delegátů cestu k zahájení jednání s křesťanskými unionistickými stranami CDU/CSU. Jejich výsledkem má být rozhodnutí o dalším osudu vytváření nové spolkové vlády. Jde o tři možnosti : obnovení velké koalice tzv. GroKo třech stran křesťanských a sociálních demokratů spolu s bavorskými sociály, menšinové vlády Angely Merkelové nebo vyhlášení nových voleb.

Křesťanské strany toto rozhodnutí uvítaly a ve středu se sejde šéfka CDU spolková kancléřka Merkelová, spolu s předsedou CSU Horstem Seehoferem, šéfem SPD Martinem Schulzem a šéfy poslaneckých frakcí těchto stran Volker Kauderem, Alexandrem Dobrindtem a Andreau Nahlesovou. Cílem tohoto setkání má být dohoda o následném průběhu jednání v příštích zřejmě týdnech, ne-li měsících.

Očekávají se že půjde o tvrdé vyjednávání s cílem vytvoření stabilní vlády, prohlásil generální tajemník CSU Andreas Scheuer. Předsednictva křesťanských stran se již během neděle a pondělí budou připravovat na středeční jednání. Sociální demokraté pokud by šlo o vytvoření GroKo upozornili, že přes dosavadní odpor unionistických křesťanských stran neustoupí od zavedení všeobecného zdravotního pojištění pro všechny občany. To podporuje i její konzervativní Seeheimerské křídlo jehož šéf Joahannes Kahrs prohlásil, že zdravotní služba musí být pro všechny stejná.

Sjezd SPD potvrdil Martina Schulze ve funkci předsedy strany. Stalo se tak deset týdnů po porážce ve volbách když obdržela historicky nejnižší voličskou podporu. Když převzal v březnu stranu obdržel od delegátů sjezdu stoprocentní podporu, nyní o téměř dvacet procent ménší. Jak zdůraznil po volbě, v této době prožil těžkou dobu a že si nyní přeje aby došlo k obratu. Požádal přitom o odpuštění za těžkou volební porážku kterou utrpěla strana. Ta podle jeho názoru se musí od základu reformovat a stát se stranou odvahy.

Ve svém projevu se vyslovil pro posílení Evropy a chce, aby Evropská unie do roku 2025 se proměnila ve Spojené státy evropské, která bude mít společnou ústavní smlouvu. Kdo nebude chtít vstoupit do tohoto společenství, měl by Evropskou unii opustit. První ohlasy na tento návrh jsou však rozporuplné a povedou zřejmě ke kontroverzní diskusi.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Ukazuje se, že by bylo potřebné tu cestu aspoň přivřít.