Richard Seemann: Sto dnů nové šéfky CDU

seemann
25.3.2019 07:47
Annegreta Kramp-Karrenbauerová zvaná AKK absolvovala prvních sto dnů jako šéfka křesťansko - demokratické CDU. Během této doby se tato padesáti šesti letá politička, matka třech dětí u veřejnosti uvedla jako možná pretedentka na úřad spolkové kancléřky. Za tak poměrně krátkou dobu politička zemské úrovně se vklínila podle posledního Deutschlandtrendu v žebříčku populárních politiků na páté místo.

Pro srovnání šéfka sociálních demokratů Andrea Nahlesová je na místě desátém. Za poměrně krátkou dobu se jí podařilo úspěšně vyřešit palčivé otázky, které rozdělovaly nejen společnost, ale i křesťanské demokraty. Šlo především o téma migrace, kterou Německo zatížila Merkelová svým rozhodnutím v roce 2015 otevřít nekontrolovatelně hranice záplavě převážně muslimských uprchlíků. AKK se podařilo obrousit sporné hrany tohoto rozhodnutí, které mělo dalekosáhlé negativní důsledky. Pozvala spořící se představitelé obou křesťanských stran CDU a bavorské CSU avšak bez přítomnosti Merkelové. Stalo se tak po vzájemné dohodě a ta s napětím očekávala na výsledek, který dopadl úspěšně. AKK dosáhla, že dlouhotrvající napětí o tomto problému mezi sesterskými stranami bylo konečně urovnáno. Ukázalo se, že nová šéfka strany nepotřebuje pro získání úspěchu v jednání vládní funkci, naopak je výhodou, že nemá svázané ruce nějakou koaliční smlouvou a může tak samostatně rozhodovat.

Tato její výhoda se ukázala i poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron předal zemím unie svůj reformní návrh na centralizaci Evropy. Odpověď nepřišla nikoliv však od kancléřky Angely Merkelové, ale od nové šéfky křesťansko demokratické unie. AKK jako hlavní problém považuje, aby těžiště reforem směřovalo k odbourání byrokracie a nastolení flexibility, která bude brát zřetel na vývoj situace. Jako zjevný štulec na návrhy Macrona považuje proto za nutnost skoncovat s nákladným parlamentním dvojvládím v Bruselu a Štrasburku a ponechat jej v centrále EU. Bude nutno vytvořit společnou politiku zakládající se na subsidiaritě jednotlivých zemí a na jejich vlastní odpovědnosti. Macronovy návrhy směřující k evropskému centralismu a etatismu, společných dluhů a poevropštění sociálních systému jakož zavedení jednotné minimální mzdy je falešnou cestou, prohlásila AKK.. Místo toho je nutné, aby Evropská unie obdržela společné stále místo v Radě bezpečnosti OSN. Odmítá přitom návrhy na společný rozpočet, ale neodmítá možnost zavést evropský investiční pro vzájemné bádání a vývoj technologií.

Pokud by došlo k uskutečnění Brexitu dovede si představit vytvoření evropské rady bezpečnosti za spoluúčasti Velké Británie. Na změnách evropských dohod se podle AKK musí účastnit všechny členské státy a nikoliv pouze bruselské elity. K názorům šéfky CDU se připojil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten považuje pařížskou iniciativu za částečně utopickou i když jeho vláda souhlasí s ochranou vnějších hranic unie, užší spolupráci s Afrikou, nebo uvalení daní na internetové koncerny. Kritický je však vůči takovým návrhům jako společná minimální mzda, nebo společné dluhy. Německá politická scéna je znejistěna mlčením Angely Merkelové, která podle některých komentátorů si svázala ruce nedávným podepsáním Cášské dohody o těsné německo - francouzské spolupráci. To podle sdělovacích prostředků zapříčinila, že reakce na Kramp-Karenabauerovou vyvolalo v Elysejském paláci velké rozčarování.

Jeden z komentátorů trefně tuto situaci komentoval, že AKK není kancléřkou, ale je vlastně vedoucím obchodu se smíšeným zbožím, které může podle svého uvážení nabízet. To zvyšuje její akceschopnost, což se projevilo i při volbě nového předsedy Mladé unie CDU, když jeho předchozího šéfa jmenovala generálním tajemníkem strany. Na rozdíl od Merkelové byla bouřlivě přivítána protože nemají s ní trvající rozepře, ohledně koalice se sociálními demokraty.

Všeobecně političtí pozorovatelé i sdělovací prostředky hodnotí první kroky AKK jako posílení konzervativních kořenů CDU což se projevilo i v hodnocení Deutschlandtrendu veřejno právní televize ZDF růstem sympatizantů. Kdyby se v nyní konaly volby byla by výrazně nejsilnější stranou se ziskem téměř třetiny voličů. Více jak padesát procent občanů je přitom přesvědčeno, že Kramp-Karrenbauerová má již nyní schopnost zastávat funkci spolkové kancléřky. Není proto náhodou, že právě nyní vedení německých liberálů FDP oznámilo, že je ochotné vystřídat sociální demokracii v případné koalici s křesťanskými stranami, což před tím odmítali. SPD na svém sobotním konventu věnované evropským volbám AKK tvrdě kritizovala především za negativní postoj vůči Macronovým návrhům a posunu CDU doprava.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Ale EU má své místo v Radě bezpečnosti OSN. Francie ho jistě ráda EU přenechá, chacha.{#emotions_dlg.smile}