Řídí nákupy vakcíny proti covid-19 ideologie?

Jiri-Paroubek-1403-05
30.1.2021 11:45
A ještě bych rád dodal, že ideologie rozhoduje také o složení účastníků tendru na dostavbu bloku jaderné elektrárny (JE) v Dukovanech.

Snahou naší pravice je vylikvidovat z tohoto tendru Rusy a Číňany. Proč?

Podle předběžných úvah zveřejňováných v médiích totiž nejnižší cenu pořízení nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech lze očekávat od Rusů. O něco horší cenu má mít Jižní Korea a Čína.

A. Babišovi a K. Havlíčkovi se zjevně nechce bojovat na celé frontě. Tedy, aby obhajovali jak nabídku ruské, tak čínské firmy. Zatím se zdá, že nemají odvahu hájit účast Číňanů v tendru, kteří by velmi pravděpodobně nepřišli s nejnižší cenou pořízení blokui To jim umožní se soustředit na obhajobu ruského Rosatomu. Tedy, na obhajobu toho, aby se mohl tendru vůbec zúčastnit.

V sázce není málo. Je to budoucí cena elektrické energie, kterou budeme (alespoň velká většina z nás) za nějakých 20 – 25 let platit. Čím bude cena pořízení nového bloku vyšší, tím bude pochopitelně vyšší bude také cena, kterou budou platit domácnosti a podnikatelský sektor za vyrobenou energii.

Triky některých českých pravicových stran, aby se financování a vlastně celá výstavba bloku provedla mimo ČEZ, v jakési speciální společnosti, mohou ve svých důsledcích vést k nekontrolovatelnému nárůstu investičních nákladů na celý projekt. Zatím se počítá s cenou 6,5 mld. eur. Domnívám se, že zejména Američané a Francouzi nebudou schopni cenu podle této představy dodržet. Obecně se očekává, že cena může být s přibývajícím časem a růstem ceny stavebních prací a technologií, podstatně, podstatně vyšší.

Světélkem na konci tunelu pandemie jsou očkovací vakcíny proti této nemoci. Obě dvě farmaceutické firmy, které si v podstatě díky postupu Evropské komise monopolizovali přístup na evropský a tedy i český trh, nejsou zjevně schopny dostát svým závazkům. Tedy, dodávat vakcíny podle původních plánů. A tak se očkování zdržuje. Objevují se sice krásné zprávy o dalších vakcínách, tu v Itálii, tu někde jinde, ale zatím „skutek utek´“

Chápu, že Evropská komise (EK) se snažila udělat to nejlepší. Ale tak trochu to dopadlo⁷ jako vždycky. Tedy, pokud je pravda to, co říkají právníci farmaceutických společností, kteří se snaží hledat díry ve svých smlouvách uzavřených s EU. Přístup rok, jaký učinila vláda Maďarska. Ta začala jednat o dodávkách vakcíny proti covid-19 s Ruskem. Premiér Orbán opravdu netrpí ideologickou předpojatostí. Jak to říkal klasik: „Nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá, hlavně, že chytá myši“. Prostě potřebujeme vakcínu, potřebujeme ji rychle a potřebujeme samozřejmě řádné schválení na úřadech EU i našeho státu.

Bylo by špatné, kdyby měl někdo potřebu kádrovat vakcínu. Stejně tak nevidím potřebu kádrovat účastníky tendru na dostavbu Dukovan. Nechápu, v čem je účast Číňanů či Rusů nebezpečná pro stát, kromě toho, že velmi pravděpodobně předloží cenu přijatelnější nežli Američané. A technická stránka řešení bude minimálně srovnatelná se západní technologií. Řekněme si otevřeně, že Rusové a Číňané mají jistou zkušenost, a to na větším počtu momentálně stavěných projektů JE nežli všichni další účastníci tendru.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Odpoveď na otázku pozná spoločnosť už veľmi dávno.

paysan

Souhlas! Jenžte vysvětlujte to panu premiérovi, ale i jeho prvnímu místopředsedovi a dalším. S vysvětlováním panu Petříčkovi bych se nezdržoval, ten nepochopí nic!