Ruské manévry na Dálném východě

manévry rusko
12.9.2018 16:12
Řada komentátorů v západním mediálním mainstreamu straší opět ruskými manévry. K tomu se jim hodí někteří protiruští komentátoři typu generála Pavla, který charakterizoval ruské cvičení u mongolských a čínských hranic na Dálném východě, jako přípravu na válku. A přirovnal je k největším bitvám světové války.

Tři sta tisíc ruských vojáků není samozřejmě málo, ani tisíce tanků či obrněných transportérů na těchto manévrech . Ale v Evropě Rusové toto cvičení nekonají. Ty největší bitvy II. světové války, myslím tím bitvu u Moskvy, Stalingradu a u Kurska, nebyly o statisících vojáků, ale o milionech. To je minimálně o řád více, než v jakém je toto ruské cvičení.

To, že se tohoto cvičení zúčastní kromě ruských vojáků také tři tisíce vojáků čínských a několik set vojáků mongolských, je jistá zajímavost, ale nic víc.

Prostě manévry na Dálném východě nikoho neohrožují. Ve všech přehledech, které nyní česká média zveřejňují, má sice Rusko kvantitativně jednu z největších armád světa, ale ani to mnoho neznamená. Vojenská síla USA a dalších zemí NATO je podstatně větší.

Tím nechci snižovat schopnost ruské armády zasahovat současně na více místech světa, jak to ukazuje především v Sýrii. Tam ostatně zasahují velmi úspěšně s velmi efektivními zbraněmi a zbraňovými systémy.

Prostě armádní manévry je potřeba vidět jako ukázku připravenosti té které armády. Ukázku připravenosti k boji zejména jako nástroj odstrašení eventuálních nepřátel. Souhrnné řečeno: ruské manévry na Dálném východě nikoho v Evropě neohrožují a kdo si to bude chtít myslet, tak tomu bude jistě i věřit.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.