S podporou sportu už vážně?

sport image
2.8.2019 14:15
Když jsem před volbami do sněmovny v roce 2010 přišel s myšlenkou vytvořit pro podporu sportu zvláštní organizační subjekt při Úřadu vlády, který by se časem mohl změnit i v ministerstvo sportu, nenašla tato myšlenka porozumění především u stran pravice. Ty se v zásadě jakékoliv systémovější podpoře sportu bránily a vysmívali, neboť prý sportování je osobní věcí každého. A pokud je to osobní věc, pak tedy jednotlivec – sportovec - musí nést všechny své náklady na takovou činnost.

V této rétorice strany české pravice ve sněmovně, a to zejména ODS a TOP 09, a také jejich ideoví spojenci v pravicovém Senátu pokračují dodnes. Přitom každý vyspělý stát podporu sportu uskutečňuje. Nemluvím ani o státech jako je ČLR, kde sport je takovým fenoménem, který má širokou a z našeho hlediska nevídanou přímou podporu státu. Podobně je tomu v Rusku.

Mluvím především o státech Západu, vč. Spojených států. České pravicové vlády tím, že byly ideologicky indoktrinovány, zamezily masivnějšímu financování sportu u nás. A tak prakticky od samotné revoluce nevzniklo v zemi mnoho nových fotbalových či hokejových stadionů, zkrátka velké investice do sportu šly jen výjimečně. A příspěvek státu k výstavbě velkých stadiónů byl malý nebo dokonce žádný.

Sportovní kluby v převážné většině sportovních odvětví v zásadě živoří, a pokud máme na olympiádách a mistrovstvích světa či Evropy, tedy ve světových či evropských soutěžích,úspěchy, je to věcí spíše individuálního nasazení nebo dokonce i sponzoringu rodičů (Ledecká).

V tomto nesystému, který zatím řídí (a špatně řídí) ministerstvo školství, jsou velké problémy s financováním. Byla dokonce léta, kdy ministři školství rozhodli o přesunu peněz v rámci své rozpočtové kapitoly na úkor sportu a ve prospěch školství. Anebo o zrušení už vyhlášeného a schváleného programu (2017). Prostě sport v resortu školství byl jen jakýmsi vedlejším produktem. Spíše zanedbávaným a problematizovaným, než aby to k něčemu opravdu systémově ve sportu pomohlo.

Včera byla ustavena Národní sportovní agentura, o což se zasloužil poslanec hnutí ANO Milan Hnilička a vládní koalice. Přes obstrukce pravice zejména v Senátu, se podařilo novou agenturu, která bude řídit financování sportu konečně ustavit. Již v příštím roce agentura vypíše granty na rok 2021 a začne vyvíjet svou činnost.

Důležité bude také poradenství pro sportovní kluby. Těch je v republice asi sedm a půl tisíce a většina z nich jsou malé organizace, nevybavené k tomu, aby žádaly o granty, což si vyžaduje v první řadě vyplňování poměrně složitých podkladů. Přitom do sportu už nejde nějak málo peněz. V letošním státním rozpočtu je na sport vyčleněno 7 mld. Kč. Zkrátka jsem rád, že po téměř deseti letech dochází k praktickému uplatnění dobré myšlenky, kterou jsem prosazoval. Škoda těch ztracených let pro český sport a jeho rychlejší rozvoj.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.