Senzační pohárové vítězství Slavie

slavia logo
15.3.2019 12:36
Již v minulém týdnu Slavia udělala v Seville v zápase s tamním fotbalovým klubem skvělý výsledek. Remizovala za vydatné pomoci štěstí 2:2. Ale je potřeba říci, že štěstí přeje připraveným. Těm, kteří mají dostatek vůle, síly i umění k tomu, aby šli štěstí naproti. FC Sevilla je neúspěšnějším týmem Evropské ligy. Je jejím několikanásobným vítězem.

Její tým a celé jeho zázemí je soustředěno především na úspěchy v pohárech, je pohárovým mužstvem. Patří přitom do špičky španělské ligy, která je vedle anglické ligy zřejmě tou nejlepší ligovou fotbalovou soutěží v Evropě. Může se měřit s takovými fotbalovými velikány, jako je FC Barcelona, Real Madrid či Athletico Madrid. Jen mírně zaostává za těmito vynikajícími španělskými velkokluby. Má vynikající tým složený z mimořádných hráčů, kteří představují mezinárodní třídu. Jen těsně zaostává za absolutní špičkou deseti až dvanácti evropských velkoklubů, se kterými se nemůže měřit, především svým finančním zázemím a z toho vyplývající infrastrukturou organizační i technickou. FC Sevilla našla svou parketu právě v Evropské lize, kde se jen občas střetávala v těch posledních deseti letech s týmy z té zmíněné absolutní evropské špičky.

Evropská liga je přeci jen druhou evropskou soutěží a ta absolutní špička klubů působí především v lize šampionů. Ale to nesnižuje vynikající úroveň tohoto klubu, ani vynikající výsledky Slavie v obou zápasech. Trenér Trpišovský, podobně jako ve všech jarních zápasech, opět vydatně zamíchal se sestavou Slavie. Slavia začala hrát v obraně se třemi stopery, kteří odvedli až na jednu chybu Kúdely, vynikající výkon. Ngadeu byl nepřekonatelný a Deli senzační. Deli nejen, že vyhrával většinu soubojů, ale dokázal svými pasy skvěle přihrávat spoluhráčům a pomáhal tak významně útočným akcím svého týmu. V záloze, která byla pětičlenná je potřeba ocenit ohromné úsilí všech. Ne všechno se jim povedlo. Pravá strana zálohy, tedy Traoré s Masopustem byla v obraně prostupnější než levá strana, tedy Bořil s Králem. Stoch podal výborný výkon, ale nedostal se do dobré pozice ke střelbě ze střední vzdálenosti. Je potřeba říci, že například výkon Traorého kulminoval a zejména v závěru zápasu a v prodloužení byl v útoku téměř nezastavitelný. Traoré se významnou měrou podílel na rozhodujícím gólu Slavie v prodloužení zápasu, když se dobře zorientoval ve skrumáži před brankou Sevilly.

Zápas se vyvíjel v několika fázích. V té první dvacetiminutovce byla lepší Slavia, potom až zhruba do sedmdesáté minuty Sevilla. Od sedmdesáté minuty přebírala zvolna otěže zápasu Slavia To bylo patrné zejména poté, co se na začátku prodloužení Sevilla ujala v zápase vedení 3 : 2 a Slavia v tom okamžiku k postupu potřebovala vstřelit dvě branky. Vyrovnat a ještě přidat vítězný gól. Slavia bojovala jako nikdy. Podala heroický výkon, kde sice nebyla nouze o chyby (Slavia přeci jen nepatří k té zmíněné špičce evropských klubů, zkrátka není to Barcelona), ale předvedla takovou sílu, vůli a kondici, že její výkon gradoval v samotném závěru.

Porazit mužstvo jako je Sevilla, které sice momentálně postrádá optimální formu, jež však patří k širší evropské špičce, je vynikající úspěch Slavie i celého českého fotbalu. Za daných okolností, kdy Slavia, přes štědrost čínských majitelů se svým finančním zázemím a tedy i hráčským materiálem, těžko může měřit s těmi opravdu nejlepšími evropskými kluby, byl tento výsledek zaklepáním na dveře fotbalové elity. Sen Slavie možná skončí už ve čtvrtfinále. Trenéři Slavie si přejí dostat anglické kluby. Arsenal či Chelsea jsou pravděpodobně nad síly pražského klubu. S jinými týmy by to asi bylo hratelnější. Uvidíme, jak rozhodne pohárový los. V každém případě se ukazuje, že je i v českých podmínkách během relativně krátké doby tří let možné, za použití rozumné výše finančních prostředků, se přiblížit k evropské fotbalové špičce.

Některé hráče Slavie v létě neudrží. Myslím, že to bude na prvním místě Souček, který svým výkonem zaklepal silně na dveře nejlepších italských klubů. Je otázka, jaký bude další fotbalový osud Ngadeua a Deliho. Předvedli se v poháru v tom nejlepším světle. A pokud ve svých výkonech budou pokračovat i ve čtvrtfinále evropské ligy, může se Slavia těšit na skvělé odstupné taky za tyto hráče. Prostě Slavia může dostat velké peníze za některé své hráče, které už těžko bude moci udržet. V jiných českých klubech má na hostování další výborné hráče, kteří mohou mezery za odcházející hráče zacelit (Matoušek, Jugas ad.). Jde o to, udržet tuhle vynikající výkonnost a zejména vynikajícího vítězného ducha týmu i v dalších sezónách. To může pomoci celému českému fotbalu.

Zdá se, že Sparta pod novým sportovním managementem také vykročila správnou cestou a může doplnit na mezinárodní scéně v příštích sezónách vedoucí tandem českých klubů Slavia a Plzeň, které jsou momentálně tak úspěšné v evropských soutěžích, o další silný český tým. Už teď se můžeme těšit na slavné derby Slavia-Sparta, které se v krátké době uskuteční. Zdá se, že oba týmy mají opravdu mimořádnou formu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.