Slovensko čeká politický bizár… Možná se zasmějeme

vyvadil jiří nový
27.2.2020 12:22
Kdyby nás obyčejné Čechy, těch 60% naše mediálně privilegované, ale politicky trvale slaboučké elity v České televizi, u chvilkařů, u trvale stejně silné – slabé pravicové opozici stále neuráželi, jak jsou Slováci na tom dobře, když měli Kisku a dnes skvělou Čaputovou, zatímco my máme toho hulváta Zemana a defraudanta Babiše, asi by člověk necítil potřebu nijak na vývoj na Slovensku reagovat.

Ale takhle ovšem ano. Že Směr nevyhraje je jasné asi každému a klidně si to nechme po volbách, ale míra chyb, kterých se Směr dopustil, mimo jiné až hysterické křeči při prosazování líbivých sociálních balíčků v posledních minutách, či snad ještě komičtější včerejší návštěvě Pellegriniho v Moskvě svým způsobem mediálního vyznění působila možná až odpudivě. A samozřejmě způsob, kdy jménem Směru vedle sebe stáli (a navzájem se přetahovali) dva psíci buldog Fico a kokršpaněl Pellegrini prohlubovala rozplizlost vedení dosud nejsilnější strany. Ale budiž. To již v těchto dnech vlastně nemá smysl komentovat. A bylo by toho mnohem více.

Ještě před měsícem se všichni děsili, že možná zvítězí údajná fašista Kotleba.

A hle: Na čele je superklaun, ale zároveň řeklo by se i mediální supershowman a provokatér Igor Matušovič se stranou Olano. Nezná hranice, jak na sebe upozornit. Za svou kariéru mimo jiné stačil vysypat svému kolegovi v parlamentu injekční stříkačky na hlavu, jindy zas u řečnického pultu shromáždil falešných 12 miliónů eur, když tím narážel na kauzu kolem podnikatele Ladislava Bašterňáka s vazbami na Směr, který zaplatil za sedm bytů Bratislavě 12 miliónů eur v hotovosti. Do sněmovny chodil v tričku s nápisem „Fico chrání zloděje“ a když měl šéf parlamentu Andrej Danko problém s artikulací, stál Matovič u řečnického pultu s nápisem „On je ožralý.“

A mohl bych pokračovat dál, ale o to mi nejde.

Je zjevné, že tento politik se může stát a zřejmě stane předsedou vlády, protože jeho 19% v tomto týdnu. Kdy druhý Směr má jen 16% ukazuje jasný trend.

Jenomže - a v tom je důvod, proč píši tyto řádky. To není klon Čaputové a Kisky bojující za hodnoty Západu, proti populistům, to je populista sám.

Naši havlisté, chvilkaři to budou různě obcházet a budou vytvářet dojem, jak nám Slováci zase ukázali.

Řeknu to jasně: Zcela nesporně jsme sdíleli společný stát, ale zcela nesporně Češi i Slováci, ale i Rakušané a Maďaři mají odlišnou mentalitu, a i tu politickou, ačkoliv jsme kdysi v té či oné podobě byli pospolu.

Kdysi jsem napsal, že by se ani Kiska ani Čaputová nemohli stát u nás prezidenty. A trvám na tom. Na jejich „chvilkařské“ prázdné dráze o západních hodnotách a boje proti rasismus a populismu se u nás mohou chytit skutečně jen voliči tvořící oněch 30 % podporovatelů chvilek. Tedy menšina naší současné a zřejmě i budoucí sněmovní opozice ODS, TOP 09 …atd.

Ovšem i Matovič, by u nás jistě zabodoval, ale nezískal by u nás nikdy 20%, jako na Slovensku a už nikdy jako Babiš se svými 30 – 32%. Jinými slovy, byl by bez šance stát se premiérem.

A to je dobře.

I když naši havlisté onen výsledek budou jistě různě převracet, aby nám obyčejným Čechům, nebo chcete –li těm 60-70% voličů ukázali, jak jsou Slováci výborní a my tupí, můžeme zůstat naprosto klidní.

Každý národ má takovou vládu, kterou si zaslouží.

V rámci možností, máme dobrou vládu ANO a spol. a jinou si těžko nyní lze představit. A je to vláda České republiky.

Slováci budou mít jinou vládu. V pořádku. Ale ať nás ti Šafrové, Šídlové, Honzejkové, Halíkové neuráží tím, že bude lepší než ta naše. Jistě, asi se tam přimočí též strany Čaputové či Kisky, ale zcela určitě i euroskeptická SAS.

Takže Přejme Slovákům jejich vládu a možná se i nad ní zasmějeme.

  

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Mám velké pochybnosti o tom, zda OĽaNO vyhraje volby. O posledním "ZAKÁZANÉM" průzkumu nevíme skoro nic. Známe jména zhotovitelů a princip, podle kterého si zaplatili průzkum průzkumuchtiví jedinci, kteří dostali výsledky na svou elektronickou adresu. Co když ti, kteří si zaplatili, jsou ti stejní a ochotní, kteří byli následně i respondenty průzkumu? Víme, že odpovědělo 2000lidí, ale jestli splňovali věková, profesní a bydlištní kritéria, to není vůbec jasné. Obvykle bývá respondentů několikrát více, rozdělí se podle kritérií a vylosuje se vzorek. Tohle mi silně připomíná ankety na Parlamentních listech, mnohdy se zapojí i desetitisíce čtenářů, výsledky jsou zajímavé, ale rozhodně je nelze považovat za skutečný stav společnosti. 

Nejsem dokonalý znalec slovenských reálií, ale znám některá fakta. Před čtyřmi lety získal SMER, musím se smát, že mnohé rádoby seriozní české zdroje použivají skvělý český překlad Směr, 28,3%, SaS 12,1%, OĽaNO 11% a Kotleba 8%. V prezidentských volbách, podle mého názoru, absolutně nevhodný kandidát Maroš Šefčovič, tedy stará struktura jak vyšitá, dostal v prvém kole 18,66% a v druhém 41,59%. Účast byla 49% respektive 41%.  V Euro-volbách, při nízké účasti 22%, získal Smer 15,72%, Progresívne Slovensko-Spolu 20,11%, Kotlebovci 12,07%, SaS 9,69% a OĽaNO 5,25%.

Dovolím si předpovědět, že na truc všem chytrolínům a seriózním liberálním médiím, Smer první příčku ještě uhájí. 

Dona

Pane Vyvadil, nahral ste mi na smeč.

Zhruba od 11. septembra 01 sledujem svetovú politiku. Domácu politiku som prestala sledovať po vstupe Stredoeurópskych štátov do NATO a EÚ - najmä po podpise Lisabonskej zmluvy. Avšak uniknúť domácej politike sa úplne nedá. Chcem, či nechcem - pri istých udalostiach si ju dôkladnejšie všimnem.

1/ Tu, na tomto webe , som už dávno písala, že SMER mal ísť do opozície po posledných voľbách pred 4 rokmi. Dôvody sú jednoduché : R. Fico nemá potrebnú trpezlivosť, diplomatické spôsoby a zhovievavosť s médiami. Už vtedy sa médiá spolčili proti nemu do jedného protificovského frontu. Ak ľudia musia počúvať každý deň o svojom štáte ako o štáte mafiánov čo je vraj práca iba SMERu, ak prezident očerňuje svoj štát v zahraničí, ak každý deň vám budú otĺkať o hlavu slovo korupcia - musíte tomu uveriť. Česť výnimkám.

2/  Už som tu písala, že v Európe vládne blahobyt, preto ľudia sociálno demokratickú stranu nepotrebujú. Pravica sa úspešne posunula do stredu a svojou politikou " ukradla " veľkú časť ľavicovej politiky. Vidieť to na upadajúcej obľube v Česku, na Slovensku, v Poľsku, v Nemecku.... Vidieť to aj na klesajúcich preferenciách SMERu napriek tomu, že ľudia dostali vlaky zadarmo, výrazné zvýšenie minimálnej mzdy, príplatky za nočné a za prácu v sobotu, nedeľu..... Dá sa povedať, že si ľudia ľavicovú či sociálnu politiku nevážia, neoceňujú a nezaslúžia.

3/  Na svete bolo zabitých, zavraždených stovky novinárov. Len na Slovensku sa stal modlou, pretože ho môžu použiť proti SMERu a EP proti Slovensku ( pretože neprijímame migrantov a SMER si dovolil dať kvóty na súd )

4/  Na Slovensku sú stovky Kočnerovcov, Žembovcov, Černákovcov, Papáyovcov ..... ktorí bačujú od 1990. Každá vláda, každý politik s nimi rokoval. Aj všetci súčasní politici z každej " novej " strany. 

5/  Každá strana má kostlivca v skrini, nielen SMER. 

6/  Liberálna demokracia v Strednej a Východnej Európe zažíva vrchol svojej moci. Ľudia sa správajú ako keby objavili Svätý Grál.

Politická scéna v Česku a Slovensku je podobná : útoky na premiérov a prezidentov, manifestácie Milión chvilek, za Slušné Slovensko, padajúca sociálna demokracia, korupčné aféry ...... 

Pikantné je, že vašeho prezidenta Slováci uznávajú rovnako, ako našu prezidentku podporujú v Česku. Darmo, doma nikto nie je prorokom, ako sa vraví.

 Nielen u nás, ale aj vo svete platí príslovie : Zlodej kričí, chyťte zlodeja. Alebo : Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.