Slovenský speciál letěl pro nemocné dítě

vládny špeciál
31.7.2017 18:09
V českých novinách se dnes objevila krátká zpráva, že slovenský vládní speciál odletěl do Egypta pro vážně nemocné třináctiměsíční dítě.

Toto dítě onemocnělo vážnou infekční chorobou na dovolené, kterou trávilo s rodiči v Egyptě. Jeho stav byl takový, že si vyžadoval urychlený převoz na Slovensko. Rodina pobývala v jednom z egyptských letovisek a poté, co se stav malé pacientky v pátek podstatně zhoršil, doporučili prý dokonce i sami egyptští lékaři převoz dítěte na Slovensko.

S ohledem na údajně pomalý postup zdravotní pojišťovny při zajišťování přepravy rozhodlo ministerstvo vnitra samotné poslat do Egypta pro dítě speciál. A bylo to správné rozhodnutí.

To rozhodnutí velmi silně kontrastuje s tím, jak probíhala „péče“ o českou turistku pobodanou v jiném egyptském letovisku. Ta, po původních zprávách, že se jedná jenom o lehké zranění, nakonec následkům útoku nožem podlehla.

Tento případ, nad kterým se zavřela v českých médiích voda zapomnění, je opravdu zvláštní. Velvyslanec v ČR v Egyptě přece nemusí být lékař na to, aby si vyžádal od ošetřujících lékařů informace o zdravotním stavu pacientky a o jeho změnách. Bylo by zajímavé se dozvědět, zda tak učinil. Pokud tak neučinil, proč tak neučinil? Pokud snad velvyslankyně ČR v té době byla na dovolené mimo Egypt, jistě existují nějací její zástupci, kteří měli a mohli celou záležitost řešit.

V Egyptě přece neexistují jenom egyptské nemocnice, ale jistě jsou tam i nemocnice např. americké či jiné, zkrátka kvalitní. Anebo bylo jistě možné přistoupit k převozu zraněné Češky zpět do republiky, tak jak se její zdravotní stav zhoršoval.

Je nepochopitelná také pozice ministerstva zdravotnictví, které až do skonu nešťastné šestatřicetileté turistky jakoby ani nebylo. Přitom právě to se mělo o celou věc včas zajímat a poslat např. ve spolupráci se zdravotní pojišťovnou do Egypta revizního lékaře, který by zjistil pravý stav věcí přímo na místě.

Prostě Slovensko a jeho ministerstvo vnitra zapracovalo lépe, nežli česká administrativa, která prostě v této záležitosti nekonala. Možná je příliš tvrdé slovo říct, že selhala, ale nekonala. Když se nezaujatý pozorovatel dívá na konání vládních administrativ Izraele, Spojených států, Francie, Německa a dalších zemí (nyní i Slovenska) v podobných případech, nemůžeme neocenit jejich úsilí o to, aby v každém ohledu bylo jasné, že je pro ně život jejich občanů nejvyšší hodnotou.

V tom zůstáváme občanům stále mnoho dlužni. Jakoby řešení důsledků teroristického útoku, za který nikdo z obětí přeci nemůže, bylo jen soukromou věcí českého občana samotného.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.