Spolková zpravodajská služba přesídlila do Berlína

bnd berlin
18.2.2019 08:27
Přímo ve středu Berlína byla jedenáct let od položení základního kamene slavnostně otevřena výzvědná centrála BND – Spolkové zpravodajské služby. Soubor budov za miliardu eur je jednou z největších na světě, která má pracovny pro šest tisíc pět set zpravodajců a. svým rozměrem překonává i americkou Central Intelligence Agency CIA ve Virginii.

Spolková zpravodajská služba BND má své základy v 12. oddělení generálního štábu nacistického Wehrmachtu , který převzal v roce 1942 generál Reinhard Gehlen, který se poválce dostal pod ochranná křídla CIA . Zřídil v jejích službách špionážní sítě proti Sovětskému svazu tzv. Gehlenovu organizaci, poté se stal prvním prezidentem Spolkové zpravodajské služby a v této funkci působil do roku 1968. Gehlen je považován za jednoho z nejlegendárnějších vedoucích špionáže studené války. Ve své knize „Tajná služba v akci“ obvinil nejbližšího Hitlerova spolupracovníka Martina Bormanna, že byl „v sovětském žoldu“ a proto Stalin předem věděl o nacistických plánech proti Sovětskému svazu. V ústředně BND , která sídlila až do dneška v bavorském Pullachu je tak soustředěno doslova stovky kilometrů zpravodajského materiálu získaného za mnoha leté činnosti této organizace.

Spolková vláda již v roce 2003 se rozhodla toto sídlo BND vybudovaného ještě za nacistického režimu přestěhovat do Berlína, ale to trvalo dalších šestnáct let . Zřejmě k jeho definitivnímu přesídlení dojde ještě za další měsíce než se povede přemístit veškerá zařízení a shromážděné dokumenty. Spolková kancléřka Angela Merkelová využila slavnostního otevření berlínského sídla, aby obhajovala veřejně jeho činnost před kritikou. V minulosti došlo i k chybám jak se stalo v případě americké NSA, která odposlouchávala i německé státníky aniž by to včas zjistila. Jak se ukázalo právě tím spíše zdůraznila, že v době krizí často nepřehledné světové situace potřebuje Německo naléhavě silnou a akceschopnou zahraniční zpravodajskou službu. Zejména v době kybernetických útoků vyžadující boj proti falešných zprávám, které mají destabilizovat společnost právě zpravodajská služba plní důležitou úlohu. Ty jinak podrývají bezpečnost země a narušují společnost. Velkou roli přitom hraje i při potírání mezinárodního terorizmu a v této souvislosti vyslovila nesouhlas s tvrzením Donalda Trumpa že Islámský stát byl poražen. Podle jejího názoru jeho stoupenci se pouze převlékají do jiných hávů, ale ve své teroristické činnosti dále pokračují a snaží se jí přenést na jiná území. Proto stále naléhavěji potřebuje Německo zpravodajskou službu k ochraně společnosti.

Prezident BND Bruno Kahl při této příležitosti upozornil, že hlavním úkolem v součastnosti je věnovat pozornost krizovým oblastem, mezinárodnímu terorizmu a globálním strukturám organizované kriminality, stejně tak rozšiřováním jaderných zbraní. Proto je nutno k tomu získávat informace z důvěryhodných pramenů, aby bylo možno porozumět současnému složitému vývoji. Politici potřebují pro své rozhodování jak ve vnitřní tak zahraniční politice hodnocení na které se mohou spolehnout. Projevuje se to v žádostech na zpravodajskou službu o získání příslušných informací. BND stojí tak stojí před reformami směřující stále dynamičtější její činnosti. Otevření nové centrály BND má v sobě i určitou symboliku. Vynořila se nyní skrytá ve venkovském bavorském deviti tisícovém městečku přímo do středu několika milionového hlavního města jako ochránce demokracie.

Architektonicky jak ukazuje její velkolepé Atrium se staví po bok takové prestižní stavbě jako je nová budova hamburské filharmonie. Jak někteří ironicky poznamenávají svým nebývalým rozměrem a stylem připomíná plánované stavby dvorního Hitlerova architekta Alberta Speera pro Germanii, jak měl být přejmenován Berlín. Jím navržené kancléřství sice zmizelo, ale na příklad budova ministerstva financí dnes pojmenovaného po RAF zavražděného Detleva Rohwedderera, které sloužilo Hermannu Göringovi mnohé připomíná. Nyní po otevření zpravodajské centrály se mnozí táží kdy bude konečně dobudováno berlínské centrální letiště tak potřebné pro hlavní spolkové město , kde již bylo prostavěno několik milionů eur .

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.