Stabilní podpora Merkelové před volbami

wahlraum
8.9.2017 13:41
Zatím poslední zveřejněný průzkum veřejného mínění před volbami do Spolkového sněmu zpracovaný agenturou ARD – Deutchlandtrend nepřináší velká překvapení. Nicméně se do něj promítají určité změny trendů voličských nálad, ke kterým dochází po televizní debatě mezi špičkovými kandidáty CDU/CSU a SPD A. Merkelovou a M. Schulzem.

Do výsledků se může promítat nevýrazný výkon M. Schulze v této debatě. Schulz v jediné televizní debatě, která před volbami mezi těmito kandidáty je, nevyužil příležitost k útoku na politické pozice kancléřky  Merkelové a CDU/CSU. Kancléřku přivedl jenom zřídka do úzkých a většinou jen přitakával anebo přicházel do debaty s podobnými názory.

 

Zdá se, že vedení SPD sází na jistotu a tou je účast této strany v příští vládní koalici opět s CDU/CSU. Schulz je tak ve velmi složité situaci, když  ví, že nemá šanci dohnat obrovský, dnes už 16 %  náskok klerikálních stran ve volebních preferencích. Ostrou debatou sice může zlepšit o pár procent volební výsledek SPD, ale může tvrdou konfrontací ztratit šanci na povolební spolupráci s Merkelovou. SPD chce být vládní stranou i v příštím volebním období. A má velkou šanci se jí stát, i když oproti poslednímu měření, které provedla zmíněná agentura ARD – Deutchlandtrend se její preference snížily z 23 % na 21 %.

CDU/CSU má stabilních 37 % a většinou takto dopadá i v jiných průzkumech dalších výzkumných agentur. Třetí nesilnější stranou podle zmíněného průzkumu je AfD s 11 %, na 10 % je strana Die Linke, které 1 % voličů přibylo (sem se přesunula část zklamaných voličů SPD). Zelení jsou na 8 % a FDP s 9 % může být spokojena s přírůstkem 1 % příznivců.

Za určitých okolností by tedy bylo možné vytvořit příští německou vládu alternativně  i za účasti CDU/CSU a FDP. Ale tato vláda by nejspíš měla jen dosti těsnou podporu poslanců ve Spolkovém sněmu.

Jiná možnost nežli velká koalice CDU/CSU a SPD je ještě tzv. koalice Jamajka. To je spojenectví mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými. Tato koalice by ovšem byla vlastně spojenectvím 4 politických stran, protože klerikální blok tvoří kromě CDU také CSU a řídit takový vládní mechanismus čtyř subjektů  by bylo velmi složité. Kromě toho Zelení nebudou k vládní účasti příliš povzbuzeni nevalným avizovaným volebním výsledkem. Ještě před pár měsíci měli mnohem vyšší ambice, nežli nyní se rýsujících 8 % hlasů. 

Celkově ovšem německá politika neslibuje žádnou velkou revoluci a je velmi pravděpodobné, pokud se nestane něco v tuto chvili nepředvídatelného, že současná vládní koalice bude nejspíše pokračovat. Pak ovšem také Česká republika bude potřebovat vládu, která bude na tento vývoj v sousední  zemi připravena.

Vládní koalice za účasti SPD bude na rozdíl od jiných alternativ vládních sestav např. CDU/CSU s FDP tlačit na větší integraci jádra v Evropské unii. A pokud to nová česká vláda nebude reflektovat, zůstane Česká republika dříve nebo později stát  jaksi opodál  na periferii EU.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

EU si nmůže dovolit, aby se satelity na periférii neustále vzdalovaly od jádra. Pohádky o jádru EU jsou kartou nízké hodnoty, která se tváří jako eso. Jenom hrozba odchodu kterékoli další země, případně vyhlášení referenda na dané téma, by způsobila nepředstavitelnou reakci zainteresovaných. Pokud je neformální hlavou EU kancléřka Merklová, tak ta bude mít po volbách dost starostí s budoucností Německa a potom se určitě v jiném koutě EU rozvine jiný ožehavý problém.

cernik

Jiří Paroubek,
bohužel již tradičně opomněl tyto nejdůležitejší věci:
1)od byvšího(?) etylika,který léta ve vedení EU 
v podstatě s daňovým šíbrem Junckerem realizoval merkelismus
se nic čekat nedá
2) pokud SPD se bude chovat velkopansky k Die Linke, tak pak bude vždy "druhá"
3) přijetí Eura (za současných podmínek) by naši pozici na periferii EU spolehlivě zabetonovalo.