Státní terorismus, nebo národní zájem?

soleimani
3.1.2020 19:44
Po raketovém útoku armádních sil USA na bagdádském letišti, který způsobil smrt íránského vojenského vůdce generála Sulejmániho, nemůžeme být překvapeni již ničím. Generál byl dlouhodobě patrně nejschopnějším íránským vojenským velitelem. Je ovšem plně na místě otázka, jaký národní zájem mohou v likvidaci Sulejmáního vedoucí činitelé USA hledat. Američané nejspíše porušili mezinárodní právo a také suverenitu Iráckého státu. Podívejme se na důvody, které mohly D. Trumpa vést k rozhodnutí, jímž nařídil likvidaci generála Sulejmáního:

1. USA chtějí vyprovokovat širší vojenský konflikt s Iránem.

2. Ve větším vojenském konfliktu by mohly Spojené státy zničit jádro iránských ozbrojených sil. Tato představa je ovšem naprosto bludná. Persie-Irán jako stát existuje zhruba 3000 let. Byl mnohokrát zničen, poražen a znovu obnoven.

3. Konflikt USA a jeho spojenců, zejména pak Izraele, s Iránem by mohl pomoci Netanjahuovi v dalších mimořádných volbách v Izraeli, neboť se nepochybně bude v rámci konfliktu prezentovat jako silný vůdce. Těžko si ovšem představit, co by udělal arabský, nebo spíše muslimský svět v situaci, kdyby Irán byl přímo napaden armádami USA a dokonce i Izraele.

4. Trump potřebuje odvést pozornost od svých vnitropolitických problémů, zejména pokud jde o impeachment, ke kterému dochází v Kongresu Spojených států. Prostě impeachment je pro Trumpa zřejmě problémovější, než jak se zatím na celý problém tváří. Je to pro něj zřejmě mnohem politicky nepříjemnější téma, než zatím veřejně připouští.

5. USA a část politických elit Iráku, které jsou s USA spjaté, prakticky přestaly v posledních týdnech kontrolovat situaci v Iráku. Hlavním politickým činitelem v převážně šíitském Iráku se stále více stává Irán, a to pochopitelně na úkor pozic Spojených států. Útok má zastrašit nejen Irán, ale má mít odstrašující účinek také na Irácké stoupence užší spolupráce mezi Irákem a Iránem.

V každé případě se jedná o velmi dobrodružnou akci, která představuje velké nebezpečí nejen pro skokové zvýšení napětí v oblasti Perského zálivu, ale také pro světový mír. Je dobře, že se státy EU, tedy Evropská unie jako celek, distancovaly od tohoto dobrodružného kroku Trumpovy administrativy. V tuto chvíli ovšem silní světoví hráči, jako je právě EU, ale také Čína a Rusko, měli udělat společnou akcí všechno proto, aby zabránili další eskalaci konfliktu. Pokud přijde silný odvetný úder Iránu v oblasti Perského zálivu, či mimo ní, povede to nesporně k dalšímu útoku, tentokrát k mnohem širšímu a mohutnějšímu že strany Američanů a některých jejich spojenců z oblasti Perského zálivu vůči Iránu. V takové přímé vojenské konfrontaci pochopitelně Irán nemá šanci obstát. Proto se nejspíš uchýlí k mnohem sofistikovanějšímu typu útoků. K útokům na americké cíle v oblasti prostřednictvím svých spojenců.

Světové finanční trhy reagovaly v pátek velmi silně. Rychle vzrostla cena ropy (mezi 3-4% oproti předchozímu dni), cena zlata (o cca1,5%). Udržuje se na vysoké úrovni cena pšenice a rýže a rychle vystoupala v posledních dnech také cena palladia, stříbra a platiny. Akciové trhy zejména v Americe zaznamenaly zejména v pátek velký pokles a prakticky vymazaly zisky z předchozího dne. Pokud by tato krize eskalovala, mohl by pokles amerických akcií, ale i například akcií v Asii a Evropě, zesílit. Zisky, které zaznamenaly v minulém roce téměř všechny akciové trhy, nejsou podle mého názoru založeny na robustním hospodářském růstu a mají spíše virtuální charakter, jinak řečeno pokud přijde silný náraz může dojít na burzách k panice i chaosu s nedozírnými následky.

Hlavní demokratický protikandidát Trumpa na prezidentství Joe Biden odsoudil Trumpovu akci jako potenciálně velmi nebezpečnou. Je otázka, zda se Trumpovi sázka na politiku silného klacku může politicky vyplatit. V každém případě 10 měsíců před prezidentskými volbami Trump ukazuje, že je schopen hrát vabank.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Fagan

Súhlasím s Vašim názorom. Trump svoj zločin ospravedlňuje nebezpečím, ktoré od Salajmániho hrozí. Vraj by zabíjal. Ale že zločinci (Bush a jeho plemeno) sposobili bezdovodne  smrť milionov Iráčanov a ďalších národov (Lýbia, Juhoslácvia..) dodnes behajú na slobode a nikto ich nestíha. Dokonca si Trumf vymohol amnestiu pre vojnové zločiny amerických vojakov. Taká je demokracia pod vlajkou najbrutálnejšie kapitalistického diktátora Trumfa. Dnes už možeme smelo nazývať Trumfa diktátorom. On vyhrozuje, uděluje sankcie, vydáva zákony proti štátom, ktoré nie sú súčasťou USA a zabíja každého, kto "nerobí to čo si prajú USA" ako to pred časom oznámil Ohava.

Dona

Kasem Solejmání ( A je nepodstatné ako to poslúži Trumpovi, či aký mal motív. Podstatné je kto pripravil atentát )  -                 je zatiaľ posledný medzi mnohými " odstránenými " osobami, ktoré prekážali hegemónovi v ovládaní každého kúta Zeme. Námatkou : Alliende, Lumumba, Kaddáfí, Hussein, Assad, Moráles, Noriega, Kastro, Usáma,......Ak neboli fyzicky zlikvidovaní, tak sa o to x- krát pokúšali. Na mnohých stačilo urobiť " bu - bu- bu " a zapredali svoj štát. Tí, ktorí nepochopili zdvihnutý ukazovák, tí sa dostali na čiernu listinu. Vždy ten istý argument je účinný dodnes : ...ochrana národných záujmov a bezpečnosti. Paradoxom je, že len USA majú svetom dovolené ochraňovať národné záujmy a bezpečnosť. Nikto iný. A nikto ani neprotestuje proti takto sprivatizovanej ochrane národa.

Asi preto, že svet uznáva, že existujú len 2 národy Bohom vyvolené. Ostatní sú Judáši ?