Stuttgart šokoval Německo

policie stuttgart
23.6.2020 10:44
Nedělní řádění tlup demonstrantů v 600 tisícovém hlavním městě Bádensko - Würstemberska Stuttgartu šokuje německou společnost. Policie, vrcholní politici a sdělovací prostředky jednotně hodnotí výtržnosti v tomto jihoněmeckém velkoměstě za nebývalé násilí půl tisícovky demonstrantů proti společenskému pořádku. Při pouličních bitkách byla nejen napadána policie, rozbíjeny výlohy obchodů a bank ve středu města, což nakonec přecházelo v rabování.

Stuttgartský policejní prezident Thomas Berger předběžně hodnotí vzniklé škody až v sedmimístných euro částkách. Převážně mladí demonstranti  zpustošili na čtyřicet obchodů, demolovali dvanáct policejních vozů a zranili dvě desítky strážců pořádku.  Zadrženy byli dvě desítky násilníků  z nichž polovina bylo německých státních příslušníků a druhá různých národností mezi nimi ze Somálska, Bosny a Afghánistánu, někteří i mladiství. K masivním výtržnostem došlo poté, co v nočních hodinách místní policie provedla kontroly držitelů a prodejců drog a omamných látek. 

Spolkový prezident  Frank-Walter  Steinmeier   ostře odsoudil výtržníky a demonstrativně se postavil za policejní úředníky, kteří bránili zákon a pořádek. „ Proti násilí, vandalismu a brutalitě ke kterým došlo ve Stuttgartu, musí se zasáhnout plnou silou právního státu a jeho původci musí být pronásledování a tvrdě potrestáni,“ prohlásila sociálně demokratická hlava státu. „Proti těm, kdo napadají policistky nebo policisty je nutno rozhodně se postavit.“

Proti výtržnostem se vyslovil i předseda poslanecké frakce strany Levice v Bundestagu Dietmar Bartsch slovy, že „násilí proti policistům je nepřijatelné“. Postavil se však za vyjádření spolupředsedkyně sociálních demokratů Saskie Eksenové před čtrnácti dny, že se u policie projevuje  „latentní rasismus“. To rozhodně odmítli křesťanští demokraté a Alternativa pro Německo.

Do Stuttgartu zavítal i spolkový ministr vnitra Horst Seehofer, který zakázal  pravicově extremistické sdružení „Nordadler“, jehož stoupenci se hlásí k Adolfu Hitlerovi a dalším nacistickým veličinám.. Přiřadil je tak dalším zakázaným dvaceti pravicově extremistickým organizacím -  mezi nimi Combatu 18 a  Sdružení říšských občanů. Původně měl v úterý představit v Berlíně spolu s prezidentem na Ochranu ústavy Thomasem Haldemwangem bezpečnostní  zprávu   za rok 2019, která však byla „krátkodobě odložena“. Podle tiskových informací obsahovala na 6450 levicově extremistických trestních činů, což znamená vzestup o 40 procent. Na straně pravicových extremistů bylo zaznamenáno 32 tisíc osob, což je o osm tisíc více než v předchozím roce.

        

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vaclav Husak

Zdravím, souhlasím a připojuki odkaz na mou dnešní glosu.

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/jeden-nesmi-horda-muze