Svět je plný překvapení

saud oil dron
16.9.2019 17:44
Přes víkend světové agentury přinesly informace o dronových útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Je zřejmé, že na ropných polích na východě Saúdské Arábie byla zasažena ropná zařízení o poměrně významné kapacitě. Podle všeho jsou zatím dopady ničivých útoků na saúdská ropná zařízení prostřednictvím dronů spíše přeceněny.

Nejsou zatím známy přesnější odhady škod v důsledku  explozí, které zničily část těchto zařízení, ani předpokládaná délka  jejich oprav. Hovoří se o tom, že by útoky měly zasáhnout produkci ropy zhruba v rozsahu 5,7 mil. barelů, což představuje cca 5% světového trhu s ropou. Podle předběžných informací se zdá, že třetina z takto zasažené těžby saúdské ropy bude obnovena velmi rychle, v řádech hodin. Zbývající část bude řešena během několika týdnů trvajících oprav. Saúdská ropná firma Aramco bude řešit chybějící dodávky ropy použitím rezerv, které má umístěny například v Egyptě, Japonsku či v Nizozemí. Ropu ze státních  rezerv uvolnil také americký prezident Trump. Samozřejmě, že pro řadu států v oblasti, mám na mysli zejména Irák, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, je tu příležitost, aby byly nad rámec kvót stanovených organizací OPEC,  zvýšeny dodávky ropy z těchto zemí na světový trh. Pokud k tomu dojde a pokud se objeví zprávy, že produkce saúdské ropy bude v krátké době obnovena na původní úroveň, může to být pozitivní signál, který bude znamenat, že se ceny ropy, které dnes razantně vyskočily až o 10% ve srovnání s pátečním prodejem, vrátily rychle zpátky. Pokud tomu tak nebude, mohou světové ceny ropy růst ještě výrazněji. Z dnešních 60$ ceny barelu americké ropy WTI až na 70 či 80 dolarů za barel. Pokud cena ropy zůstane delší čas na dnešní úrovni, bude to znamenat i nepříjemný dopad do úrovně cen pohonných hmot v ČR a bude to znamenat, že inflace v závěru tohoto roku bude meziročně v ČR  nad úrovní 3%.

Jiří Paroubek

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Podstatné je také prohlášení jemenských Hutiů, že jsou schopni útok opakovat. Přesto zatím není úplně jasné, kdo útok provedl a není vyloučeno, že drony vzlétly z Iráku. Je divné, že ani Saudská Arábie, ani americké základny na poloostrově, nebyly schopny včas zareagovat. Očekává se protiúder ze strany Saudů, Američanů, případně Izraelců proti iránským zájmům. Komu to prospělo? Pravděpodobně B.Netanjahuovi ve volební kampani, také Američané se mohou zbavit drahé břidlicové ropy a není vyloučeno, že někdo na ropné burze pohádkově, během pár dní, vydělal.