Syrští sirotci a sir Winton

david rath 2
20.9.2018 17:21
Už několik dní bičují syrští sirotci naše emoce a to v situaci, kdy vlastně nic nevíme. V ČT paní Šojdrová, autorka nápadu, nejistě říkala, že mezi těmi mladistvými v táborech jsou asi i sirotci. Pak zase někde jinde prohlásila, že mezi nimi mohou být snad i nějaké dívky ( samotné?). Následně připustila, že nejspíš nepůjde o malé děti, ale o mladistvé a hned upozornila, že přeci i s našimi puberťáky bývají problémy. Nejspíš jako přípravu obrany v případě, že se sem dostanou a nudu si začnou zahánět občasným znásilňováním a rvačkami, pokud rovnou nedojde na nože.

Mezi tím ve veřejném mediálním prostoru zuří nenávistná řež. Pohonem smrště je emoce - zrůdy nechtějí pomáhat malým, bezbranným dětem. Přišlo i na srovnávání s dětmi zachráněnými sirem N.Wintonem. Jak u hysterie často bývá, ztrácí se rozum, ale i historická fakta. Hysterici a hysterky by se měli vzpamatovat, dát si studenou sprchu, zjistit si fakta a začít myslet mozkem a ne ,,jančící dělohou" - od které dostala hysterie svůj název.

Předně je nutné ověřit, zda skutečně jsou někde v utečeneckých táborech bezprizorné, malé děti bez rodičů a příbuzných, o které se nikdo nestará. Nelze takové případy vyloučit, ale je dost nepravděpodobné, aby se dítě ve věku okolo 5 let ocitlo samo někde v Řecku a nikdo by o něho nejevil zájem. Všude se to totiž hemží různými úředníky a pomocníky z neziskovek. Spíš to tedy vypadá, že nejde vůbec o malé děti do deseti let.

Jak naznačila už paní Šojdrová, jde tedy o puberťáky. Tedy vlastně o mladě vypadající osoby mužského pohlaví, které samy sebe označují za nezletilé. Tito hoši - muži se nelegálně dostali do Řecka a nyní zde tak nějak pobývají. O jejich skutečném stáří, pravé identitě a minulosti nevíme zhola nic. Nemůžeme si ani nic ověřit o jejich motivech, proč opustili Sýrii.

V současnosti na většině území Sýrie již vládne celkem klid. Naštěstí se nám, myslím tím Západ, nepodařilo ji totálně rozvrátit, jako se nám podařilo rozvařit Libyi. Assad přežil a vydržel. Západ to štve, protože je to nechutný diktátor. S jiným nechutným diktátorem, možná ještě nechutnějším Erdoganem, jsme však spojenci a prý i přátelé. Pokrytecký dvojí metr mi nikdy neseděl.

Za této situace je divné, proč se 15 -17 letí hoši nevrátí domů. Že nemají rádi Assada? Tak to nás zřejmě čeká invaze asi 30 milionů Turků, kteří nemají rádi Erdogana a cítí se jím ohroženi. Možná se kluci Assadova režimu bojí, protože se zapojili do bojů na straně islámistů. Logicky působí úvaha, že mladí bojovníci práskli do bot v okamžiku, když viděli, že je jejich porážka neodvratná a hrozí jim odveta za jimi páchaná zvěrstva. Konečně úplně totéž dělaly tisíce příslušníků SS na konci války.

Hledat úkryt v chaosu desítek tisíc migrantů je chytré a velice pravděpodobné. Vážně si myslíte, že se všechny ty titisíce bojovníků islámského státu nechaly zabít nebo se spořádaně vrátily domů a chodí teď do práce, případně do školy? Za této nepřehledné situace použít příměr se sirem Wintonem je nepřiléhavé a dokonce hloupé. Ten dokázal odvézt slušné ( skutečné) děti ze spořádaných rodin, které byly určeny k popravě. Zde není žádná podobnost s osobami s nejasnou minulostí v řeckých uprchlických táborech. Těm vyvraždění rozhodně nehrozí. Je současně pochopitelné, že mnoho z nás nechce riskovat osobní konfrontaci s islámský hrdlořezem.

 

 

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Názor na sirotky paní europoslankyně Šojdrové jsem už uvedl dříve, ale chtěl bych reagovat na některé hysterické reakce našich prominentních novinářů, kterým nedá spát představa, že by MUDr.David Rath a Ing.Jiří Paroubek uspěli v senátních volbách. Zamyslel jsem se nad motivací těchto usměrňovatelů veřejného mínění. Hlavní motivací může být, podle mého názoru, především fanatický nesouhlas s uvedenou představou. Také nevylučuji možnost zalíbit se chlebodárcům. 

petr-meduna

Pane doktore, nepoužívejme v souvislosti s shoa výraz "poprava", byly to vraždy. Poprava je odvozena od vyjádření "po právu". Nevytýkám vám to nějak tvrdě, slova poprava je dnes často používáno pro vraždy, např. mafiáni popravili, ale v případě německé genocidy Židů se mně to zdá obzvláště nevhodné. Ovšem i tak, díky za článek.