Tragická smrt českých vojáků

Jiri-Paroubek-1403-02
9.8.2018 15:24
Jak se zdá, tři čeští vojáci padli při plnění svých povinností v Afghánistánu do léčky teroristů a zahynuli. Zprávy, které přicházejí, jsou kusé a neumožňují si zatím utvořit definitivní názor, jak k tragické události přesně došlo. Prezident s premiérem se ovšem předhánějí v tom, jak heroizovat celou záležitost a jak smýt nepříjemnou pachuť ze zbytečné smrti našich vojáků.

 Operace v Afghánistánu na počátku a pak ještě několik let poté zbytečná nebyla. Ale pokud bychom měli formulovat přesně, jaké jsou její cíle dnes, čeho Západ svou intervencí dosáhl, co se naopak nepovedlo a kolik to stálo, podtrhlo by to jenom moji úvahu o zbytečnosti české vojenské účasti v Afghánistánu v posledních letech.

Českých vojáků zahynulo v průběhu operace v Afghánistánu celkem šestnáct. Není to mnoho, ale není to málo. Každý z těchto vojáků má rodinu, řada z nich má děti, které nebudou mít oporu ve svém tátovi vlastně až do své dospělosti. Vojákům byly poskytnuty vysoké vojenské pocty. Ale nemohu se zbavit dojmu, že by tito tři chlapci raději žili. Nemohu pochopit ani ty české politiky, kteří blábolí v této situaci o tom, že žádná z účastí armády ČR v zahraničí není zbytečná. Já osobně považuji za zbytečnou nejen akci v Afghánistánu, ale také např. v Mali, kde naši vojáci vytahují horké kaštany z ohně za naše mnohem mocnější a hlavně bohatší spojence z NATO, kteří zavařili před lety situaci v Libyi, což ve svých důsledcích znamenalo přesun islamistických teroristů do Mali a destabilizaci této země.

Ovšem odporné je, když tuto děsivou lidskou tragédii, kterou zbytečná smrt tří českých vojáků nesporně je, u nás někdo oslavuje vylepováním samolepek. Předpokládám, že česká policie bude v tomto případě konat, jak konat má.

Jiří Paroubek


jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Podle posledních informací z ČT první muž hlídky, Američan, zaklekl a naši vojáci se posunuli vpřed, aby muže obklíčili. Je pravděpodobné, že útočník použil nějakou vůni, kterou oklamal služebního psa. Naši vojáci postupovali rutinně, tak jak byli vycvičeni. Předpokládám, že na základě této tragédie dojde ke změně postupu.

K naší účasti na misích řeknu to, co řeklo mnoho vlastenců, bez ohledu na národnost, už v minulosti. Naše vojáky budeme potřebovat v budoucnosti doma při obraně naší vlasti.

paysan

Smrt, pane Paroubku, k vojákovi patří. Málokdy bývá hrdinská, většinou hloupá. V posledním případě také zhola zbytečná. Jak je zdůrazňováno na nebojové misi prý bojujeme s teroristy. Údajně proto, aby se z Afghánistánu nepřesunuli třeba k nám. Fráze! Kolik afghánských teroristů zaútočilo kdekoliv v Evropě. A kdyby jich i pár bylo, neudělali jsme je i my svojí přítomností v jejich zemi? Nestoudné je i již několikadenní hledání zdůvodnění tří zbytečně ztracených lidských životů. Nejnověji, použil to i autor, se stali obětí léčky. Jaké? Kým byla zorganizována, kdo je poslal do uzounké uličky, odkud vskutku kilometry vzdálenou americkou leteckou základnu odstřelovat nikdo nemohl? Odpovědi k mání nejsou. Zřejmě ani nebudou.

Odpovědět po pravdě, co proč tam naši vojáci vlastně jsou a proč někteří z nich v té daleké zemi nechají to nejcennější, tedy svlj život, pro naše média apolitiky snadné není. Co za těch sedmnáct let dokázali? Kolik zničili teroristů? A kolik nových vychovali? To i ti Sověti, kteří bojovali proti dědům a otcům dnešních afghániských bojovníků, jenž naši současní spojenci a partneři v NATO vyzbrojili a vycvičili, obyčejným obyvatelům té země postavili nejen silnice, ale i školy a nemocnice. A my? Naše rekonstrukční mise v Logaru je zapomenuta a ti, které naši kluci chrání na té základně, místo toho posílají do vzduchu vyzbrojené drony, co zabíjejí ozbrojence i civilisty. Těch, mimochodem v Afghánistánu zahynulo již přes milion. Kolik z nich bylo teroristů? A řekl někdo těm našim klukům, že díky spojenecké misi, které se účastníme, vyšle Afghánistán ročně za hranice ne tisíce sebevražedných bojovníků, ale tisíce tun drog?

Proč vůbec reaguji? Protože ztráta těch vojáků nesmírně krutě postihla především jejich rodiny a byla a je nadále zneužívána politiky. Nesouhlasím, že tato zbytečná úmrtí byla hrdinská. Nebyla. Stejně tak po činech sebevražedných atentátníků nejsou hrdinnými nazývány skony desítek civilistů, žen a dětí nevyjímaje! Prostě čest památce těch tří kluků a za tím tečka! Padli. To se vojákům prostě stává. Dělat z tohoto konkrétního příkladu cokoliv víc je bohapustá propaganda! 

novotny

Je to až s podivem, jak podporují současní politici naši vojenskou účast v cizí zemi, která nám nic neprovedla, takže se podílíme na jakési okupaci, která se zřejmě Afgáncům moc nelíbí, i když se prý někteří na cizí vojáky usmívají (myslím, že také jsme se kdysi usmívali na Němce a pak na Rusy). Podivné je také to, že např. prezident USA nekondoluje našemu prezidentovi, asi mu těch pár mrtvých za to nestojí. 17 let po Manhatanu, Taliban si žije dál svým životem a my jim tam přistrkujeme naše kluky jako obětní beránky... Dnešní letáček odsuzuji, je to vrchol čecháčkovství, kdy se gauner, který ten hanlivý text napsal, ani nepodepíše.