Triumf jednotného trhu EU: rajčata za 179,- Kč/kg

rajčata
7.5.2020 10:40
Na cenovkách zeleniny v obchodech si letos můžeme naplno „vychutnat“, jak výhodné to pro občany je, když je náš stát závislý na dovozu potravin. To co vidíte na obrázku je výsledek práce bývalého prezidenta Václava Havla, vlád Václava Klause a působení společného jednotného trhu EU na němž zemědělci rozhodně nedostávají jednotné dotace.

Holandští zemědělci dostávají ve srovnání s českými 4x více dotací. Z rozpočtu EU dostávají kromě dotací na hektar, které mají i ti naši, také produkční a investiční dotace. Jejich vláda jim navíc vyplácí dotace na podporu vývozu zemědělské produkce. Což naše vláda nedělá, protože jí to EU zakázala. Prý je to neslučitelné pravidly jednotného vnitřního trhu unie. Holandské státní dotace exportu zemědělských komodit přitom vytrvale přehlíží. A tváří se, že o nich nic neví, i když na ně byla několikrát upozorněna českými organizacemi zemědělců. Podněty k prošetření Komise vždy nějak „zahrála do outu“. Kromě toho holandští farmáři dostávají dotace na spolufinancování investic i od místních samospráv. O nich si naši mohou nechat leda zdát. U nás nic takového neexistuje.

S ekonomickou silou čtyřnásobných dotací si Holanďané mohou dovolit prodávat zeleninu do velkoobchodů za cenu, která je pod výrobními náklady i v zemích, které mají mnohem výhodnější přírodní podmínky. A kde mají lidé řádově menší mzdy než v Holandsku. Rajčata a papriky se z holandských skleníků vyváží nejen do ČR, ale i do Bulharska nebo Rumunska. Naprostá ekonomická zvrácenost. V jižních zemích touto dobou dozrávají rajčata i bez skleníků. Přesto se kvůli neférovému nastavení výše dotací plodiny z jižních zemí na trhu neuplatní v konkurenci s předotovanou holandskou skleníkovou produkcí.

Pěstovat zeleninu ve sklenících v množství dodávatelném na trh uměli čeští zemědělci už v dobách ČSSR. Průkopníkem této činnosti bylo JZD Slušovice. Na Zlínsku jdou dodnes k vidění trosky skleníků, které vybudovali družstevníci pod vedením Josefa Čuby. JZD Slušovice dokázalo už v 80. letech dodávat v březnu a dubnu na trh rajčata, papriky a okurky z vlastní skleníkové produkce. A nikdy nebyly ve srovnání s průměrnou mzdou tak nestoudně drahé, jako letos ty dovozové z Holandska.

Slušovice však řadě polistopadových nejvyšších politiků hodně „ležely v žaludku“. Bývalý prezident republiky Václav Havel o šikovných a pracovitých zemědělcích z tohoto družstva mluvil jako o „mafii, jejíž chapadla obepínají celou republiku“. Bývalý ředitel FBIS a později BIS Stanislav Devátý na Slušovice nasadil celý tým agentů s cílem družstvo zlikvidovat. Podle nejproduktivnějšího českého spisovatele a bývalého zemědělského novináře Jana Bauera se tak odvděčil Josefu Čubovi, který jej v družstvu zaměstnal, i když byl jako disident na „černé listině“ minulého režimu. Na Slušovice byl uspořádán i policejní hon. Vedoucí vyšetřovatel causy neustál politický tlak na kriminalizaci Slušovic a raději emigroval do Švýcarska. Konfederace mu udělila politický azyl. V roce 1991, kdy už bylo Československo považováno za demokratickou zemi!

Slušovice byly podle mého názoru exemplárně likvidovány na politickou zakázku ze Západu. Naše „nové vzory“ nechtěly, aby u nás bylo výkonné zemědělství. Nepotřebovaly, aby v ČSFR - a později v ČR - působila řada výkonných zemědělských podniků, která by zásobovala domácí trh potravinami. Oni chtěli na náš trh vyvážet jejich potraviny. A někteří bývalý disidenti, které Západ sponzoroval během minulého režimu – jako Václav Havel – se už jako nejvyšší představitelé země propůjčili k protislužbě. K likvidaci našeho zemědělství.

Václav Klaus nebyl za minulého režimu disident finančně podporovaný ze Západu. Přesto české zemědělce jako federální ministr financí a později předseda vlády ČR vydal k likvidaci. Jako velmi vzdělaný ekonom – a jeden z mála tehdejších expertů na tržní sily - si uměl dobře spočítat, že v konkurenci s dotovanou produkcí ze Západu nemají naši zemědělci po otevření hranic v důsledku podpisu Dohody o přidružení ČR k ES šanci obstát. Zvláště, když jim Klausem řízená vláda žádné dotace nedala. Klaus likvidoval naše zemědělce pod heslem, že je nepotřebujeme, protože si přece MŮŽEME VŽDY COKOLI DOVÉZT. Tvrdil, že je výhodnější dovážet levnější dotované potraviny ze Západu, než podporovat vlastní zemědělce. Někdy to tak může na první pohled působit. Ovšem jen pokud se nezapočítají škody, které tím vznikají v podobě úpadku venkovských oblastí. Nezaměstnanosti. Nebo dlouhého každodenního dojíždění. Nebo strašlivého růstu cen bydlení ve velkých městech, kam se za prací snaží lidé z venkova stěhovat. Těch „nebo“ v negativních dopadech působení neregulovaných tržních sil bych mohl napsat několik stran.

Nejpádnější „nebo“ mohou v prodejnách dnes vidět všichni. Dovoz občas může selhat. Letos jej paralyzovala pandemie COVID-19. Mezi zemědělci sice neřádí tolik jako ve městech. Jenže v cestě mezi holandským skleníkem a holandským supermarketem v ČR jsou dvoje hranice. Na šílený rozměr společného jednotného trhu EU, kde se součástky a polotovary převáží neustále z jedné strany Evropy na druhou, není dost řidičů kamionů ani bez koronaviru. Nyní je však kamioňáků kritický nedostatek. Část z nich je v karanténách. Další stojí dlouhé fronty na hranicích, kde probíhají testy. A zboží jich vozí jen část. Logicky se tak od zemědělců na pulty dostane méně zboží.

A jak by Vám skvěle dokázal vysvětlit Václav Klaus – trh funguje tak, že čeho je nedostatek, toho cena roste. Ještě stále mu věříte, že nevadí, když je stát v potravinách závislý na dovozech?

 

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Václav Klaus byl a je především velký kariérista. V roce 1989 vystupoval v rakouské televizi a propagoval socialistickou ekonomiku. V devadesátých létech nás neinformoval o bariérách, které postavil Západ pro vývoz našeho zboží a tudíž má na našem současném postavení stejnou zásluhu jako Václav Havel. 

Jinak marně čekám na podpisovou akci na podporu referenda o našem vystoupení z EU. Ono je asi pohodlnější sedět v parlamentech než vyrazit mezi lidi.

Roland Olbert

V dobách EHS byla nadprodukce  nejen  zmíněných rajčat likvidována ve velkém na skládkách, aby se udržela cena. Mám v paměti  záběry s buldozerem, hrnoucího před  sebou  hromady  rajčat do jakési strže.  U nás  byla cena v té době  za 1 kg rajčat  kolem  6,- Kčs a hlavním dodavatelem  bylo Bulharsko. Dnes jsou na tom Bulhaři stejně, jako my, co si nevypěstují malopěstitelé, to se řeší importem z EU.

Z tohoto  cenového chomoutu importovaného ovoce a zeleniny  není úniku, milý  autore.  S výrazným  vlivem podhodnocené  Kč / €uro ,  pan Singer  tehdy splnil, co se po něm chtělo...

S jistou dávkou masochismu jsem navštívil stránky  yandex.ru, kde jsem se zajímal o ceny ovoce, zeleniny v zemi, kde  má podstatná část obyvatel  nižší příjmy, než u nás. Při současném kurzu   Rbl / Kč  100/ 33,40  je  průměrná cena  za 1 kg rajčat  Kč  30,-   Dobrá, řekneme si rajčata, tak si vezmu  1/5 kg  a je jich také dost. Ale co takhle  cena  obyčejných brambor, kolik musí vysolit  občan, žijící v zemi, která je  opakovaně sankcionována ? Průměrná cena této základní potraviny je  mezi  Kč 8,-  až 11,-/kg. (Nová sklizeň.) Možno pokračovat dále, česnek, cibule, květák, okurky,mrkev, petržel, celer..., vše  výrazně  nižší, než u nás.                                                                                                                          Šly mně slzy do očí, když jsem viděl  začátkem týdne v Kauflandu starší paní, která  přebírala  brambory a nakonec si  uložila 3 ks  do  sáčku, protože chtěla ještě mrkev a ..." já si více  nemůžu dovolit, vždyť je to dražší, než banány.." 

Má malá výpomoc ji potěšila, mě se ale drží smutek a zmar, kam jsme to s tím  Západem za 30 let dopracovali.

 

 

 

 

Dona

Pamätám sa aká bitka sa strhla medzi kupujúcimi nad kurčatami z Francúzska krátko po 89. Boli len o niečo lepšie ako hnoj - ale boli lacnejšie ako naše - a boli Francúzske ! Takmer omdlievali od šťastia, že môžu kúpiť a jesť francúzske kurča ! Okrem takýchto každodenných výjavov, boli sme svedkami sfanatizovaných ľudí čítaním letákov a bezhlavého nakupovania vecí v akciách. Pritom nič z toho nepotrebovali.

Mentalita 90% obyvateľstva je nastavená na kupovanie lacnejších potravín a ostatného tovaru. Takmer so stopercentnou istotou tvrdím, že ľudí vonkoncom nezaujíma odkiaľ sú potraviny, či sú, alebo nie sú dotované. Zaujíma ich len cena. Až v poslednej dobe, keď sa spustila mediálna kampaň za kupovanie slovenských, ale i českých výrobkov - a keď na výrobku je konečne označenie výrobcu - no predovšetkým kampaň spôsobila, že ľudia si začínajú všímať a rozlišovať výrobcu. A nastala doba, keď sa priam nechutne a bezočivo prehrabujú v tovare, hľadajúc bezchybné jablko, hrušku....pritom zanechávajú po sebe neporiadok a ledabolo pohádzaný zvyšok. O odpornom prehrabávaní sa v tovare Lidlu a zmätok v ohrade ani netreba písať. Každý chce lacné a kvalitné veci, či potraviny - neberúc ohľad na ostatných.

Politika poľnohospodárstva a ostatných odvetví zaujíma tých zvyšných 10% - sú to odborníci a národne cítiaci politici. Opäť sú to médiá a internet, ktoré dávajú občas priestor týmto 10 percentám, ktorí vysvetľujú pozadie kolobehu tovaru a vzniku ceny. Len ich zásluhou niektoré myšlienky prenikli do šedej mozgovej kôry obyvateľstvu. Aj tak sa to do každodenného chovania a myslenia ľudí nepremietlo. Stále prevláda pri rozhodovaní nízka cena nad kvalitou. Pritom si nemyslím, že to výška mzdy, či dôchodku núti ľudí takto zmýšľať. Myslím si, že je to mentálne nastavenie blahobytnej spoločnosti. Dôkazom sú tony vyhodených potravín , čo je známka plytvania a blahobytu  - a zrejme aj ceny.

Faktom je, že obyvateľstvo je vo väčšine nadšené členstvom v EÚ + NATO. Prejavuje sa to tak, že súhlasia s každou nemorálnosťou, ktorá pochádza z týchto spolkov - kým svojich vlastných lynčujú pre každú prkotinu.