Trumpovo moudré rozhodnutí

donald trump
20.12.2018 12:49
Donald Trump stahuje americké vojáky ze Sýrie. Tito vojáci dělali zázemí v boji proti tzv. Islámskému státu především kurdským bojovníkům na severu země.

Je to přitom zvláštní spojení. Levicově orientovaná kurdská strana, která je v spojení s Kurdy na turecké straně hranic, která je podporována vojensky Spojenými státy. Ale takové jsou někdy paradoxy politiky. Je jen otázkou do diskuze, zda ústup amerických vojáků ze Sýrie, kde ke svému pobytu neměli žádný mandát od legální syrské vlády, ani od mezinárodních institucí, je v tuto chvíli správný. Zdá se, že v Sýrii se přiblížil konec vojenských operací a politické řešení, jehož hlavním aktérem bude nesporně vláda Bašára al-Asada, ale také Rusko a dvě regionální velmoci, Turecko a Irák.

Donald Trump pochopitelně bude čelit v americkém Kongresu nepříjemným útokům jestřábů, kteří budou zpochybňovat jeho rozhodnutí. Toto rozhodnutí D. Trumpa já ovšem považuji za velmi správné, otevírající cestu k deeskalaci konfliktu a k jeho mírovému řešení. Prezident Trump jde cestou, která je rozumná také pro americké daňové poplatníky, protože přímá účast armády Spojených států ve válečných konfliktech (viz Irák a Afganistan), stojí vždy obrovské peníze. A na druhé straně růst americké ekonomiky je do značné míry spjat s výdaji vlády na zbraně a zbraňové systémy vyráběné v rámci amerického vojensko-průmyslového komplexu.

Prostě Donald Trump se snaží respektovat zájmy amerických zbrojařských firem a přitom nezatahovat USA do otevřeného válečného konfliktu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.