Trumpovo předvolební řádění

trump box
21.9.2020 15:18
Analytici, kteří pracují pro volební štáb Donalda Trumpa, na základě analýz plynoucích z průzkumů veřejného mínění dospěli k názoru, že je dobré a z hlediska přírůstku hlasů voličů užitečné, útočit na Čínu, Írán a Rusko. A politické kroky stávajícího prezidenta a současně také kandidáta Republikánské strany na znovuzvolení prezidentem tomu odpovídají.

Zahraniční politika tak, jak ji Trump dělá, a to nejen vůči těmto třem zemím, ale vlastně také do jisté míry i vůči spojenecké západní Evropě a Japonsku, je vlastně určována jeho momentálními vnitropolitickými zájmy. Čínou jsou americké politické elity přímo posedlé. A tak se nikdo na celém Západě příliš nepohoršuje nad tím, že se vlastně Donald Trump chtěl politickým rozhodnutím zmocnit dvou čínských firem provozujících v USA aplikace TikTok a WeChat. To je akt v zemi, která sebe sama považuje za liberální stát s liberální ekonomikou, něco neslýchaného. Je to prostě loupež za bílého dne pod záminkou oloupení „čínské komunistické firmy“, údajně sloužící komunistickému totalitnímu režimu. Prý by se přes TikTok čínští komunisté mohli zmocnit údajů až sto milionu spíše mladších Američanů... To je opravdu absurdní, fantaskní představa, že by si např. prezident Si a jeho kolegové pročítali na schůzích politického byra ÚV KS Číny např. nějaké „balící“ textovky, které si mezi sebou posílají mladí Američané. Opravdu úžasná a inspirativní představa. Je smutné, když takovouto bludnou představu obhajuje v denním tisku před českým publikem blábolem prošpikovaným ideologickými výpady ředitel českého Institutu pro digitální ekonomiku. Jestli „toto“ v čele Institutu má být placeno z mých daní, tak potěš pánbůh.

Nicméně, v posledním okamžiku, pokud jde o TikTok, dostal Bílý dům alespoň trochu rozum a našlo se kompromisní řešení mezi TikTok vlastněný čínskou firmou ByteDance, do níž vstoupily americké firmy Oracle a Wallmart. Takže, „balící“ textovky zůstanou v Americe a Číňanům jejich know-how nikdo neukradne. Jen tak mimochodem, vlastníkem 40 % akcií „čínské“ firmy ByteDance byly dosud tři americké fondy. Takže dnes,  po uzavření kompromisu budou mít Američané v této firmě většinový podíl. Američané tak provedli znárodnění a hned také privatizaci čínské firmy… Pro WeChat se oboustranně přijatelné řešení teprve hledá.

V každém případě řešení pro TikTok přišlo jako na zavolanou, protože jinak hrozilo, že se Trumpovi odcizí před volbami sto milionů jeho uživatelů. A pro WeChat to hrozí stále. Kdo chce tam, pomožme mu tam. Prostě America First.

__________________________________________________

Světové agentury přinesly zprávu, která je možná tragikomická, ale charakterizující naprosto nekvalifikovanou politiku amerického prezidenta Trumpa vůči Íránu. Dnes jsem hledal tuto zprávu v českých médiích,  možná jsem byl neobratný ve vyhledávání, ale objevil jsem jí pouze v jediném tištěném médiu a to ještě jen na třinácti řádcích sloupku. O co jde? Americká vláda o víkendu jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Prý proto, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z jaderné dohody, kterou s ním před lety uzavřela Obamova americká administrativa se spolupodpisem Číny, Ruska, ale také tří západních mocností: Británie, Francie a Německa. Od dohody s Íránem před dvěma lety jednostranně odstoupily Spojené státy. Ostatní signatáři zůstali.

Nyní chtějí USA obnovit mechanismus sankcí vůči  Íránu. Nikdo z dalších velmocí, které jsou signatáři dohody, svůj podpis nezrušil. Pragmaticky se domnívají, že jaderná dohoda s Íránem, možná nedokonalá a zcela jistě kompromisní, je lepší než žádná dohoda.

Většina států světa považuje tento krok Trumpovy administrativy za nelegální. Má potenciál vyvolat ostré spory a protiamerické útoky na nadcházejícím výročním zasedání Valného shromáždění OSN. Írán pochopitelně bude žádat Radu bezpečnosti OSN, aby odmítla „nezodpovědné jednání“ USA. Zejména pro západní spojence (všechny tři výše jmenované evropské mocnosti jsou členy Rady bezpečnosti, z toho Francie a Británie má v Radě členství stálé) je to velmi nepříjemná situace. Oni v dohodě s Íránem vidí smysl, Američané ne. Je to další vážný signál pro evropské lídry, aby se snažili o formulaci vlastní samostatné zahraniční politiky bez ohledu na často nepředvídatelné záměry americké vládní administrativy.

Naopak, většina světa musela ocenit zprostředkovatelské úsilí Trumpovy administrativy, pokud jde o navázání běžných diplomatických vztahů mezi Izraelem a dvěma arabskými státy Perského zálivu: Spojenými arabskými Emiráty a Bahrajnem. Podpis dohody mezi těmito státy o mírové spolupráci znamená ve svých důsledcích zastavení anexční politiky Izraele na okupovaných arabských územích. To může nastartovat dříve nebo později seriozní jednání mezi Izraelem a Palestinci, které vyústí ve vznik suverénního Palestinského státu.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Benjamin Netanjahu chápe, že jeho přítel a spojenec potřebuje viditelný úspěch před volbami. Proto souhlasil, tedy do amerických voleb, s omezením výstavby na palestinské půdě. Po volbách zůstane ze smlouvy se SAE jenom cár papíru a vzpomínka na dvě modelky v upnutých kombinézách, jak mávají vlajkami v umělém větru. {#emotions_dlg.sealed}