Turecko versus Arábie

turkey arabia
28.12.2017 09:37
Ještě před šesti lety bylo Turecko vnímané Arábií jako "poslední naděje" pro dobití Evropy a možná i celého světa.

Turci přece dvakrát téměř dobili Vídeň a mají v Evropě miliony svých skrytých islámských bojovníků …. tak mluvili téměř všichni, koho jsem se tehdy ptal v různých arabských zemích, proč mají "naději a důvěru" v Erdoganovo Turecko.

Ještě před šesti lety z Lýbie až po Jemen, z Jemenu přes Arabský poloostrov až po Jordánsko a Sýrii bylo Erdoganovo Turecko nadějí nejen všech Arabů, ale též jejich vládců.

Ještě tento rok, když jsem se někde v Africe za neuvěřitelných okolností setkal s islámskými ideology a ptal jsem se jich v poušti, pod stanem, proč vlastně vkládají tolik nadějí do Turecka, odpověď byla tatáž, mně známá ve standardizované větě: ze všech islámských národů, ti kteří dokázali dobít část Evropy, a málem dobili dvakrát i Vídeň, to byli přece "naši turečtí bratři a teď máji již půlstoletí miliony bojovníků ve všech evropských zemích, to je naše největší pátá kolona"….

Bylo to ještě letos někdy v únoru, ještě tolik naděje, za kterou by byli šli na smrt za Turecko lidé z části severní Afriky.....

A dnes?

Dnes ke konci roku 2017 Turecko stojí téměř proti všem v arabském světě a opačně (jedinou výjimku tvoří zatím ještě dvoumilionový Katar a částečně s hladomorem bojující Súdán, ale to jen zatím).

Co se vlastně stalo za těch 6 let, že dnes celý arabský svět nenávidí Turecko?

Začneme s Libyí. Ještě někdy koncem roku 2010 Erdogan navštívil Libyi a převzal z rukou Muammara Kaddáfího nejvyšší vyznamenání a nejen to, podepsal řadu smluv a zvýšil obrat tureckého obchodu s Libyí na neuvěřitelných 17 miliard USD! To bylo rok poté, co Erdogan ve švýcarském Davosu řekl na pódiu Simonovi Peresovi před světovými televizními kamerami: "jste vrazi nevinných dětí....." a kam do Arábie přisel, všude měl otevřené dveře a dostal kdejaké nejvyšší ocenění přímo z rukou arabských vládců! A pak? O pár měsíců později vrazil Kaddáfímu nůž do zad a pomáhal všem, kdo na Kaddáfího útočil! Lýbie kdysi byla stejně část Osmanské říše a teď je podle Erdogana nejvyšší čas, aby opět spadla pod Turecko!

A co pak? Erdogana nenáviděli ještě stále existující zastánci Kaddáfího, ale i jeho protivnici, a to tak bytostně, že Turecko už nemá v Libyi ani diplomatické zastoupení a je navěky je odepsáno i s jeho 17 miliardovými kšefty, co Erdoganovi nestačily, protože on chtěl vlastnit celou Lýbii....

A tak Erdogan pokračoval dál s vrážením nožů do zad. Ještě na začátku roku 2011 mělo Turecko se Sýrií bezcelní a bezvízový styk, přesto deficit Sýrie ze syrského obchodního s Tureckem činil několik miliard USD, Asad Erdogana vnímal jako hlas celé Arábie proti Židům, aniž tušil, že Turecko má uzavřenou dohodou s některými bohatými arabskými zeměmi a podporuje radikální islamistické fanatiky v Sýrii! Když toto Asad zjistil, tak mu Erdogan nařizoval, že má opustit Sýrií a že on se přijde do Damašku jako dobyvatel modlit svou páteční modlitbu. Asad zůstal a vzkázal Erdoganovi, že doby Osmanské říše jsou dávno pryč a že mu nemá co diktovat.

A bylo to! Začala válka, která stála milion lidských životů a víc než 7 milionů uprchlíků! Nyní po šesti letech poslouchá Turecko Rusko a s Asadem se snaží uzavřít dohodu! Tím proti němu stojí rodiny milion padlých, ale také miliony lidí, co přišli o své domovy a oprávněně vnímají Erdoganovo Turecko jako zrádce! Na začátku je Turecko přivedlo do války a poté, co přišli o všechno, je nechalo ve štychu a dohaduje s Asadem! Může mít Asad potom, co se odehrálo, opět někdy nenávistné city vůči Turecku? Ta nenávist Syřanů vůči Turecku se bude přenášet z generace na generaci! Tak jako mnohokrát, tak i v tomto případě, jak porážení, ale i "vítězové" zažili podraz Erdogana a přišli téměř o všechno! Sýrii už nejenže nedá někdo jen tak dohromady, ale hlavně není síly, která by utišila bolest milionů a milionů lidí a uhasila jejich nenávist vůči Turecku!

A s největším a vojensky nejsilnějším arabským Egyptem? Postup Erdoganova Turecka byl stejný jako v případě Lýbie a Sýrie, model jak přes kopírák. Nejdřív se s prezidentem Egypta Husním Mubárakem Erdogan objal pokaždé, když se někde setkali, ale pod rukou Turecko podporovalo "Islámské bratrstvo", které přivedlo Egypt na pokraj katastrofy, než zasáhli generálové a zabránili aspoň masovému krveprolití, ale přišli o turistický ruch, který byl vůbec jediným příjmem Egypta a tím dostal Egypt na pokraj hospodářské smrti! Od té doby obě země nemají ani vzájemné diplomatické zastoupení! Turecko je v Egyptě nenáviděno jako žádná jiná země mimo části radikálních extrémistů, kteří se též mezitím probudili, když viděli, jak Turecko "zradilo" ISIS v Sýrií a v Iráku!

A vztahy Turecka s nejbohatší arabskou zemí, se Saúdskou Arábii a jejím satelity jako třeba Spojenými arabskými emiráty? Ještě před dvěma roky, když zemřel Saúdský král (bratr dnešního krále), vyhlásilo Turecko státní smutek a vlajky šly dolů na půl žerdi. Erdogan s dnešním králem ještě před rokem při schůzi Organizace islámské spolupráce v Istanbulu vyhrožovali USA, že je ekonomicky položí!

Tehdy se ještě vládci Saúdské Arábie, Emirátů, Jemenu, Kuvajtu, Jordánska a Libanonu s Erdoganovým Tureckem celá ta léta objímali jako sunitští bratři v džihádu proti šíitům a navzájem "podporovali" v tom, že Turecko pod rukama tajně prorazilo embargo vůči šíitskému Iránu a společně vydělávali miliardy…. Právě o těchto miliardách nyní před americkým soudem zpívá Turecko - Iránský miliardář, ke kterému se celá turecká vláda léta chovala jako k adoptivnímu synáčkovi, dokonce mu dali do postele i svou nejpopulárnější popovou hvězdu!

A dnes, ani ne rok poté?

Saudská Arábie konečně pochopila, koho to měli za bratra při tažení proti Iránu, Evropě a USA!

Obě země stojí proti sobě tak, že ministr zahraničních věcí Emirátů jako reproduktor Saúdské Arábie v minulých dnech označil Erdogana za potomka lupičů a čórkařů!

S Katarem stojí Turecko na stejné frontě v boji proti Saúdské Arábii a jejím satelitům jako jsou Emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Jordánsko, část Jemenu a část Libanonu.

Erdogan v těch dnech v zoufalství odletěl do Súdánu, aby získal aspoň Súdán, jakoby nevěděl, že Súdán bez souhlasu Egypta a Saúdské Arábie nemůže ani pípnout! Ale zkouší to a tím ještě víc provokuje jak Egypt, tak ale i Saúdskou Arábii a její satelity.

Je třeba pogratulovat a poděkovat těm, kteří zničili tureckou hru o Turecko – islámistické vizi dobití Evropy aspoň na této frontě.

Mimo Katar stojí dnes celý arabský svět proti Turecku a je jen otázka času, než i Kataru vrazí nůž do zad, aby se probudil.

Ale to vůbec ani zdaleka neznamená, že Erdogan opustí svoji obsesivní vizi, kterou převzal od svých předků - dobít Evropu!

Yekta Uzunoglu

uzunoglu
MUDr. Yekta Uzunoglu (1953) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny. Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista, spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Pan Uzunoglu je CIA agent a manipuluje tu s informacemi. Spoléhá se na to, že běžný Čech o Turecku toho moc neví. Arabové se s Turky rádi nemají od osmanské okupace arabských národů. Turkové se zase na Araby dívají z vrchu, že je to špinavý a lenivý národ, takže to, co tady Ununoglu líčí jako jejich přátelství v boji proti Evropě, je lež. Mezi Turki y Araby se jedná vždy jen o dočasné spojení jejich politických zájmů přes to, že jeden druhého zase tak moc rádi nemají. Pravdou je, že si Turecko zvýšilo svoji prestiž v arabském světě, když tvrdě po židovském zavraždění asi 9 členů lodi Mavi Marmara vystoupilo proti Źidům, a i když se před možná 3 lety Židé Turecku omluvili, vztahy se již dobré nestaly. To byl ten hlavní důvod rozkolu mezi Židy a Tureckem, zákeřné přepadění turecké lodi Židy v mezinárodních vodách, která vezla pomoc Palestincům. Turecko zase tak moc rozvrat v Libyi nepodporovalo, to Uzunoglu lže, oni jen přes Turecko pomáhali evakuovat zahraniční pracovníky, když USA a Francie začali bombardovat Libyii, větší chyba byla, že Turci stáli na straně Mursiho v Egyptě a dodnes nemají s Egyptem dobré vztahy. Ano, Erdogan udělal chybu a nechal se vlákat od USA do koalice proti Syrii, údajně tomu předcházel dopis od Asadovy ženy někomu, který se dostal do rukou turecké tajné policie, kde se Asadova žena nevyjádřila příliš hezky o Erdoganově manželce a tak se dřívější přátelství mezi Erdoganem a Asadem změnilo v nenávist. Erdogan ale pochopil, že toto spojení Židů a USA ho je schopno podrazit kdykoliv. Pochopil, že slovanská duše je daleko čestnější, než židoamerická mafie. Proto tady Uzunoglu takto ští síru v zájmu USA proti nám Slovanům.
Jiří Volný st.

Článek ani komentář není objektivní. Turecko jistě nedělá radost Spojeným státům, když zatýká i jinak postihuje skutečné i domnělé vzbouřence. S Araby i dalšími okolními národy mají Turci své staré nevyřízené účty. Tak jako my máme své nevyřízené účty s Němci, Rakušany, Poláky a Slováky. Erdogan dělá politiku možného a uzavírá smlouvy s těmi, kteří se k němu chovají vstřícně. Právě proto, že se naše kultury dotýkaly už po staletí, tak se mi zdají spíše bližší a přátelštější než ostatní muslimové.

Dona

Dnes sa Turecko vrátilo do náručia USA a naopak. Dalo sa to očakávať. Obidvaja majú jeden cieľ : Ovládnuť Sýriu. To, že Turecko v politike lavíruje, je očividné, nevidia to len tí, ktorí buď nechcú vidieť, alebo majú tajné plány s Tureckom. 

Jedno je isté, že Turecko si to môže dovoliť, pretože ho NATO potrebuje. Nech by urobilo čokoľvek, je mu odpustené. Aj preto je arabský svet  a Európa bezmocná. NATO je to, čo ovláda Európu, vrátane Turecka. A Turecko to umne využíva poznajúc svoju cenu - vediac, že si môže robiť čo sa mu zachce.