Ukrajina rychle do EU přijata nebude

poroschenko 0717
15.7.2017 12:49
Současná garnitura ukrajinských vůdců, vzniklá v zásadě státním převratem v roce 2014, má pochopitelně velký zájem, aby se mluvilo o budoucím přijetí země do Evropské unie.

Na podzim tohoto roku vstupuje v platnost asociační smlouva mezi Ukrajinou a unií. Ukrajinští lídři, na prvním místě prezident Petro Porošenko, chtějí Ukrajincům ukázat, že dokážou svoji zemi dostat do unie. Ta je samozřejmě pro většinu Ukrajinců symbolem blahobytu a také zajištění bezpečnosti.

Na posledním summitu EU měla být projednávána a zejména přijata společná deklarace Ukrajiny a Evropské unie. Nakonec k jejímu přijetí nedošlo, neboť některé státy v čele s Nizozemskem nemají  zájem na přijetí tzv. cestovní mapy, která by stanovila časový harmonogram kroků směřujících k členství Ukrajiny v unii.

Jak předseda Evropské komise Juncker i předseda Evropské rady Tusk sice hovoří s Porošenkem zdvořile, ale velmi zdrženlivě.

Evropští představitelé připomínají na Ukrajině kvetoucí velkou korupci, kterou je zapotřebí eliminovat, ale to se zatím vůbec nedaří. Ale ony se nedaří také jiné věci. Například se nedaří ukrajinské ekonomice. Pro zahraniční investory je země nezajímavá.

Na východě státu probíhá linie občanské války.  Existují také protonacistická sdružení, která rozdmýchávají ultranacionalistickou a protiruskou politiku. Před tím by si každý slušný demokrat měl odplivnout.

Za této situace se nechat Porošenkem vmanévrovat do přijetí cestovní mapy by bylo krajně nezodpovědně a avanturistické.  Ukrajina prostě musí několik let počkat. Není zralá, aby se v této chvíli uvažovalo o jejím členství v Evropské unii. To by byl příliš silný závazek.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.