Útok na Kapitol - Mexický prezident se staví za svobodu slova i Donalda Trumpa…

vyvadil jiří nový
10.1.2021 17:15
Dnes začínám seriál o útoku na americký Kapitol a vše co s tím souvisí. Ač se to možná nezdá, jde i nejvýznamnější historickou událost v dobré i zlém (která událost ovšem taková není) v dějinách USA i Západu po roce 1945

Události útoku na americký Kapitol jsou zřejmě nejdůležitější událostí USA od roku 1945 bez ohledu na sice tragické, ale v rámci amerických dějin v podstatě nepřekvapivé atentáty na prezidenta J.F. Kennedyho i jeho bratra Roberta Kennedyho, či atentátu na černošského pastora Martina Luthera Kinga, navazující na úspěšný atentát na prezidenta Abraham Lincolna..

Budu se k věcem vracet, protože odcházející prezident svou faktickou činností odmítal  západní liberálnědemokratické uspořádání světa  založené na euroatlantických vazbách vzniklých po roce 1945 a ještě více utužené po roce 1989.

A kdyby byl znovu zvolen svůj nesouhlas s Evropskou unií a nepochybně s NATO by zcela jistě jednoznačně prosadil.

To všechno nás čeká prodiskutovat, protože odchod Donalda Trumpa  coby hlavy západního světa, která z logiky věci přináleží americkému prezidentovi, coby rozhodující západní supervelmoci, ale zároveň jeho přesvědčeného ničitele má v sobě cosi skutečně anticky tragického a dramatického…

Ale začněme možná se zjednodušenými reakcemi lídrů liberálního západního světa, kteří ihned přišli se svými odsudky a nemá ani smysl je citovat. V příštích pokračováních  rád poukážu na to, že i dle serióznějších amerických médií, to co událo na Kapitolu, bylo vlastně jen pokračováním násilností z léta minulého roku, kdy vandalismus a popření státní moci i policie, byly přímo vyžadovány v oblastech kde převládla diktatura BLM.

Na druhé straně je nutno plně chápat, že západní politici, zejména EU, takřka hystericky odsuzovali jednání Trumpa a jeho stoupenců, označovali jeho chování jako nedemokratické, odmítající hodnoty……, atd. atd.

Když ovšem  sociální sítě Facebook a Twitter zablokovali stále ještě existujícího prezidenta USA, jako jediný z hlav států, tento krok kritizoval mexický prezident Andrés Manuel López Obrador bil na poplach proti sociálním médiím kvůli blokování účtů stále ještě amerického prezidenta Donalda Trumpa a trvá na svobodě informací.

Varoval: „A co svoboda a právo na informace? Všichni bychom se měli těchto nedávných událostí obávat a měli bychom se ujistit, že nezačneme omezovat alternativní média a zajistit, aby lidé měli vždy přístup k informacím. “

 

Srovnal cenzuru soukromých společností s „cenzurním soudem, jako je svatá inkvizice, ale manipulátorem s veřejným míněním“. Tento příspěvek byl uveden včetně uvedeného videa s vystoupením prezidenta na německém webu PolitikStube.

 

Je to zřejmě jediné vystoupení, kdy tak významná hlava státu, navíc státu, kterou Donald Trump trochu trápil se svou hraniční zdí ,ukazuje takovou míru podpory pro obecná pravidla demokracie, padni, komu padni.

To v EU od nikoho nezaznělo.

Jde jen o vážné povzdechnutí nad morálkou, politickou i lidskou Západu.

Ve své podstatě však šlo jen o jevovou  stránku.

V pokračováních si povíme:

O co šlo, o povstání dle Bidena, či o barevnou revoluci podle jiných

Jaký měl Donald Trump  vztah k západnímu liberálně demokratickému uspořádání po roce 1945 a 1990, a  v čem je zcela výjimečný

Co udělal dobře a co špatně

A co bude dál

Asi tak.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Podobnost čistě náhodná

Když v roce 1948 Gottwald řídil svůj puč, neposkytly Papírny Větřní papír novinám kromě Rudého práva, čímž opozici takříkajíc "zavřeli hubu". Za to získaly hrdý titul "Závody Vítězného Února Větřní", kterým se honosily až do Plyšáku.

V současné době udělala některá internetová média prakticky totéž - "zavřela hubu" nepohodlnému Trumpovi a všem, co se ho opovážili zastat. Už ne odepřením papíru, ale odepřením přístupu. Je to modernější, ale stejně účinné. Jsem zvědav, zda se budou tato média chlubit hrdými tituly "Twitter Vítězného Ledna", "Facebook Vítězného Ledna" nebol "Amazon Vítězného Ledna"?

Zdá se vám to jako "srovnávání nesrovnatelného"? Mně ne.