Uvědomuje si pražská rada co je realistické?

praha staromak free
8.11.2018 18:43
Nová pražská radniční koalice začala přes své nejvyšší představitele veřejnosti sdělovat, co hodlá v příštích čtyřech letech v Praze dělat. S jakým programem přichází na pražskou radnici.

Jako člověk, který působil patnáct let na pražské radnici, z toho šest let jako náměstek primátora pro finance, bych přeci jen - být na místě šéfů nové radniční koalice -, mírnil optimismus. Je hezké s lehkostí mluvit o výstavbě městského a pražského okruhu či linky D metra, ale Pražanům je přitom potřeba otevřeně říci, že čtyři roky jsou, s ohledem na potřebné přípravné a projekční práce a výkupy pozemků, či výběrová řízení příliš krátká doba na to, aby se něco opravdu podstatného ze zmiňovaných staveb podařilo. Koalice by měla otevřeně říci, že stráví následující čtyři roky nezáživnými administrativními úkony v kanceláři tak, aby se snad za čtyři až pět let některé z těch velkých dopravních staveb podařilo začít stavět. Nemá smysl si něco nalhávat. Prostě příprava těchto akcí je tak zanedbaná, že Pražané v tomto čtyřletém volebním období neuvidí ani metr nové výstavby metra a ani metr nové výstavby městského okruhu.

Šéfové koalice hovoří o vysoké odbornosti svých lidí na radnici. V tom případě mi ovšem chybí, pokud je ta odbornost budoucích radních opravdu tak vysoká, závazek k tomu, aby pojmenovali třeba do půl roku investiční priority z těch zhruba 200 mld. Kč investic, které by se v příštích letech a desetiletích v Praze měly ve veřejném sektoru uskutečnit, aby Praha fungovala jako opravdu rozvinuté evropské město. Zatím jsou v tomto rozpaky. Šéfové koalice fantazírují cosi o využívání brownfieldů na příští investice. To je jistě chvályhodný záměr, ale obávám se, že opět přesahuje rámec jednoho volebního období. Jediné, co je realisticky možné stihnout v průběhu období, je navyšování platů učitelů v Praze. To jistě dává smysl.

Ani výstavba komunálních bytových domů jistě nebude tak akademicky snadná, jak to vidí šéfové nové koalice. Nejsou výkupy pozemků, možná budou potřeba ]00 pozemkům, chybí projekty a samozřejmě na zhotovení projektů i na zhotovení stavby budou potřeba výběrová řízení. A městská rada musí předem mít jasnou představu o systému financování komunální bytové výstavby.

Prostě záměr skvělý, realizace již bude nesporně horší, a pokud budou lidé v té budoucí městské radě zhruba na úrovni té předchozí, hlavní město Praha ani v tomto volebním období nedokáže snižovat zaostávání za velkými metropolními městy ve střední Evropě. Mám na mysli v první řadě Vídeň, Berlín, ale také třeba Mnichov a obávám se, že nad síly Prahy jsou v tuto chvíli, i regionální metropole typu Drážďany a Linc. Uvidíme, co bude dělat budoucí městská rada v prvních sto dnech své činnosti. Věřme, že se odpovědně soustředí mj. na problematiku oprav mostů a na přípravu výstavby nového mostu či mostů přes Vltavu. Samozřejmě je nerealistické očekávat, že výstavba nových mostů bude zahájena ještě v průběhu tohoto volebního období.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

J. Paroubek popisuje realisticky a plasticky dnešní stav pražské radnice, 
kdy nové zastupitelstvi si vytyčuje cíle, jako 
stavba linky metra D, komunální bytová výstavba apod., v řádu 200mld Kč
Upozorňuje na to,že chybí projekty, organizace výkupů pozemků, časování výběrových řízení atd.
Realizace takových cílů tak dalece přesahuje 1 funkční období v délce 4 let.
Svůj pohled mj. J. Paroubek opírá o to, že pražskou radnici zná, že tam 15let působil.

Co však  J.Paroubek nezmiňuje, je to,  jak tehdy, tj. okolo r. 1998 vypadala 
příprava obdobných projektů, stran administrativní a technické náročnosti, 
v čem se to podobá dnešní situaci.
Nezmiňuje jaká byla tehdy komunální bytová výstavba.
A hlavně jak se tehdy pražská radnice snažila lhúty zkrátit, procesy zefektivnit 
a vůbec napomoci ke zlepšení situace Pražanů.
Myslím si, že třeba pracovníci SON by mohli také k připomenutí tehdejší situace přispět.
Dnešní problémy Prahy nevznikly po letošních komunálních volbách.