Užívejme si Babišovu vládu. Za rok už tady nemusí být

vyvadil jiří nový
4.8.2020 10:41
Václav Moravec, který přeje Babišově vládě jen to nejhorší, opět ve svých nedělních OVM jásal, že máme propad HDP o 10 %. No máme - no a co? Pokud z dostupných čísel Eurostatu jsme úspěšnější než Německo (-11,7 %), Rakousko (-13,3 procent) či Belgie (-14,5), Itálie (-17, 3 %), Francie (-19 %) či dokonce Španělsko (-22, 14 % ), pak jsme v podstatě z hlediska západní části EU premianty.

A když k tomu připočteme, že stále máme nezaměstnanost 3,8 %, tak jsme vývojově současnou evropskou jedničkou.

Nejsem ekonom. Jen věci empiricky sleduji. Ovšem bylo jasné, že když se cpalo tolik peněz do ekonomiky a hlavně lidí,  tak se to nějak muselo projevit.

Když už jsme v těch číslech, stojí za zmínku, že i naše „národní automobilka“  Škoda je na rozdíl od celého koncernu Volkswagen v plusu, byť s odřeným hřbetem, což je unikátní.

I to možná stojí za poznámku. Jak v OVM, tak i jinde se rozvádí teorie, jak vláda na rozdíl od ‚Německa nenapomáhá šrotovným a investicemi do infrastruktury elektromobility. Především platí, že jsou vedle jak tak jedle ti, kteří se domnívají, že lze něco koncernu poručit. Ukazuje se, že si Volkswagen dělá, co chce, někdy dobře, někdy špatně. Navíc je otázka, zda 100 % sázka na elektroauta by měla šanci. Zatím se ukazuje, že příliš netáhnou jiné výrobky této charakteristiky.

Tím se dostávám i k možnému zrušení superhrubé mzdy a jejím nahrazením  15% dani z příjmu. Zarazilo mě, že představitelé „levice“ tedy ČSSD a KSČM jsou proti. Zaměstnanci by měli být klíčovou sociální skupinou jejich zájmu. Konečně by si měli po třiceti letech nadechnout a konečně by mohli cítit společenskou rehabilitaci ve vztahu k podnikatelům a živnostníkům. A konečně by si mohli říci, že ten systém, který mnozí z nich na počátku prosazovali cinkotem klíčů, aby se měli jako na Západě, je konečně trochu i jejich. Vždyť pro většinu společenského bohatství jsou oni tím rozhodujícím zdrojem. Za léta pravicových či středopravicových vlád by si to zasloužili, zejména když…

Zejména když nevíme, zda po příštích volbách opět vznikne  tak příhodná středolevicová koalice tvořená ANO,ČSSD a KSČM jako nyní. Obě levicové strany jsou trvale jednou nohou mimo Sněmovnu a nedostanou – li se tam, nastoupí pravicová koalice ANO – a třebas i ODS.

Ale může být ještě hůř. Pokud by se zrealizovaly záměry vytvoření dvou pravicových koalic z dnešní opozice tj. např. ODS-TOP 09-KDU-ČSL a dále Piráti + STAN, zřejmě pošupajdí ANO do opozice.

Hrajme tedy dokončení tohoto volebního období do poslední minuty, jako by to mohl být konec příznivé politiky pro všechny sociální skupiny Česka, nejen pro vyvolené.  

A co se prosadí, to se počítá.

  

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-vyvadil

Rád se nechám popíchnout od pana Volného. Souhlasím, že vyhraje Babiš, dokonce  souhlasím, že jeho strana získá největší počet mandátů jako strana, ale vládu mohou tvořit dvě opačné koalice Piráti – STAN a ODS – KDU-ČSL, které dají nadpoloviční většinu mandátů. 101 či 105 prostě Babiš nedá. Mohl by, ale to by přesahovalo rámec této úvahy.A stejně by ji nečetl.  

S tím ovšem souvisí úvaha, zda např. SPD či KSČM projdou. V této fázi je opozice v podstatě k smíchu. Ale jakmile by ty dvě větve se prosadily, situace se zásadně může změnit. Nastane přirozené nabalování na rozhodující uskupení a všichni mimo ANO, Piráti-STAN, ODS-KDU-ČSL budou ohroženi, ba s vysokou pravděpodobností nepřekročí 5% volebního minima.  Takže se zvýšenou pravděpodobností propadnou.

Ale to souvisí i s úvahou Vámi formulované možné  koalice ANO- ODS.

Už minulé volby jsem se plně připravoval na podporu Andreje Babiše poté, co ho idiotsky Sobotka vyrazil z vlády. Dokonce jsem založil velmi úspěšnou facebokovou skupinu Babiš premiérem, Zeman prezidentem. Dnes máme tuším 27 000 účastníků. Podotýkám , že v té době Babiš byl řadovým poslancem  a Zeman před těžkou druhou volbou. Ta skupina je dnes velmi úspěšná. Připojte se a udělám Vás správcem. Já sám se těšil, že to hodím ANO čili Babišovi, ovšem on  den před volbami začal mluvit nahlas a vyjádřil názor, že by také mohl do koalice s ODS jít. Poté, co s ní 3,5 roku tvrdě bojoval, jsem nebyl schopen mu hlas hodit. A možná i pro Vás překvapivě jsem nevolil. Když ne Ano, tedy nikoho.

Jinými slovy: Chci aby vládu sestavoval Babiš, byť asi bude moudré, že se později přesune na prezidentský úřad, ale pokud budou silné  náznaky, že půjde do koalice s ODS, přeji mu zmar.

Je mi 66 let. OD 14 jsem byl socialista. V roce 1990 jsem byl krátce bohužel těsně před volbami zvolen předsedou Československé strany socialistické, takže jsem prohrál.  Pro mě Babišova politika je politika, kterou bych jako kdysi liberální socialista se širokým sociálním základem prosazoval sám. Spojení s ODS v té její současné ideologické podobě bylo pro mne nepřijatelné a hlas bych mu z novu nedal. 

Jiří Volný st.

Nikdo nepochybuje o tom, že Andrej Babiš volby v příštím roce vyhraje, tím myslím, že získá nejvíce mandátů. Dokonce nikdo nepochybuje o tom, že získá více mandátů než minule. Nikdo by neměl pochybovat o tom, že v příští sněmovně bude i Tomio Okamura. Zatím třikrát uspěl, jednou do Senátu a dvakrát do PS, navíc signály z Novinek ukazují, že jeho pozice neslábne, což prokázaly i volby do EP. Ani skalních komunistů nevymře tolik, že by se KSČM do sněmovny nedostala. Alespoň mají motivaci  dožít se října 2021. 

Koalice ANO-ODS není vůbec nepravděpodobná, už se objevují signály, že ODS půjde do voleb samostatně a profesora Fialu pošle stranický sněm, pochopitelně s hezkým poděkováním za vykonanou práci, zpátky na univerzitu.{#emotions_dlg.sealed}