V Brémách se ujme vlády červeno-zelená-rudá koalice

koalice bremy
29.7.2019 08:08
Dva měsíce po zemských volbách Svobodného hanzovního města Brémy bylo rozhodnuto, že červeno-zelená-rudá koalice převezme 15. srpna do svých rukou vládu v této nejmenší německé spolkové zemi. Stalo se tak poté co 80ti procentní většina členů strany Levice se rozhodla přistoupit do koalice společně se sociálními demokraty a zelenými. Již předtím byla schválena vedením obou těchto stran.

Jak  prohlásil jeden z politologů bude to sice  malý krok pro Brémy, ale velký pro Spolkovou republiku Německo. V sedmdesátileté její historii totiž došlo poprvé kdy sociální demokraté ztratili vedoucí postavení v Brémách na úkor křesťanských demokratů, ale přesto se budou nadále podílet na moci v koalici, která v této sestavě se poprvé vytvořila v  západní části země. Strana Levice, která je její součástí se tak stala „salonfähig“ nejen ve východní části jako pohrobci bývalé NDR, protože se nepodařilo sestavit  velkou koalici CDU s SPD, ani tzv.  Jamajskou černo-zeleno-žlutou z křesťanských demokratů, zelených a liberálů .

Pro Brémy se tak v politické středolevé orientaci mnoho nezměnilo, ale z celoněmeckého hlediska je to však předzvěst  nástupu červeno-zeleno-rudé koalice po roce 2021, kdy skončí vláda Angely Merkelové. Její desetibodový  140 stránkový program se stal, jak poukazují političtí pozorovatelé,  vzorovým pro celou spolkovou republiku. SPD, zelení a levice chtějí především okamžitě docílit zlepšení životního prostředí  posílením veřejné dopravy a upřednostněním jízdy cyklistů. Současně dosáhnout výpadku využívání uhlí do roku 2023.

V novém senátě jako její nejsilnější frakce  SPD nadále zastupuje předsedu senátu a tedy současně  vrchního starostu. Po odstoupení Carsten Sielingse je jím nový šéf frakce Andreas Bovenschulte. Kromě toho, sociální demokraté v nové zemské vládě budou mít senátora pro vnitřní záležitosti, děti a vzdělání.

Zelení obsadí ministerstva životní prostředí, stavebnictví , dopravu a finance. Dále pak sociálních věci, mládeže, integraci a sport. Strana Levice převezme ministerstva hospodářství, práce a evropských záležitostí, jakož i zdravotnictví, žen a ochranu spotřebitele.

Vládní koalice se zavázala k „školnímu konsensu 2018–2028“: na kterém se bude podílet alespoň 60 procent všech dětí mladších tří let. Chtějí postupně zvyšovat výdaje na hlavu pro studenty na úroveň ostatních spolkových zemí.. Peníze by měly být prospěšné zejména těm školám, kde je podíl dětí se zvláštními potřebami podpory  zvláště vysoký, Zemská vláda se zavazuje stavět veřejné budovy  jako  energetické domy.„Chceme v tomto volebním období vytvořit podmínky pro 10 000 dalších bytových jednotek,“ uvádí koaliční dohoda s cílem posílit sociálního bydlení v Brémách zvláštní sazbou ve výši  30 procent.“Kromě toho červeno-zelená-rudá vyhlašuje: „Chceme čelit nárůstu nájemného a zajistit kvalitu bydlení.“ Za tímto účelem  rovněž rozšířit výhodné   bydlení s ohledem pro invalidy a nemohoucí.

Koalice pod nadpisem „Průmysl a obchod“ mimo jiné zavazuje, že chce vytvořit klimaticky šetrný, zcela obnovitelný obchodní park v dvojměstí Bremeshavenu.    Protože náklady na mobilitu ve veřejné dopravě představují pro mnoho rodin velké vydání bude poskytnuta bezplatná městská jízdenka potřebným dětem a zavede společnou sníženou jízdenku pro studenty a učně . Vychází vstříc i motoristům dobudováním dálničního okruhu, které bude řešit dopravní problémy, ale i tím zvýšené výdaje spojené se spotřebou pohonných hmot.  Brémy se tak chtějí stát vzorem pro celé Německo a naznačují, jaký by se vývoj  mohl stát  v blížící se post merkelovské éře po příštích parlamentních volbách pokud by se vlády ujala červeno-zeleno-rudá koalice.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.