Ve středu světové pozornosti koronavirus

vakcina
19.3.2020 10:07
Šéfka komise Evropské unie Ursula von der Leynová po rozhovoru s čínským premiérem Li Kche-čchiangem oznámila, že Peking zašle Bruselu velké množství ochranných masek a testů. Půjde o dva miliony kusů roušek, dvě stě tisíc masek N95 a padesát tisíc virusových testů. Již předtím zaslala přednostně do Itálie, kde kolabuje zdravotnictví masivní pomoc na tisíc přístrojů pro dýchání, dva miliony roušek, dvacet tisíc ochranných oděvů a padesát tisíc souprav testů. S materiálem do Říma přiletěl čínský tým expertů vyslaný vládou, aby předal zkušenosti v boji s koronavirusem. Navštívili tamní Červený kříž a dvě nemocnice v Římě a zavítali do ohrožených oblastí. Prezident italského Červeného kříže Francesco Rocca poděkoval za „první internacionální pomoc Itálii“ a ministr zahraničí Luigy Di Maio prohlásil , že žijí lidé ve světě, kteří chtějí Itálii pomoci.

Sdělovací prostředky poznamenávají, že čínská pomoc přišla v nejkritičtější čas, kdy ostatní evropské země zatím mají nedostatek zejména technických prostředků v boji proti epidemii. Čína ukazuje EU jak může solidarita vypadat, zdůrazňuje tisk, když před tím velkou pomoc od ní obdržela když sama byla v nesnázi. Obdobnou situaci nyní zažívá i Česko, kdy Peking dodává velké množství potřebných prostředků v boji s korunavirem, když před tím dostala od nás pomoc.

Američané se snažili podle německého tisku odkoupit tübingenskou společnost CureVac, která vyvíjí očkovací látku SARS-CoV-2 proti koronaviru. S odvoláním na německé vládní kruhy, pokusil se Donald Trump spolupracovníky firmy CureVac přilákat vysokými finančními nabídkami do Spojených států, aby lék exkluzivně zajistil. Nyní však německá společnost BioNtech s americkou světovou biofarmaceutickou společností Pfizer, působící i v Česku, podepsaly dohodu o vývoji vakcíny proti koronaviru COVID-19. Oznámily to v společném prohlášení, že tím zahájí okamžitou spolupráci na potenciální vakcíně a úmluvu na její distribuci. V následujících týdnech se rozhodnou o finančních podmínkách, výrobě a možné komercializaci. Obě společnosti deklarují, že ve spojení došly k přesvědčení, že pomohou urychlit úsilí o přinesení vakcíny pro lidi na celém světě, kteří je potřebují. K tomu budou využívat svá výzkumná a vývojová pracoviště v Německu a USA.

O den dříve německá společnost BioNtech podepsala dohodu se společností Shanghai Fosun Pharmaceutical v níž jsou uvedena práva v Číně na experimentální vakcínu proti koronavirům. Přitom vyvinou snahu zahájit urychleně testování na lidech od konce příštího měsíce. Mluvčí spolkového ministerstva zdravotnictví potvrdil, že vláda se velmi zajímá, aby vakcíny a účinné látky proti novému koronaviru se vyvíjely také v Německu a v Evropě.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.