Ve Wuchanu se bojuje i za Prahu

Fiala Zbyněk
4.2.2020 04:56
Jestli Číňané epidemii koronaviru 2019 nCoV nezvládnou a změní se v pandemii, dolehne i na nás. Pak nás možná zamrzí, že z obrovitých peněz, které vydáváme na nesmysly, jsme nevyčlenili trochu víc na něco, kde šlo opravdu o národní bezpečnost.

Zprávy o tom, že Číně napřed nepomůžeme, a pak jí teda dáme nějakou drobnost, aby se neřeklo, mě naplňují hlubokou trapností. Není to tak dávno, kdy jsme s ní navázali strategické partnerství, a teď ji najednou neznáme, protože u nás málo investuje. Takhle si může stěžovat leda strategický vyžírka.

Navíc nejde o politiku, ale o život. Nikdo neví, jak se situace s koronavirem vyvine. Častá srovnání s běžnou chřipkou, za kterou jen u nás zůstávají tisíce mrtvých ročně, kulhá. Většina lidí je po opakovaných infekcích imunní, a když je nejhůř, máme tu očkování nějakým předloňským kmenem, který částečně ochrání ty nejohroženější. Tohle u koronaviru 2019 nCoV není k dispozici, tam jsme nahým v trní.

Investiční banka Goldman Sachs se pokoušela odhadnout vliv epidemie koronaviru na světovou ekonomiku, došla k nějakým desetinám HDP, ale spíš šlo o pokus uklidňovat veřejnost. Desítky milionů lidí žijících v Číně v karanténním režimu bez možnosti opustit města, přerušené letecké linky, bortící se systém mezinárodní spolupráce, to všechno je jen začátek. Předpoklady, že koronavirus vydrží jen týdny a zvadne jako všechny sezónní virózy, se nemusí naplnit.

Vlastně ani nemáme příliš přesnou představu o jeho rozšíření, protože statistky počítají jen ty, kdo zamíří do nemocnic. Kdyby se měla rozvinout skutečná pandemie nad možnosti kontroly, škod se nedopočítáme. Proto nestačí jen Číňanům držet palce, aby to nějak zvládli. Je třeba jim pomáhat, abychom zastavili virus, který může ohrozit bezpečnost České republiky. Ve Wuchanu se bojuje i za Prahu. Tentokrát doopravdy.

O bezpečnosti se toho u nás hodně nažvaní, ale příval slov má obyčejně zastřít fakt, že se chystáme vydávat obrovské peníze na něco, co ve skutečnosti nehrozí. Snaha některých politiků vyšponovat české výdaje na obranu až na dvě procenta HDP znamená, že bychom měli na tyto účely vyhazovat až 110 miliard korun ročně. Tuto částku však musíme zvažovat v rámci státního rozpočtu o výši 1,6 bilionu korun, nikoliv HDP ve výši 5,5 bilionu korun. Ve státním rozpočtu by zmíněných 110 miliard korun činilo skoro 7 procent. Řeči o dvou procentech HDP mají jen odvést pozornost od této smutné skutečnosti.

Zbrojovky mají z naší válečné dychtivosti radost, a ti, kdo jim v tom u nás pomáhají, jistě taky. Když ale odkopneme prkno, o které se opírá potěmkiáda hesel, a spatříme realitu, jedná se o rozvojovou pomoc Spojeným státům a dalším dodavatelským zemím a o zvyšování životní úrovně osob, které jsou závislé na udržování iluzí o bezprostředním ohrožení. Stačí připomenout omšelý vtip o nebezpečném přibližování hranic Ruska k hranicím NATO – jak daleko bylo Rusko od hranic NATO před třiceti lety, a kde jsou ty hranice dnes!

Vedle ruské hrozby se při této příležitosti šermuje také komickou argumentací o šíření demokracie. Například v Iráku. Irácký parlament si teď odhlasoval, že už žádné zahraniční vojáky na svém území nechce a irácká vláda vyzvala USA a další mise, tedy i tu naši, k odchodu. Zdá se však, že Iráčani do toho nemají co mluvit. Americká vláda odmítá respektovat rozhodnutí demokratické instituce v zemi, která byla před 17 lety přepadena na základě smyšlených tvrzení o zbraních hromadného ničení. Že ta irácká demokratická instituce není dokonalá? Která je? A útoky amerických dronů na zahraniční delegace jí k dokonalosti pomůžou?

Takže na vymyšlenou a uměle rozdmychanou hrozbu chceme dát 110 miliard korun, a na reálné nebezpečí, jehož dosah si ani neumíme představit, dáme deset milionů. Rozdíl těch čísel ukazuje ještě jedno riziko, vlastně ze všech největší. Největším rizikem bezpečnosti je to, že o ní přestáváme uvažovat racionálně. Že zavíráme oči před skutečností a nahrazujeme ji sadou předsudků. Je to jako zavřít oči za volantem, protože cesta se nebezpečně klikatí.

Nejde o to vyzývat ke zrušení armády a spojenectví, i když sousední Rakousko je neutrální a středoamerická Kostarika žije v klidu a míru bez armády už od roku 1948. Nepřehlédnutelný není ani fakt, že nikdy v minulosti jsme nežili v takovém souladu se všemi sousedy, od kterých nám ani při nejbujnější představivosti nic nehrozí. Nějakou armádu mějme a spojenectví v NATO může být také užitečné, pokud by dodržovalo vlastní zakládací smlouvu, která je zavazuje k řešení konfliktů mírovými prostředky.

Největší rizika jsou trochu dál, v zemích vyčerpaných neokoloniálním drancováním, která byla završena válečným přepadem našimi spojenci. Je-li však cílem bezpečnosti mír, měli bychom jim teď pomáhat, aby se z toho dostali. Byl bych smířen s výdaji dvou procent HDP na národní bezpečnost, pokud by se jí dosahovalo mírovou rozvojovou pomocí v zemích, které si jinak mohou ulevit jen proudem běženců. Může tam být pár našich vojáků, aby se tam naši inženýři a učitelé nebáli, ale na mírové projekty musí jít desetkrát tolik. Abychom si za ty peníze dělali přátele, kteří nakonec zvyšují i náš potenciál.

Ale teď bychom měli poskytnout rozumnou pomoc Číně, protože tahle válka s koronavirem je opravdu světová. S obdivem sleduji, jak tam budují nemocnice během pouhých dnů a co všechno podnikají pro zastavení epidemie. Musíme jim pomoci skutečně, nejen formálně. Jako novinář jsem začínal v Červeném kříži a mohl jsem se tak seznámit s duchem obrovské solidarity a účasti, který vládne mezi obyčejnými lidmi. To není banalita, když někdo daruje krev, často dvacetkrát, padesátkrát, a zadarmo, protože to někomu pomůže. Živě si představuji, jak tyhle lidi netečnost české vlády uráží.

Nemusíme potit krev, abychom dali Číně víc než deset milionů korun.

(zf)

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

Nechci se v tom příliš pitvat, ale přece jen trochu rozvedu svůj postoj.
   Můj bezvýhradný souhlas s apelem článku se opírá o to, že od počátku pociťuji stejnou hlubokou trapnost a stud za náš postoj ve věci pomoci. Zatímco jindy vcelku oceňuji stanoviska předsedy vlády, který po své chybě či zaváhání, nelení se změnou stanoviska a spěchá s nápravou mylného postoje (pravda, přečasto populisticky až pod tlakem veřejné reakce), tak v daném případě u mne klesl hodně v ceně za to, že vůbec takový názor probublal od nižších úředníků a politiků a projevil se jako oficiální stanovisko předsedy vlády.
   Tady předně jde o základní humánní postoj (mj. o nutnou solidaritu, o prevenci šíření, které nás může postihnout i o úctu k postiženým lidem bez ohledu na ideologii).
   Na rozdíl od předchozích kampaní nejde o (odbočím k protikladnému příkladu) jedním politikem vynucovanou pomoc  lidem, které onen politi(č)k(a) uměle vyzval pozvánkou migrantů do Evropy mimo rámec přistěhovaleckých zákonů.
   Podstaty důležitého fenoménu se také přesně dotkl autor následující zmínkou:
"...O bezpečnosti se toho u nás hodně nažvaní, ale příval slov má obyčejně zastřít fakt, že se chystáme vydávat obrovské peníze na něco, co ve skutečnosti nehrozí....Takže na vymyšlenou a uměle rozdmychanou hrozbu chceme dát 110 miliard korun, a na reálné nebezpečí, jehož dosah si ani neumíme představit, dáme deset milionů...."
   Ne, skutečně nevíme, proč stejný administrativně-politický aparát (konkrétní osoby v tom nehrají roli) za zakázku na e-shop dálničních známek místo 27 miliónů bez mrknutí oka věnuje přes 400 milionů. Nevíme, proč k vývozu(transferu) stovek miliard nadnárodními společnostmi přidáváme ještě další miliardy na zbraňové systémy s mnohem menším strategickým i reálným obranným významem než byl třeba pás pohraničních pevností za první republiky a to hlavně k jednostranné podpoře obchodní bilance jiných zemí, na kterých pak naše obrana(?) bude technologicky závislá.
Už vůbec nevíme, proč přitom musíme s pocitem studu sledovat handrkování o zanedbatelné částky na nesrovnatelně závažnější účel.
   Vzbuzuje to ovšem další l(legitimní?) otázky. My nemáme systém státních hmotných rezerv? My nemáme materiálně kryté krizové plány pro případy epidemií? My nemáme rezervy v rozpočtu? My nevíme, jak budeme reagovat v případě epidemií a teprve hledáme materiální krytí, anebo snad víme, že když uvolníme 30% našich zásobních zdrojů, tak se všechno položí?
   Rozumím jedné věci. Obava, že poskytnutím pomoci by v případě rozšíření epidemie na naše území  došly naše zásoby (a okolní země by se k nám zachovaly tak, jako my nyní k Číně),
byl by pro přízemní politiky předseda vlády a další zodpovědní činitelé snadným cílem. Je-li však tento argument postaven nade všechny ostatní, pak je k tomu zbytečné cokoliv dodávat.

A už vůbec nechci rozebírat, že taková promarněná příležitost pozitivního zápisu malé země s úrovní nanotechnologií, za kterou se nemusí stydět (o které i piráti a desperádi tvrdí, že místo montovny chtějí mozkovnu), do světového vnímání, to se hned tak nevidí. Možná, že už dnes někdo plánuje do Číny obchodní cestu - ovšem až epidemie pomine - kde bude propagovat české filtry a roušky z nanomateriálů s tím, že jich je schopen vyrobit dosti pro celou Čínu. Volně řečeno s K.H. Borovským, „Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil!“.

cernik

Díky panu Zbyňkovi za příspěvěk.
Ale ono se za Prahu (nebo i o Praze) válčí nejen daleko někde ČLR.
Ale i poblíž.
Vedení Polska, 
to současné chce dávat USA a jeho Army ty 2% a platit základny US-army 
na svém území. 
A tak procenta pak někde chybí, 
tu se to dohání tu prohloubením dolu,
jindy zase ubráním na kvalitě potravin.
A český prodejce na ony potraviny nedá ono označení, že pochází z Polska, 
nechtíc ohrozit svou marži.
A EU dělá, že nic nedělá, 
jejího starého jádra se to (zatím) netýká.

zbynek-fiala

Dík, přátelé, za podporu pomoci.

paysan

Jistě, doba a zvláště takovéto události k hoaxům jednoznačně vedou. Nicméně je podivné, že dříve neznámé viry se vyskytují téměř vždy v jihovýchodní Asii a Číně. Má to jistě své příčiny (hygienické a specifické stravovací návyky a podobně), ale ty nalezneme i jinde ve světě (třeba ebola a Afrika) a o pandemii nikdo nemluví. A zvláštní je rovněž to, že se tyto viry objevují znenadání, z jednoho ohniska, byť dříve se v místě po dlouhou dobu konzumovalo a prodávalo stále stejné zboží (maso divoce žijících zvířet) a žádná epidemie z toho nebyla. Až tu náhle...

Jinak ovšem naprostý souhlas tím, že odmítnutí a následná "hladová díra" pomoci Číně je ostuda na entou!!!

zbynek-fiala

"použití viru UK/USA"

Varuju před hoaxy, je toho všude plno, konspirátoři mají žně. Jenže kdo se topí v představách, je bezbranný vůči realitě.

A jak by mohly čínské historické záznamy identifikovat virus, jehož RNA dokážeme rozluštit teprve od nedávna?

 

Standa

Pohled na současné dění je možno brát i pod jiným úhlem. Monoho amerických politiků má obchodní zájmy v Číně a ovlivňují tak nepřijatelným zasahováním řízení. DEEP STATE USA touto přechodnou izolací příjde o mnoho kontaktů a možností ovlivňování dění v Číně ve prospěch USA. Odstřihnutí posílí Čínu dlouhodobě a poškodí ji jen krátkodobě. Největší ztráty pocítí protivníci Trumpa. Jsou vzpurní a nepochopili, že nemohou dlouhodobě uspět, proto je stihne zatím jen finanční trest. Je přece jasné, že použití viru UK/USA vede jen ke katastrofě - srovnej jak rychle a  mohokrát byly použity viry proti Číně v poslední době. Ptačí chřipka, SARS, MERS, africký mor prast či koronavirus - na lusknutí prstů se objevily - neí známo a nebylo uvěřejněno, že by předtím tyto viry ohrožovaly Čínu a ta své úřední záznamy vede historicky přesně. Takže biologická válka byla vedena UK v Asii už v minulosti - Indie, Malajsie atd. USA se přidaly - je to biorobot UK. Ohrožení přejde a bude se muset řada věcí přeformátovat - UK/USA z toho nevyjdou vítězně. Je tedy logicky pochopitelné proč Čína pracuje na systému rozpoznávání a identifikace do  3sec ! Není to kvůli špehování obyvatesltva, ale o rychlém zachycení teroristů či agentů a ochraně před možnou pandemií vyvolanou 3.stranou (kým asi?).

luis

Naprostý souhlas, bez vyjímky.