Veřejné stvrzenky na peníze zbrojařů?

robocop
6.2.2020 18:19
Jen se ozval vicepremiér Hamáček, předseda koaliční ČSSD, že je potřeba limitovat výdaje na obranu na nějakou rozumnou úroveň, např. na 1,4% HDP, tak se ozvala okamžitě některá mainstreamová média: Lidové noviny, E15 a dokonce i (dříve levicové) PRÁVO. A nepochybuji o tom, že ta další mainstreamová média budou brzo následovat.

Dohody prý  mají být plněny. Je třeba říct, že se jednalo o opravdu neuvážený slib Sobotkovy vlády, která v okamžiku jakési duševní krize svého předsedy a také ministra obrany odsouhlasila, že ČR během relativně krátké doby, tedy do poloviny 20. let, bude vynakládat na vojenské výdaje ze státního rozpočtu ekvivalent 2% HDP. Přitom ještě nedávno ČR měla v ročních státních rozpočtech na obranu vyčleněno necelých 50 mld. Kč. V roce 2024 by to již mělo být 130 mld. Kč. Co je ale moc, to je příliš.

Pokud by se vyházely peníze z okna naprosto neúčelně na zbrojení a  v takových objemech, pak by samozřejmě nebylo na potřebnější věci. Na platy učitelů, na penze důchodců, na platy policistů, hasičů a zdravotníků (Tedy mám na mysli na jejich trvalé navyšování, jak vláda přislíbila a jak si to jistě všichni přejeme.). A nejde jen o platy a důchody. Potřebujeme dávat velké peníze na vědu a výzkum, na podporu rodin s dětmi, ale také třeba na ochranu kulturních památek, na výstavbu dálniční sítě a vysokorychlostních železnic atd. atd.

Pokud strany české pravice, tuto zatím úvahu vicepremiéra Hamáčka a zatím pozitivní neutralitu v této věci premiéra Babiše, chtějí  napadat, měly by říct, které programy by vláda měla seškrtat. Respektive, které programy a rozpočtové kapitoly státního rozpočtu seškrtají oni, pokud se z božího dopuštění jednou dostanou do vlády. Babišova vláda určitě není ideálním uskupením, ale má alespoň jakous takous představu o základních potřebách lidí v tomto státě. To představitelům české pravice zcela chybí.

Je také dobře, že se ve sněmovně rozvinula debata na téma naší případné vojenské mise ve státech subsaharské oblasti – Mali, Nigeru a Čadu. Jak se zjistilo, tak dva ze tří těchto států dosud nedoručily ani pozvání českým vojákům. Pokud Francie chce vyslat do této oblasti poměrně velký expediční sbor 4 000 profesionálních vojáků, ví dobře, proč to dělá.

Byl to bývalý  francouzský prezident Sarkozy, společně  s někdejším britským premiérem Cameronem, kteří se přičinili o pád libyjského diktátora M. Kaddáfího. Pád Kaddáfího uvedl Libyi do chaosu a z tohoto rejdiště islamistů, kterým se Libye stala, se vydali islamisté vést džihád (svatou válku proti nevěřícím) do oblasti Sahelu.

Co s tím má ale společného Česká republika a její zájmy? To mně  skutečně uniká. Za takové mise je škoda pokládat   drahocenné životy našich vojáků a vynakládat naše peníze.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Akvizice výzbroje a techniky bez detailní analýzy ohrožení státu nebo potřeb v zahraničních spojeneckých akcích a následně vyplývajících požadavků na hodnoty technicko-taktických parametrů bojových vozidel, letadel, vrtrulníků atd. je v současné moderní době obrovské plýtvání penězi. Nemluvě o tom, že se při veřejných soutěžích nehodnotí náklady na životní cyklus a končí to dlouhodobým zakonzervováním nakoupených letadel, transportérů a tanků, protože nejsou peníze na provoz a údržbu (viz L-159 nebo modernizované tanky T-72, kandidáty jsou i Pandury). Přitom jsou tyto zásady moderní obranné akvizice známy, jsou zakotveny v standardizačních dohodách a mezinárodních standardech a jsou marně prezentovány našim ministrantům, kteří si vždy najdou svoje správné "čecháčské" řešení většinou ještě zapáchající principy vyzbrojování Varšavské smlouvy. Neznámé akviziční postupy ze standardů jako je ILS, LCC, FMECA, RCM, LSAR, S1000D nikdo na MO nezná a tedy neřeší. Drsné je, že ani Univerzita obrany k tomu nemá učební programy a nepřipravuje k tomu odborníky. Pokud se náhodou stane, že se nové postupy vynoří v nějakém českém obranném standardu, po krátkém čase ho pro jistotu zase zanoří a standard zruší (příklad S1000D). Na MO k tomu chybí odborníci, nemají motivaci něčím takovým se zabývat, nadřízení je k tomu nenutí. Takže jedeme dál, postaru, zpátky na stromy. Zahraniční dodavatelé výzbroje a techniky tuto neznalost samozřejmě bohatě zneužívají při uzavírání kontraktů.

klokan

   Z hlediska lidství se zajisté shodneme v názoru, že výdaje na další zbrojení, jsou kontraproduktivní . Lidstvo snad již má dost všelijakých zbraní, aby se snad mohlo navzájem  vyvraždit 5 x až 10 ?!!! K diskusi tedy zbývá posoudit úlohu oligarchova hnutí ANO. Jednoho až fascinuje, že mnozí občané považují toto hnutí  snad za levicové ? Přeci ze základních historií ověřených politologických postulátu, vyplývá že hnutí založené oligarchou ke zhojnění svých zisků, zákonitě inklinuje k pravici, byť právě dost podstatnou část zdejších obyvatel, za použití sofistikovaných propagandistických triků, tyto utvrdila v názoru, že jak se píše kope i za  majetkově chudé. Povrchní zdání však samozřejmě klame a zřejmě neuškodí  přihlédnout i hlediskům , které lzě některými označit jako krajně levicová, vyvěrající však z hlediska běžných členů těchto kdysi levicových stran, kteří se právě kdysi rekrutovali z lidových mas, které vedení obou stran přehlíží a někdy šiřitele těchto nepohodlných označuje i za nepřátelské a jsou tedy přehlíženy, ne -  li umlčovány. Pak se vedení těchto stran ovšem nesmí divit, že dost lidí se vzdává členství v jimi takto řízených stranách, protože s nastoupeným směrem až nekritického poklonkování kapitalismu prostě nesouhlasí. Tyto ubyvší dušičky samozřejmě nutno ad hoc vzhledem právě na zjevný statistický úbytek lze přiřadit k těm mnoha, kteří hledají spásu v chamtivé jinak náruči všespasitelského oligarchy.

     Měli bychom si  především uvědomit, že stáváme svědky stále pokračujícího konce autentické levice u nás. Politické strany, které ve svých kořenech mají zakodovánu levicovost  by v žádném případě neměli  fakticky posluhovat  dotyčnému oligarchovi, jak se nyní děje. Vedení ČSSD i KSČM, stejně jako jiní političtí představitelé, žíjí zřejmě v iluzích ohraničených jejich vizí po dosažení a setrvání u mocenských pašalíků. Řadoví členové těchto stran, kteří jsou přímými svědky tohoto úpadku, tudíž roní své slzy nyní.  Jejich papaláši  mají svá další koryta, byť později tížeji dosažitelná,  zajištěna  právě nynější účelovou kolaborací z kapitalisty, existenciální slzy samozřejmě ronit nebudou.

Jiří Volný st.

Pravice není u vlády a tak by rozhazovala o stošest. Chtěla by se vyrovnat Západu v nákladech na zdravotnictví, na školství, na dálnice, na rychlovlaky a také by chtěla 2%HDP na armádu. Odhaduji, že HDP by nemohlo mít 100%, ale alespoň 150%. Pokud mají kouzelnou hůlku, tak ať nám ukážou nějaký zázrak. Tedy raději ne, dopadlo by to jako obvykle. Na zhasnutí a tunely nejsme už vůbec zvědaví!

Vojtech Kulvait

To opravdu není možné vynakládat 100mld na nákup armádního železa. Pokud budou k dispozici takové ohromné peníze, ať začne stát dávat vědcům peníze z vojenských grantů, ať budujeme vojenské nemocnice jako je ta v Praze nebo v Těchoníně. Do vzdělávání vojáků taky je potřeba investovat. Za ty peníze lze vytvořit elitní složku státu a ne kupovat hračky a sanovat náklady na mise!