Víme, kam jdeme?

obrazek
15.10.2013 08:09
Tak to je nové, ba přelomové volební heslo na pravici skomírající TOP 09. TOP 09 v předvolební kampani opět vsadila na svého maskota K. Schwarzenberga, který jí v roce 2010 zajistil ministerská a poslanecká křesla. Nyní to zkouší bývalý ministr financí M. Kalousek znovu s tím rozdílem, že strana bodrého knížete tentokrát stylizovala do filmové role - ,,hraje" totiž Jamese Bonda. Nové heslo, které TOP 09 zvolila před nádcházejícími volbami, má být v představách funkcionářů ztotožněno s ideovými cíli a pevným zakotvením postavením této strany na politické mapě.

K. Schwarzenberg má odvahu. Odvahu v jeho věku jít naplno do dalších předvolebních bojů. To mu jistě upřít nelze. Na druhé straně má tu drzost předstoupit před voliče a prohlásit, že tři a půl roku trvající zpátečnická pravicová vláda vlastně byla asociální a že činila drastická opatření v neprospěch sociálně ohrožených skupin žijících v Česku. A já se tedy ptám, to si uvědomil pan kníže až teď? Čistou náhodou před volbami? Tak proč neprotestoval proti těmto škrtům například před rokem, proč neprotestoval proti pronikavému snížení státních příspěvků zdravotně postiženým?

V rozhovoru, který poskytl minulý týden v sobotu Právu, si tak Schwarzenberg až burleskně sype popel na hlavu, aby získal i část nerozhodnutých voličů, kteří by třeba dali hlas levici. Na to hraje, to je jasné. A také na obraz řádných hospodářů země, bez jejichž škrtů by Česká republika skončila v bankrotu jako Řecko. Nicméně Schwarzenbergův oportunismus je v tomto případě vpravdě nebetyčný. A i z těchto důvodů jeho nimbus dlouhodobě slábne.

I tím se dají mimo jiné vysvětlit klesající voličské preference, které se pohybují okolo 10% a mají tendenci jít dolů. Bývalý ministr zahraničí totiž vsadil na krátkou paměť voličů a že jeho činnost v bývalé pravicové koalici mu bude jaksi samozřejmě pardonována, neboť on je přece kníže s noblesou a v podstatě v ní jako ,,ministr v zahraničí" vlastně ani nebyl. Je až s podivem, kolik lidí stále podléhá tomuto klamu a nazírá na Schwarzenberga jako na člověka, který se vymyká kritériím, která jsou běžně na politiky kladena. Že přeneseně řečeno stojí ,,nad stranami", jak se to v letech 1945 - 1948 říkalo o prezidentovi E. Benešovi, a je svého druhu nedotknutelný.

Hlavním problémem TOP 09, jakož i české pravice, je však personální a programová vyprázdněnost. Kromě antikomunismu už nemá nic v záloze, čím by mohla oslovit a přitáhnout nové voliče. A to se ve volbách samozřejmě projeví na volebním výsledku. Navíc je málo pravděpodobné, že by TOP 09 za čtyři roky opět vsadila na K. Schwarzenberga. Pochybuji, že by se v 80 letech ,,předseda" TOP 09 pustil do dalšího politického boje.

Takže milá TOP 09, víte, kam jdete? Odpověď je jednoduchá - do politického zapomnění.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Duchoslave,

byl bych rád, kdyby se vaše předpověď splnila. Obávám se ale, že TOP 09 zdaleka ještě neskomírá.