Vladimírovi s láskou… Tvůj Donald Trump…

trump putin free
5.8.2020 09:52
Miloš Balabán, známý bezpečnostní analytik a člen asi 158 bezpečnostních institucí se v dnešním Právu rozčiloval a z článku lehce vyplývalo, že Donald Trump není jeho oblíbencem, protože v případě, že nebude zvolen může zpochybnit volby či přispět k tomu, že USA sklouznou do dalších nepokojů…

Nuže, na Donalda Trumpa se můžeme dívat jakkoliv.

To,  že ať tak či onak budou nepokoje po prezidentských volbách eskalovat je však jisté. Už teď jsou USA v důsledku masivních násilných nepokojů, ale i  stále ještě katastrofálního vývoje koronavirové pandemie   na hraně či dokonce v počátečních fázích občanské války. Nepokoje budou, když zvítězí Donald Trump a možná ještě větší budou, když zvítězí Joe Biden. Člověk to ale musí brát s nadhledem.

Náš Masaryk říkával, že státy jsou vedeny ideály, ze kterých vznikly, nebo tak nějak.  My jsme v podstatě v relativním poklidu nechali i za pomoci našeho zahraničního výsadku Masaryka a Beneše Rakousko dodělat, a pak jsme v podstatě tuším bez výstřelu převzali stát během dvou dnů do svých rukou. To Američané si nejdříve krvavě vybojovali svou nezávislost na Velké Británii a potom postavili federaci na ještě více prolité krve v občanské válce Severu proti Jihu. Násilí je součástí jejich způsobu  života a krev tam cedí, kdykoliv je to možné.  Takže to, co z našeho úhlu vypadá šíleně a co nesporně je  z hlediska středoevropského v  podstatě šíleným  je zároveň i americkou přirozeností.

Takže ano. Je pravděpodobné, že poteče krev.

A teď k věci:

Ne vše, co Trump činí,  je moudré. Například jeho doslova zběsilá obchodní i politická  útočnost proti Číně se zdá přehnaná. Ale má to dvojí logiku. Především je nesporné, že z této pandemie i s jejími důsledky ekonomickými vyjde Čína, která už nyní ve druhém čtvrtletí zaznamenala ekonomický růst 3,2% a zároveň nových  nakažených či dokonce mrtvých má jen coby se za nehet vešlo, čemuž USA s propadem přes 8% za prvé pololetí a stále ještě nejen každodenním nárůstem nakažených  cca pře 55 tisíc   a  od 1000 – 1500 mrtvých  nemůže konkurovat. A připočteme-li k tomu již zmíněný rozvrat státu v USA a stabilním a na západní poměry neskutečně efektivně a pružně jednajícím ekonomickým a politickým systémem, je zřejmé že Čína je ekonomickým a politickým vyzyvatelem USA par excellence. Druhý důvod je ovšem ideologický.

Demokraté a jim sloužící média trvale nastolují  otázku, že Trump je v podstatě Putinovou loutkou. I proto chce zřejmě odvézt pozornost k Číně od Putina.

Má ale smůlu a nevymluví jim to … protože demokrati i jejich média mají pravdu.  Zcela nesporně i uprostřed nejhorší řeži pro Trumpa trvale Putin znamená osobnost, se kterou by chtěl snad nejvíce na světě spolupracovat.

Trump odmítá s Putinem řešit faky, kterými  ta protitrumpovská média žijí, třeba typu podplácení Talibanců ze strany Ruska, aby likvidovali americké vojáky, vždy odmítne úvahy, že Rusko ovlivňovalo volby v jeho prospěch při minulé volbě a kdykoliv přizvává Putina na jednání G7 před odpor ostatních členů, kteří se kdysi upsali kyjevskému euromajdanu, což se stalo jakousi pomyslnou západní lží.

Trump ovšem také … a tím se dostávám k bezpečnostnímu analytikovi Miloši Balabánovi … také svým hokynářským způsobem setrvale rozbíjí NATO. Nekupuješ naše zbraně? Hanba Ti… Německo, kupuješ ruský plyn a nezvyšuješ příspěvek na výzbroj?  Máš smůlu 12 000 amerických vojáků z Německa zmizí.

Asi měsíc před tímto rozhodnutím Trump opět telefonoval s Putinem. Hovořili spolu mimo jiné o vojenských záležitostech. Jen naivka si může myslet, že Trump se s Vladimírem Vladimírovičem o tomto svém budoucím rozhodnutí nepodělil. Vždyť co jiného může Putina z hlediska vojenských záležitostí zajímat?  A tak přenesl Vladimírovi dárek, vlastně největší od roku 1990. A díky za to.

Vladimírovi s láskou… Tvůj Donald Trump

Jak dopadnou volby v USA nevíme, ale jsou zcela nerozhodná dnešní čísla. Volby se rozhodují ne tři měsíce před nimi, ba ani měsíc, ale nejčastěji týden před … respektive v poslední den voleb. Do té doby může výrazněji klesnout nákaza i smrtnost epidemie covidu v USA a zběsilé bojůvky Black lives matter se také trochu unaví. A  dokonce může začít přeměřený ekonomický obrat. A to nemluvím o tom, že Biden bude muset vyjít ze svého sklepa a alespoň dvakrát se utkat v televizním duelu.

Ať to už ovšem dopadne jakkoliv, platí, že Trump jako jediný americký prezident od roku 1945 nepřepadl žádnou zemi a nevyvolal válečný konflikt. A pro ty, kteří po roce 1989 věřili, že konečně nastává cesta míru, je v tomto smyslu nejlepším prezidentem. A jestliže by klidně  obětoval NATO, je to jen další mohutné plus. Toho by si měli být naši bezpečnostní experti vědomi.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.