Volby v Severním Porýní – Vestfálsku pro SPD špatně

wahlraum
16.5.2017 16:54
Hlavním poraženým v nedělních volbách v nejlidnatější německé zemi, Severním Porýní – Vestfálsku, která byla po většinu období vedena sociálně demokratickými premiéry, dopadly pro SPD velmi špatně.

Oproti předchozím volbám v roce před 5 lety ztratila SPD 7,9 % hlasů, a naopak CDU získala po pěti letech o 6,7 % hlasů více. SPD je tak hlavním poraženým voleb.

Je to vlastně poslední důležitý test před volbami do Spolkového sněmu v září. Test, který proběhl v nejlidnatější spolkové zemi, která také promluví do konečného pořadí politických stran ve volbách do Spolkového sněmu v Berlíně významnou měrou.

Zdá se, že SPD, která po nástupu nového lídra, M. Schulze, získala značný drive, v posledních týdnech, ztrácí tak, že nejen ztratila pozice v Severním Porýní - Vestfálsku, ale ztratí velmi pravděpodobně pozice i na celoněmecké úrovni.

V Severním Porýní - Vestfálsku má velkou šanci vznik koalice CDU a liberálů (liberálové posílili o 4 %). Naopak Die Linke (4,9 %) se vůbec nedostali do Zemského sněmu a Zelení oslabili (6,4 %).

Vedení SPD se tak po těchto zemských volbách může dívat na budoucí vývoj v následujících čtyřech měsících spíš chmurně a musí věnovat intenzivní pozornost vedení každodenní a osobní volební kampaně. Jinak je pro tuto stranu volební výsledek v následujících volbách ztracen.

A pokud na celoněmecké úrovni liberálové posílí, tak jako posílili na úrovni Severního Porýní - Vestfálska, můžeme po volbách do Spolkového sněmu očekávat odchod SPD z vlády a vytvoření pravicové koalice CDU/CSU a FDP.

 

Zemské volby v Severním Porýní – Vestfálsku

 

CDU

SPD

FDP

AfD

Grüne

Linke

2016

33

31,2

12,6

7,4

6,4

4,9

změna

6,7

-7,9

4

7,4

-4,9

2,4

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

SPD přiznala chyby. Nyní se stane opozicí uvnitř systému.

Jiří Volný st.

Němci pochopili, že pan Schulz a jeho vstřícnost k migrantům, v kominaci se sníženou bezpečností na ulicích, jim škodí. Migrační krize bude velkým tématem nadcházejících voleb ve Francii, Německu, Rakousku i u nás. Obrázky atentátů ze západní Evropy jsou pro nás dostatečným varováním. Zatímco se parlamentní strany hádají o korunové dluhopisy, tak Tomio Okamura a jeho SPD pohodlně sbírá protestní hlasy.