Výborná Slávia na Chelsea nestačila

slavia logo
12.4.2019 12:57
Chelsea je nesporně jedním z nejlepších evropských a světových mužstev. Má v ruském miliardáři Abramovičovi prakticky nekonečné finanční zázemí. Může si tedy dovolit koupit prakticky jakéhokoliv hráče, snad s výjimkou Messiho a Ronalda. Má také, zejména v Londýně, po celé Anglii i po Evropě stovky tisíc, ba miliony fanoušků. Je tedy fotbalovým kolosem.

Naopak Slávia má finanční zázemí sice na české poměry vysoce nadprůměrné díky čínským investorům, ale nesrovnatelné s Angličany. Upřímně, z nyní okasním způsobem vyprodávaných aktiv CEFC China do čínské společnosti CITIC, je Slávia jedinou skutečnou perlou. Ale zase upřímně řečeno, především herně a společensky a nikoliv finančně. Realizačnímu zázemí, v čele s trenérem Trpišovským (a nezapomínejme ani na předchozího trenéra Šilhavého, nyní trenéra národního týmu) se podařilo dát dohromady skvělé hráče jak z Čech, tak ze zahraničí.

Dá se říci, že Slávia má v zásadě dvě jedenáctky vyrovnaných hráčů, z nichž kdokoliv může nastoupit v té první jedenáctce do zápasu. Má také trenéra, který v zásadě boří tradiční uvažování o přidělení rolí hráčů v týmu podle archaického systému jejich dělení na obránce, záložníky a útočníky. Základem hry je požadovaná co největší univerzálnost hráčů a jejich schopnost prolínat se jednotlivými řadami. Trenér Trpišovský má také mimořádnou intuici v nasazení optimální sestavy na ten který zápas, což většinou ještě dokáže podtrhnout schopností střídáním v průběhu zápasu jedenáctku borců na trávníku ještě posílit. Pokud jde o novátorské trenérské uvažování, nemá trenér Trpišovský u nás momentálně konkurenci, a to ani u tak vynikajících trenérů, jakými jsou Vrba či Šilhavý.

Někteří hráči Slávie ovšem přeci jen vyčnívají nad těmi ostatními. Je to především univerzální záložník Souček, který prakticky umí všechno. Obsáhne oběhat velkou část hřiště, odebírat míče, rozehrávat i dávat góly. Je cenný při standardních situacích ve vlastním pokutovém území i před brankou soupeře. Senzační jsou dva zahraniční hráči, stopeři Ngadeu a Deli. To, jak vymazali ve čtvrtek večer ze hry s naprostým klidem a elegancí jednoho z nejlepších světových útočníků, střelce Chelsea Girouda, bylo bezpříkladné. Mladý záložník Král, který je ovšem schopen hrát jistě skvěle i obránce, je další z opor týmu Slávie. Stejně tak slovenský reprezentant Stoch, hráč s vynikající přihrávkou, zejména ze standardních situací a střelou. Skvělí jsou také oba krajní obránci. Bořil je méně nápadný při útočení, ale v prostoru hřiště, ve kterém ve čtvrtek večer působil, zcela vymazal svého protihráče.

Škoda jen, že se trenér Trpišovský rozhodl nenasadit do utkání Milana Škodu. Jeho práce v útoku, tak jak jsem ji viděl proti Genku, prostě chyběla. Tím nechci říci, že jeho „nahradník“ Olayinka byl špatný. Ale Škoda by mohl zaměstnat Rüdigera více.

V každém případě, pozorovat zejména v prvním poločase hru Slávie, kdy hrála se skvělou Chelsea naprosto vyrovnanou partii, byl velký zážitek. Trpišovský udělal možná, kromě Škodova nenasazení, ještě jednu chybu. Nereagoval okamžitě na nasazení nejlepšího hráče Chelsea Hazarda v 60. minutě do hry. Prostě proti Hazardovi měli okamžitě přijít do zálohy čerství hráči.

Slávia měla tři slušné střelecké příležitosti. Tu první již na začátku utkání po skvělém centru z přímého kopu Stocha měl Deli, který hlavou minul branku. Tu druhou, nejlepší měl Traoré v 67. minutě, který, pokud by střelu umisťoval po zemi k tyči, by vstřelil nejspíš gól. A tu třetí, Bořilovu, efektně zlikvidoval gólman v 80. minutě. A tak v 87. minutě přišel trest. Slávia dostala gól.

Řekněme si ale upřímně, že Slávia se vyrovnala Chelsea v mnoha směrech a v nasazení a v tacklingu ji dokonce předčila. Ale individuální technika hráčů byla v průměru vyšší u Chelsea. A hráč typu Hazarda, a na jeho úrovni, běhá po hřišti jen v Barceloně (Messi) anebo v Turíně (Ronaldo). Slávia se nemá za co stydět. Prohrála s jedním z nejlepších mužstev světa a pojede bojovat do Londýna za týden o postup do semifinále Evropské ligy. Řekněme si však otevřeně, že lepší postupové karty v tuto chvíli drží ve svých rukách Chelsea.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.