Výkop demokratů v Iowě

obrazek
5.2.2020 17:04
Demokratické primárky začínají tradičně ve státě, který je proslaven velkou a úspěšnou produkcí kukuřice a malou lidnatostí. Iowa je také státem, který volí tradičně Republikány.

O nominaci na úřad  prezidenta USA zatím usiluje jedenáct demokratických kandidátů. Je to již určité zúžení pelotonu z původních zhruba tří desítek. Zdá se, že ještě do volebního superúterý 3. března, kdy registrovaní voliči demokratů  budou volit ve více než deseti amerických státech, může dojít k dalšímu zúžení počtu kandidátů prezidentství. Soudě podle výše finanční podpory, kterou získali demokratičtí kandidáti na svou volení kampaň, zatím vede B. Sanders s téměř 74 miliony dolarů a za ním zaostává E. Warrenová s 60 miliony dolarů. Následuje , v této chví s 51 miliony dolarů. Až na pátém místě mezi demokratickými kandidáty pokud jde o dary na volební kampaň  je bývalý viceprezident J. Biden s 37 miliony dolarů. Je ovšem třeba připomenout, že Biden vstoupil do souboje o prezidentství později než další čelní kandidáti Demokratů. 

Ukazuje se, komu zatím investoři, kteří si přejí odchod D. Trumpa z prezidentského úřadu, nejvíce důvěřují, že by mohl dosavadního prezidenta D.Trumpa porazit. Ale ke konečné  nominaci na konvenci Demokratické strany v polovině července v Milwaukee je ještě dlouhá cesta. Mnohé se může změnit. Podle řady průzkumů těmi nejvolitelnějšími kandidáty proti Donaldu Trumpovi jsou Joe Biden a Michael Bloomberg. Bloomberg sám nepotřebuje, s ohledem na svůj obrovský majetek, vlastně žádné sponzory a odhaduje se, že do své kampaně zatím věnoval již zhruba 200 milionů dolarů. Bloomberg spoléhá na to, že v několika příštích primárních volbách, které zbývají do zmíněného superúterý 3. března, silně neuspěje Biden, který by potom mohl odstoupit ze soutěže o prezidentství. Zejména v Nevadě a Jižní Karolíně je však  již zcela jiná struktura voličů, s více Afroameričany a Latinoameričany, mezi kterými má Biden v primárních volbách,  lepší šanci nežli v Iowě, která je téměř výlučně státem s bělošskými obyvatelstvem.

Primárky v Iowě však vyhrál, a to celkem překvapivě, Pete Buttigieg, bývalý starosta z města  South Bent v Indianě. Tento rovněž umírněný kandidát, podobně jako Biden a Bloomberg, zřejmě zaujal voliče jednak svým mládím (38 let), ale také svou neotřelostí, neboť nikdy nepůsobil ve vysoké politice ve Washingtonu.  A to na rozdíl od Bidena, který působil ve Washingtonu, v Kongresu USA anebo v  administrativě B. Obamy jako viceprezident, celkem čtyřicet let. Stejně tak Bloomberg byl po  tři volební období starostou největšího amerického města, New Yorku. Tedy,  centrističtí voliči v Iowě zatím preferovali mladšího politika proti zkušenému sedmdesátníkovi Bidenovi. Je však otázka, zda to bude převažující trend i v jiných amerických státech. 

Velmi silnou pozici za vítězným Buttigiegem si však zachovávají také levicoví Demokraté B. Sanders a E. Warrenová. Z mého pohledu ovšem jejich šance na to, aby, pokud vůbec vyhrají demokratickou nominaci na prezidentství, zvítězili nad Trumpem, není velká. Vycházím z dlouholeté zkušenosti a pozorování, že ještě nikdy od časů F.D. Roosevelta nezvítězil v souboji o prezidentství demokratický kandidát, který byl řazen k levému křídlu své strany a který opravdu zastával levicové názory. A naopak, u Republikánské strany nebyl nikdy zvolen kandidát, který představoval krajně pravicovou pozici ve své straně. Jinak řečeno, má předpověď zní, že pokud bude Demokraty nominován Sanders či Warrenová, dopadnou ve volbách podobně jako Jeremy  Corbyn ve Velké Británii. Tedy velkou prohrou. Přitom chci říci, že se mi programové přístupy těchto dvou politiků velmi líbí a v evropském politickém prostředí by je nikdo neměl za velké levičáky. Demokratům se ovšem začátek primárních voleb, a de facto volební kampaně k prezidentským volbám, příliš nepovedl. Při sčítání hlasů použili novou, nevyzkoušenou aplikaci, která si vynutila opakované přepočítávání hlasů. V důsledku toho se oddálilo vyhlášení výsledků primárních voleb.

Takže vše je zatím u Demokratů otevřené. V Iowě nikdo z hlavních favoritů nevyhrál a je jen otázkou, jak výsledky z Iowy, případně z dalších primárek ovlivní rozhodnutí investorů, pokud jde o jejich interes financovat volební kampaň některých kandidátů. A samozřejmě, i když volební kampaň nelze dělat bez peněz, tím rozhodujícím faktorem budou voliči Demokratické strany. Registrovaní příznivci této strany, kteří přijdou k primárním volbám. Zhruba za tři týdny bychom měli mít, po skončení primárek v superúterý 3. března, jasněji.

Jiří Paroubek

 

 

Foto: Překvapivý výsledek v Iowě zaznamenal , v této chvíli je vede, P. Buttigieg. Na snímku se svým manželem.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Přečetl jsem článek z New York Times a zhruba před hodinou byly sečteny hlasy více než 150tisíc zaregistrovaných příznivců Demokratické strany, které zastupuje 1765volitelů, tedy zhruba 1500 bylo započteno, což je asi 86%. Navíc volitelé, zejména ti, kteří horují pro kandidáta pod 15%, mají kromě první volby také druhou, tedy konečnou volbu. Výsledkem jsou jednak procenta, ale také počty delegátů. Tedy zatím Pete Buttigieg a Bernie Sanders po jedenácti a Elizabeth Warren pět, ostatní, včetně Josepha R.Bidena, nezískali ani jednoho delegáta. Předpokládám, že tito delegáti budou na závěrečném volebním setkání odevzdávat hlasy většinou pro kandidáta, který je získal. 

Už z mého krátkého popisu je zřejmé, že volební systém se zdá být, zejména českému pozorovateli, dosti složitý.