Vymaní se ČSSD z objetí kmotrů?

cssd logo
8.1.2018 15:29
V článku, který jsem zveřejnil před časem, jsem uvedl sedm důvodů tragické ztráty volební podpory veřejnosti, kterou ČSSD zažila v posledních letech. Z ohledů a ze slušnosti jsem však nenapsal, ještě mimořádně důležitý faktor, který limitoval celý příběh ČSSD v posledních 7,5 letech. Je to obrovský vliv organizovaných lobbistických skupin na politiku ČSSD.

V posledních několika letech se tento vliv tzv. kmotrů, jak jsme těmto lidem uvykli říkat v ODS, stával stále větším a větším, až se dostali do situace vlastně určujícího faktoru politiky vedení  ČSSD. Pojmenujme si tyto lobbistické skupiny.

 

Nebudu hovořit o těch, kteří pracují standardními metodami a kteří zastupují zájmy silných společností, které postupují a budou postupovat vždy tak, že se budou snažit ovlivňovat politická rozhodování. Samozřejmě v první řadě politická rozhodování vládních stran, ale také, pokud se budou hledat hlasy v Poslanecké sněmovně, i rozhodování opozičních politických stran.

 

Agentura Bison and Rose kdysi spolupracovala jen se Sobotkou, aby později změnila modus spolupráce na kooperaci s prvním místopředsedou ČSSD Chovancem. Šéf této agentury Růžička se stal jedním z poradců ministra vnitra, a měl tak kdykoli přístup na ministerstvo vnitra k ministrovi.

 

Druhou skupinou, mimořádně vlivnou, je Radek Pokorný, advokát z vlivné advokátní kanceláře, jejímž je vůdčím prvkem, majícím své zájmy u arbitrážního soudu, byznysu v oblasti  marketingu a tak dále. Také R. Pokorný pracuje s marketingovou agenturou a samozřejmě silně využívá zázemí vydavatelství Economia, především Hospodářských novin, v čemž se projevuje jeho blízkost se zkrachovalým uhlobaronem, miliardářem a majitelem Economie, Z. Bakalou. Tito dva pánové mají také společné dědictví, do kterého je, bohužel, zapleten také bývalý premiér za ČSSD B. Sobotka. O působení dua Pokorný-Sobotka se bude velmi intenzivně zajímat sněmovní vyšetřovací komise, ustavená z iniciativy Pirátů a hnutí ANO v Poslanecké sněmovně k problematice privatizace OKD. Zdroje z Lidového domu, asi ne bezdůvodně, tvrdí, že za kauzou lithium stála právě iniciativa Radka Pokorného. Nikdo jiný by asi prostřednictvím premiéra nedokázal přinutit ministra průmyslu 14 dní před volbami k podpisu hloupého memoranda s australskou firmou. To, že vše má nějakou cenu, včetně rozhodnutí tohoto typu, je zřejmé.

 

 Třetím lobbistickým centrem, které se za daných okolností snaží chytit iniciativu, je J. Tvrdík. Úmyslně odděluji J. Tvrdíka od Číňanů. Zájmem CEFC China jistě není vměšovat se do české politiky. To pouze J. Tvrdík, jako slon Brundibár, šlape v poltickém porcelánu.

 

On stojí za návrhy personálního charakteru, konkrétně za kandidaturou Jana Hamáčka na funkci předsedy ČSSD. To, že se jedná o další retardační moment v politice ČSSD, neboť J. Hamáček, který je Sobotkovým místopředsedou ČSSD, nepředstavuje potřebou změnu, je Tvrdíkovi srdečně jedno. On se domnívá, že na sjezdu s pěti sty prověřenými delegáty je možné zvolit předsedou  i slona Petra.

 

O tom, že ve straně není právě optimistická nálada, svědčí i hysterická reakce dosavadních stranických špiček na iniciativu „Zachraňme ČSSD“. Iniciativa „Zachraňme ČSSD“ jistě není vzorem dokonalosti, a ani o tento predikát neusiluje, ale může být cennou iniciativou na rozhýbání členské základny. Diskutovat pět týdnů před volbami uvnitř strany nebo vně strany, je v zásadě jedno. Jde o to získat také pozornost zatím zcela lhostejné české  veřejnosti. Současné vedení ČSSD za zhruba 80 dní, které proběhly od tragického volebního výsledku, prakticky není vidět. A kde vznikne volný prostor, je možné očekávat jeho rychlé zaplnění, což se v případě iniciativy „Zachraňme ČSSD“ podařilo.

 

Jako nejdůležitější moment, který negativně působil na volební výsledek ČSSD v posledních letech, vidím právě vliv kmotrů na politiku vedení ČSSD, ale také vliv těchto kmotrů na další organizační stupně ČSSD. Pokud bude tento vliv pokračovat, strana v podzimních volbách úplně shoří. Nebude prostě schopna se vymanit ze sevření kmotrů a nebude schopná se politicky resuscitovat.

 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Díky. Konkrétní a trefné! Oceňuji i pasáž ohledně kandidatury pana Hamáčka. Skutečn tento Sobotkův pobočník není garantem tolik púotřebných změn v politice ČSSD. Pokud ho delegáti sjezdu zvolí, udělají jen další krok k likvidaci sociální demokracie.