Vznik koalice je doprovázen pádem Schulze

14.2.2018 08:41
Poté co po skončení jednacího maratonu minulou středu se křesťanští unionisté a sociální demokraté dohodli o uzavření velké koalice, bylo okamžitě zahájeno její schvalování stranickými grémií unionistických křesťanských stran a sociálních demokratů. Hned na začátku však dochází k nečekaným komplikacím zejména ve vedoucích gremiích křesťanských a sociálně demokratických stran týkajících se především názorů na rozdělení rezortů ve spolkové vládě a jejich personálnímu obsazení.

Sociální demokraté obdrželi klíčové rezorty zahraničí, financí, práce a sociálních věcí, křesťanští demokraté obrany a hospodářství a bavorští křesťanští sociálové vnitra. Zatím co Angela Merkelová je svými straníky kritizována že vydala sociálním demokratům především finance, Martin Schulz se dostal do prekérní situace. Stalo se tak poté co oznámil, že rezignuje na funkci šéfa strany, aby aby se mohl stát ministrem zahraničí. Dostal se tak do ostré kritiky především od současného šéfa německé diplomacie Sigmara Gabriela, který mu předtím předal předsednickou stranickou funkci za slib, že Schulz nevstoupí do vlády. Po kritice, že funkci ministra zahraničí nepřijímá dostál původního slibu, ale Gabriel zřejmě ji však zpět neobdrží protože svým vystoupením ve kterém zneužil jméno své pětiroční dcery, poškodilo stranu.

Definitivně však skončil i Martin Schulz , který na úterním zasedání prezidia SPD s okamžitou platností složil funkci šéfa strany. Jednomyslně byla na tuto funkci navržena Andrea Nahlesová o které bude ale ještě rozhodovat stranický sjezd 22.dubna ve Wiesbadenu. Do této doby stranu povede místopředseda SPD, první starosta Hamburku Olaf Scholz, protože proti okamžitému předání strany do jejich rukou bez schválení sjezdu se postavila řada zemských organizací. Flensburská starostka Simone Langeová dokonce oznámila, že bude kandidovat na předsedkyni a berlínská organizace, že se o svém postupu ještě poradí.

Do složité situace se dostala předsedkyně CDU, spolková kancléřka Angela Merkelová,. Především obhajuje proti rostoucí stranické kritice vzdání se klíčových ministerstev, zejména financí a vnitra z rukou křesťanských demokratů. K tomu přistupuje řada kompromisů, kterou obsahuje 177 straná koaliční smlouva zejména v oblasti pracovních a sociálních práv. Je jí vytýkáno, že budou stát téměř 50 miliard euro, čímž se vyčerpají finanční rezervy. Navíc příslušné ministerstvo bude v rukách „rozhazovačných“ sociálních demokratů. V neděli večer v obsáhlém televizním rozhovoru prohlásila, že ať jde o sebe bolestnější problematická rozhodnutí učinila tak v zájmu stability spolkové republiky. Rozhodně odmítla, že by v příštím čtyřletém funkčním období odstoupila ze svých funkcí kancléřky a šéfky strany. Personální otázky, především obsazení vládního kabinetu chce řešit až na mimořádném sjezdu strany 26.února, kde přednese příslušné návrhy. Nyní jde o to dát příležitost osobnostem, kteří mají před sebou budoucnost a těm, kteří jsou v nich již exponováni. Musíme dokázat, že křesťanští demokraté jsou schopni nastoupit s novým vedením, prohlásila Merkelová.

Nejlépe je na tom nejmenší koaliční strana bavorští křesťanští sociálové CSU. Zprávu o jednání podal její předseda Horst Seehofer s kterým se počítá jako s novým ministrem vnitra a uvolní křeslo bavorského ministerského předsedy. Bude mít tak dohled nad imigranty a určování jejich počtů o čem jeho strana dlouhodobě usiluje. Současně koaliční dohodu schválilo s velkým uspokojením předsednictvo bavorských sociálů a se sjezdem proto nepočítá.

Největší pozornost je však soustředěna na vnitrostranické referendum téměř půl milionu členů sociální demokracie, které má být ukončeno začátkem března. Jeho výsledek definitivně rozhodne o osudu existence současné velké koalice. K ustavení nové spolkové vlády, které je nejdelší v poválečných dějinách Německa, tak nedojde dříve zřejmě až do velikonoc. Pokud se to podaří pak si oddychne i Evropa, která je současnou politickou nestabilitou spolkové republiky zneklidněna. Podle posledního průzkumu 60 procent příznivců sociální demokracie je pro ustavení velká koalice a křesťanských unionistů ještě o deset procent více.

Richard Seemann

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.