Vznikne v Sýrii další válečná fronta?

izrael tank
14.2.2018 14:10
Sýrie dnes připomíná koláč, ke kterému se seběhli z mnoha stran zájemci o jeho porcování. Spojené státy otevřeně sdělily, že neukončí účast zhruba 2000 amerických vojáků na syrských bojištích. Turecko v bojích s Kurdy obsazuje severní oblasti syrského státu a vytváří si nárazníkovou zónu u svých hranic.

Turecko chce zničit vojenskou sílu Kurdů v Sýrii, o jejichž propojení s tureckými Kurdy nikdo nepochybuje. To, že to dělá bez ohledu na názor legální syrské vlády, která je na své území nepozvala a že tak Turci porušují mezinárodní právo, je jen nevýznamný detail. To, že syrská vojska Bašára Asáda útočí na všech syrských frontách a jsou schopny vytlačit džihádisty z jejich zbývajících pozic, je zřejmé. To, že si to například Američané příliš nepřejí, je také jasné. Jak by jinak ospravedlnili přítomnost svých vojáku v Sýrii, kam je na rozdíl od iránských bojovníků a také bojovníků hnutí Hizballáh, nepozvala syrská vláda.

Nyní se do válečných operací v Sýrii zapojil, a to poměrně masivně, také Izrael. Již v desítkách případů předtím ovšem Izrael na syrském území vojensky zasahoval. Vesměs proti konvojům či bojovníkům Hizballáhu, který považuje, v celku pochopitelně, za svého úhlavního nepřítele. Hnutí Hizballáh je velmi silně podporováno Íránem a díky své promyšlené, zejména sociální politice v Libanonu, si vytvořilo uvnitř této země mimořádně silnou politickou pozici.

Ta se opírá také o velkou vojenskou akceschopnost této organizace. Mimořádná vojenská schopnost Hizballáhu se plně projevila při střetnutích s izraelskou armádou v roce 1996. Bylo to první střetnutí Izraele s některou z arabských vojenských sil či armád, kde nebylo možné říci, že Izrael byl vítězem střetu.

Izraelci si tuto svou nevýhru ve střetnutí s Hizballáhem velmi dobře uvědomují a jejich politická a vojenská rozhodnutí nasvědčují tomu, že Hizbálláh je pro Izrael skutečně silnou hrozbou. Izrael reagoval na domnělé vyslání údajně íránského dronu nad okupované Golanské výšiny, tedy nad mezinárodně uznávaná syrská území okupované Izraelem, leteckým útokem na cíle v Sýrii.

Protiletadlová obrana Sýrie však jedno z útočících letadel F – 16 zničila. Ukázala tak svou silnou akceschopnost, neboť stíhačky F – 16 byly deklarovány zatím jako nezasažitelné. Je otázka, jaké má Izrael plány dál. Upevnění pozic syrské armády podporované íránskými bojovníky a bojovníky Hizballáhu, nemůže zabránit. Nárazníkovou zónu, po vzoru Turecka, si také těžko může vytvořit. Asad nepochybně v současné době nestojí o konfrontaci s dalším nepřítelem. Ale po té, co v Sýrii vyřídí džihádisty se může jeho pohled na věc změnit.

A syrská armáda zocelená v dlouholetých bojích s džihádisty a ještě podpořená Hizballáhem, to už bude jiná káva.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Vzpomínám si na vystoupení syrského velvyslance v České televizi, kdy připomněl skutečnost, že pravděpodobně žádný jiný stát na světě by čtyřletou válku na svém území neustál. Pochopitelně bez pomoci Ruska, Iránu, Palestinců a Kurdů by už dávno padl. Proto je logické, že vládnoucí režim i drtivá většina obyvatel vemi silně touží po míru a nebude se chtít zatáhnout do konfliktu s Izraelem nebo jiným ze svých sousedů.