Začíná největší šampionát všech dob

wc18 russia
14.6.2018 11:18
Největší mistrovství světa největšího sportovního odvětví – fotbalu – dnes začíná v Rusku. Zahájení, jako vždy má ve svých "nohou" pořadatelská země, tedy Rusko. To se v úvodním zápase utká se Saúdskou Arábií. Od Ruska se očekává, že v tomto zápase vyhraje, ale jinak v jeho úspěch na mistrovství nevěří ani vlastní fanoušci.

Favorité mistrovství jsou úplně jiní. Když si dnes vzpomeneme na mistrovství světa v Chile v roce 1962, tehdy se jej účastnilo jen šestnáct států. Tehdejšímu československému týmu stačilo k tomu, aby se probojoval do finále a získal stříbrné medaile, pět zápasů, z toho tři vítězné.

Pokud měl někdo možnost se podívat na finálové utkání z roku 1962 mezi Brazílií a Československem ze záznamu, vidí ohromný rozdíl, porovnává – li tehdejší fotbal s tím dnešním. Současní hráči jsou špičkově fyzicky a atleticky připravení, jsou schopní provádět nejnáročnější technickou práci s míčem v nebývalé rychlosti. Prostě hrají totální fotbal. Tehdejší fotbal byl jiný. Jen nemnoho hráčů hrálo opravdu od brány k bráně. A jedním z takových hráčů byl v roce 1962 i tehdejší československý hráč Josef Masopust. Dnešní hvězdy světového fotbalu Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Antoine Griezmann, Mohamed Salah či Neymar jsou hráči, jejichž cena dosahuje miliard korun a jejichž příjmy dosahují každoročně sta milionů, tedy v přepočtu na koruny. Mimochodem, za stříbrné medaile někdejší fotbaloví reprezentanti dostali v roce 1962 od tehdejšího fotbalového svazu prý pět tisíc korun každý. Což byl možná čtyřnásobek tehdejší průměrné měsíční mzdy.

Dnes se mistrovství světa účastní třicetdva týmů, protože z fotbalu se stal skutečně celosvětový sport. Už ani v Africe nebo v Asii totiž nejde o „čutanou“, ale hráči týmů z těchto světadílů jsou skvěle technicky, takticky i fyzicky vybaveni. Možná, že právě na tomto mistrovství světa už někdo z těchto týmů překvapí. Možná, že to bude právě Egypt, pokud jeho hlavní hvězda M. Salah bude zdravá. Připomeňme si, že právě Salah, klíčový hráč Liverpoolu, který se zranil začátkem zápasu finále Ligy šampionů mezi jeho klubem, Liverpoolem a Realem Madrid, byl nucen odstoupit ze hry. Poté se hra Liverpoolu prakticky rozložila. A vítěz finále Ligy šampionů byl v tom okamžiku jasný. Mezi hlavní favority mistrovství patří Brazílie, poslední mistr světa Německo, Francie, Argentina a možná i Belgie. Mezi favority stále patří také Španělsko, které nicméně v poslední chvíli vyhodilo trenéra Julena Lopetegui, jenž se stal nástupcem Z. Zidana v roli trenéra Realu Madrid.

Mistrovství světa je především velkým byznysem. Částky, které se dnes kolem fotbalového mistrovství točí, jsou neuvěřitelné. Země, které se zúčastní MS, i ty které nepostoupí ze základní skupiny, si odvezou z mistrovství za účast ohromné peníze. Očekávají se plné stadiony diváků, televizní signál přiblíží šampionát po celé planetě. Očekává se prodej ohromných objemů reklamy. Rusko se připravilo na šampionát skvěle. Investovalo udivující množství peněz, zejména do stadionů a ještě více do dopravní infrastruktury. Hovoří se o více než 14 mld. dolarů. Samozřejmě také politický benefit, který Rusko od šampionátu očekává, může být obrovský. Putinožroutští čeští žurnalisté se zalykají štěstím, že se na šampionát chystá zatím jen druhá a třetí liga světových politiků. Vůbec nic nechápou.

Celý svět uvidí po čtyřech letech od olympiády v Soči další globální sportovní podnik z Ruska. A stamiliony, určitě přes miliardu, televizních diváků uvidí moderní ruské stadiony, a pokud nedojde k nějakým rušivým momentům, typu teroristických útoků, lze také očekávat velký úspěch tohoto světového šampionátu. Pro Rusko, které čelí kontroverzním hospodářským sankcím Západu, to samozřejmě bude ohromná morální vzpruha. Jen tak mimochodem, na organizaci šampionátu, v celkem jedenácti ruských městech se podílí dvě stě tisíc lidí. Prostě Rusko, ruská vláda a prezident Putin osobně, věnují šampionátu naprosto prioritní pozornost.

Čeští fotbalisté se neprobojovali ani tentokrát na šampionát. Podíváme – li se na dnešní český fotbal, pak za průměrnými a zejména špičkovými světovými fotbalovými týmy zaostává prakticky ve všem. Je to dáno tím, že se „podařilo“ rozbít výborně fungující systém výchovy mladých hráčů tak, jak byl nastaven ještě za bývalého režimu. Tento systém výchovy hráčů ještě vyústil v relativní úspěch na MS ve fotbale v Itálii v roce 1990. A zejména se projevil skvělým úspěchem na mistrovství Evropy ve fotbale v roce 1996, kdy se čeští fotbalisté stali druhým týmem mistrovství. Základní kostra týmu z roku 1996 ještě působila na mistrovství Evropy v roce 2004, kdy Češi hráli bezkonkurenčně nejatraktivnější fotbal. A i když skončili na třetím místě, jejich vystoupení a pozice tehdejšího českého fotbalu ve světě byla vynikající. Patřili jsme k evropské a světové špičce.

Dnes se český fotbal ve světových žebříčcích pohybuje někde kolem šedesátého místa. Chtělo by to vrátit se k dobrým zkušenostem z nedávné minulosti při výchově mladých hráčů. Bez toho to asi nepůjde. Tak jako Němci po absolutním propadáku na mistrovství Evropy v Portugalsku v roce 2004, kdy je porazilo v zásadě naše B mužstvo ještě ve skupině, začali pracovat trpělivě s mládeží, změnili podstatně systém její výchovy a dostavily se ohromné fotbalové úspěchy...

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Musím přiznat, že Pavla Nedvěda znali lidé i v Indii a "Rosiki", tedy Rosického  v jižní Africe. Na ME 2004 v Portugalsku jsme hráli až do semifinále skvělý fotbal. Utkání s Nemeckem, které jsem sledoval na dovolené v Chorvatsku, bylo nezapomenutelné. Nadchnul mne výkon Marka Heinze i úžasný fyzický fond a drzost Jaroslava Plašila. Navíc mne těšilo povzbuzování chorvatské mládeže, která byla v kempu na školním výletě a  výkřiky "Češka, Češka" hřály u srdce. Zazlívám trenéru Brücknerovi, že do semifinále s Řeckem neměl odvahu tyto dva hráče postavit. No, je zbytečné brečet nad čtrnáct let rozlitým mlékem.