Zelenskij by byl porážkou Trumpovy administrativy

zelenskiy
12.3.2019 12:21
Když před pěti lety Západ odstartoval puč v Kyjevě, bylo mnohým jasné, že Ukrajina upadne do občanské války, že podobně jako předtím v nesmyslné gruzínsko-ruské válce, nemůže na to nedoplatit i ztrátou části svého území. Každý zároveň věděl, že Ukrajina sehrává jen úlohu užitečného idiota k útoku Západu na Rusko a otázka zněla, zda bude Rusko potlačeno či nikoliv.

Výsledek je už v tomto okamžiku jasný. Ukrajina je pomyslně, ale i reálně v rozvalinách. Jak mnohý z nás očekával krvavý majdan se promítl na východě v krvavé boje zejména v Doněcku a Luhansku. Podle různých analýz by dnes Ukrajina potřebovala 50 let na to, aby dosáhla životní úrovně Polska.

Neskutečné.

To, co ukrajinský režim předváděl po dobu pěti let nemá v Evropě obdoby: jednoznačný příklon k specifické formě ukrajinského fašismu, hysterická cenzurománie, která zakazovala nejen používání ruštiny, ale dávala na černý seznam všechny ty, kteří, ať již z jakéhokoliv důvodu měli kladný vztah k Rusku a ještě více k prezidentu Putinovi.

A k tomu přistupovala agresivní snaha o vyvolání vojenského konfliktu s Ruskem, kdy jedna provokace následovala druhou.

Část Západu, zejména USA, ale i mnozí politici EU hledali jakoukoliv cestu ke stupňování napětí.

Konečně nemusíme chodit daleko do minulosti.

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci před měsícem americký viceprezident Pence tvrdě tlačil na kancléřku Merkelovou, aby v Azovském moři zakotvily jako symbol síly Západu, NATO i podpory Porošenka vojenské lodi NATO. Bylo na mále, ale nakonec to Merkelová ustála. Podle některých náznaků z minula prostě už se nechtěla angažovat ve prospěch Porošenka a také nechtěla provokovat Putina. Dokonce seřvala podle agentury Bloomberg svou ministryni obrany, že se chová dětinsky a měla by hájit zájmy Německy a nikoliv USA. A tak Pence odejel s nepořízenou…

Nikdo z nás asi Zelenského nezná a v ukrajinských poměrech bychom udělali chybu, kdybychom ho chtěli příliš přeceňovat.

V jednom však rozhodně vede. Je to jediný kandidát na prezidenta, který není a nebyl zapojen do oněch špinavých procesů posledních pěti či více let. A to samo o sobě je skvělá deviza.

Porošenko je profláklý až běda, ale ani Timošenková, jakkoliv nyní konstruktivně hovoří, že chce jednat taky s Putinem, není čistá lilie a leží na ní mnoho nedobrého.

Za pět let od majdanu, který představuje ukrajinskou, ale i světovou tragédii, jsem nemohl napsat jediné pozitivní slovo.

Bylo by skvělé, kdyby odešly ty nejmilitarističtější ukrajinské kruhy, které nadšeně jel navštívit náš ministr zahraničních věcí. Alespoň by se znovu ukázalo, jak absolutně neumí předvídat vývoj.

Držme Zelenskému palce. Už to, že nepatří k té partě, která po roky Ukrajinu vysávala a ničila je dobrá zpráva.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.