Horké filmové novinky pro rok 2015 z festivalu v Cannes

obrazek
20.5.2015 22:54
Až do neděle probíhá ve francouzském Cannes jeden z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů. Letos se o Zlatou palmu utkají téměř dvě desítky filmů, mezi nominovanými filmy není ovšem ani jeden český snímek. Česká kinematografie ovšem bude zastoupena alespoň v sekci Cinéfondation, do které se probojoval krátký film Retriever natočený studenty pražské FAMU.

Další snímek FAMU s názvem Vychladnutí od Györgyho Kristófa získal na festivalu podporu projektu L'Atelier. V rozhovoru pro Českou televizi poznamenala česká filmová kritička Tereza Brdečková, že to, že v Cannes není žádný český film, nesouvisí s tím, že by festival neměl českou tvorbu rád, jako spíše fakt, že nemáme co nabídnout. „Situace v českém filmu šla v posledních třech letech od desíti k pěti, finančně a následně i tematicky. Není to nějaký odklon od východu, v soutěži je maďarský film o Osvětimi od debutujícho režiséra, objevují se tu snímky rumunské a polské. Je vidět, že festival na východe hledá, ale u nás není co najít," poznamenala Brdečková k české neúčasti ve zmíněném rozhovoru. 

 Filmový festival v Cannes, který  se každoročně pořádá v květnu na francouzské riviéře, byl založen v roce 1946 a společně s festivaly v Benátkách a Berlíně patří mezi nejstarší a nejoceňovanější filmové přehlídky. A na jaké novinky se můžete těšit? Vybíráme tři z nich.

 Moře stromů

Podle prvních ohlasů budí letošní přehlídka rozpaky. Hned jeden z prvních nominovaných snímků The See of Trees (Moře stromů) amerického režiséra Guse Van Santa sklidil velmi negativní ohlasy filmových kritiků (což jak víme, nemusí být pro diváky vždy směrodatné). Po projekci snímku, ve kterém hlavní roli ztvárnili Matthew McConaughey a Naomi Watts, publikum podle agentury Reuters bučelo. Ve snímku The Sea of Trees hraje Matthew McConaughey Američana, který po smrti své manželky (Naomi Watts) cestuje do Japonska, aby tam v místním lese zvaném Aokigahara a přezdívaném "les sebevrahů" dobrovolně ukončil svůj život. Zde ale McConaughey potkává Japonce, s nímž se místo sebevraždy spřátelí. "Cesta ke spáse vede přes osamění. To, že se člověk postaví tváří v tvář smrti, mu pomůže najít chuť do života," řekl McConaughey na tiskové konferenci k filmu. Herec také srovnal účinkování v The Sea of Trees a loňském sci-fi Interstellar. "Zatímco Interstellar byl o zkoumání toho, co je tam venku, tohle je film o zkoumání toho, co je uvnitř člověka," řekl. "V Interstellaru měl hrdina jasný cíl se někam dostat a pak se vypravit zpět. Tady jsem reagoval spíš spontánně, uvědomoval jsem si, že nevím, co má moje postava dělat. A pak mi došlo, že to je pro ni vlastně to nejlepší," popsal. Režisér již dopředu avizoval, že snímek může být pro mnohé diváky složitý, protože začíná uprostřed, a proto se mohou cítit dezorientovaní.

Iracionální muž

Dalším hojně diskutovaným snímkem je Iracionální muž Woodyho Allena. Na rozdíl od Moře stromů nebyl Iracionální muž zařazen na přání režiséra do hlavní soutěže. Jako hlavní protagonisty si Allen vybral Joaquina Phoenixe a Emmu Stone. Joaqin Phoenix ve snímku ztvárnil intrikujícího profesora filozofie, který se rozhodne spáchat dokonalou sebevraždu, a to se zcela iracionálním vysvětlením, aby jeho život dostal nový smysl. Vše ale bude nakonec jinak… Abe Lucas, jak se hlavní postava jmenuje, je tak dalším z klasických Allenovských podivínů, proto pokud máte rádi tvorbu tohoto amerického režiséra, určitě nebudete zklamaní. Kritici sice poznamenávají, že Iracionální muž nedosahuje kvalit dřívějších režisérových snímků, ale že se o žádný propadák nejedná. Opravdu povzbudivé…

Carol

 

O americkém milostném příběhu režiséra Todda Haynese se mluvilo ještě před festivalem, a to hlavně v souvislosti s herečkou Cate Blanchett. Ta se měla v jednom rozhovoru přiznat, že stejně jako hrdinka filmu, i ona prožila lesbickou lásku. Bulvár měl tak žně. O tom, že to v dalším rozhovoru, popřela, se již nepsalo. Filmovou partnerkou Cate Blanchet je vycházející hvězda Rooney Mara. Děj příběhu se odehrává v 50. letech v Americe, kde je lesbická láska považována za naprosté tabu. Cate Blanchett hraje rozvedenou ženu z vyšší společnosti, která se zamiluje do výrazně mladší Theresy, kterou potká coby prodavačku na Manhattanu. Jiskra přeskočí ihned a Carol se rozhodne raději strávit vánoční svátky s Theresou na cestě po Americe, než aby dala přednost rodinnému kruhu se svým exmanželem a dcerou. Theresa, začínající fotografka, nepovažuje Carol jen za svůdkyni, ale také za životní mentorku. Jejich vztah však naráží na mužské partnery i společenská pravidla. Předlohou filmu byl částečně autobiografický román Cena soli Patricie Highsmith.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.